Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Ethereum má za sebou prvý deflačný týždeň v histórii – udrží to?

Článok

Ethereum
Pixabay.com

Kryptomena Ethereum (ETH) sa postupne stáva z inflačnej deflačnou. Prispela k tomu augustová aktualizácia EIP 1559 v rámci hardforku London v kombinácii so súčasnými extrémne vysokými poplatkami za ETH transakcie.

EIP 1559, ktorá bola 5. augusta implementovaná do Ethereum v rámci hardforku London, výrazne zmenila inflačné nastavenie tejto siete. Poplatky za realizáciu transakcií sa totiž od jej implementácie používajú na pálenie minci ETH (ničenie), namiesto toho, aby boli súčasťou odmeny pre ťažiarov. To znamená, že z obehu začali ubúdať Ethery, čím sa spomalila pôvodoná inflácia tejto siete.

Ako informuje portál WathTheBurn.com, od príchodu EIP 1559 sa k času písania tohto článku spálilo už 726 999 ETH v súčasnej trhovej cene 3,17 miliardy dolárov. To prispelo k spomaleniu inflácie Ethereum už o takmer 61%.

Prvý deflačný týždeň prišiel nečakane skoro

S čím sa však tak skoro nepočítalo je, že Ethereum je už v niektorých dňoch deflačné. Inak povedané páli sa viac ETH, než ich medzitým vznikne. Uplynulý týždeň to podčiarkol, keďže sme videli sedem dní v rade, počas ktorých z obehu ubudlo viac Etherov, než stihlo vzniknúť.

Spoluzakladateľ EthHub Anthony Sassano očakával, že k takémuto efektu dôjde. Predpokladal však, že Ethereum sa začne stávať deflačným až po prechode na Proof of Stake konsenzus (zlúčenie s Beacon Chainom, kde sa Ethery stakujú) niekedy v prvej polovici roka 2022.

Podľa nástroja na sledovanie pálenia poplatkov na Ethereum sieti Ultrasound.money sa v súčasnosti denne spáli už okolo 15 000 ETH (pri súčasnej cene je to okolo 65 miliónov dolárov denne). Podľa dát WathTheBurn.com za uplynulých 7 dní klesol počet ETH v obehu o 8 447 ETH (okolo 36 miliónov dolárov).

Pálenie ovplyvňujú vysoké poplatky

Ako už bolo zmienené, na pálenie Etherov sa používajú poplatky za transakcie. A tie sú v súčasnosti na Ethereum sieti extrémne vysoké, čo je hlavný dôvod, prečo sa ETH stáva tak rýchlo deflačné. Cena za transakciu ERC20 tokenu na ETH sieti je v súčasnosti bežne nad 40 dolármi a ak ide ešte o niečo zložitejšie – napríklad poskytovanie likvidity DeFi protokolu alebo realizáciu swapu na decentralizovanej burze Uniswap, poplatok za takúto transakciu môže byť až 140 dolárov.

Vysokou daňou za deflačné Ethereum sú teda vysoké poplatky, ktoré však nemožno vnímať pozitívne, pretože výrazne obmedzujú samotné používanie tejto siete.

Používanie druhých vrstiev

Riešením vysokých poplatkov za transakcie je používanie tzv. „Layer 2 solution” vrstiev. Podľa L2beat je na druhých vrstvách uzamknutých už viac než 4,75 miliardy dolárov. Najväčší podiel má blockchain Arbitrum (2,81 miliardy USD). Nasledujú dYdX, Optimism, Loopring či ZKSwap V2.

Bude Ethereum deflačné, ak budú poplatky nižšie?

Ak má byť Ethereum konkurencie schopné aj v budúcnosti, musia byť jeho transakčné poplatky výrazne nižšie. To by mal zabezpečiť prechod na Ethereum 2.0 a spustenie riešenia zvaného sharding.

Ak však budú poplatky za transakcie nižšie, bude Ethereum stále deflačné? Po prechode na Ethereum 2.0 a konsenzus Proof of Stake (PoS) údajne stále môže byť.

Vývojár Tim Beiko už v auguste vysvetlil portálu DeCrypt, že v súčasnosti je Ethereum deflačné, ak gwei, ktoré sa používa na ocenenie transakcie, je vyššie než 150. Po zlúčení Ethereum s Beacon chainu (spustenie Ethereum 2.0) však bude stačiť, aby bolo gwei niekde medzi 15-45 v závislosti od toho, koľko Etherov sa bude stakovať.

Dôvod je taký, že odmeny za staking budú 5 až 10-násobne nižšie, než sú odmeny pre ťažiarov pri Proof of Work konsenze. V súčasnosti totiž ťažiari získavajú ako odmenu približne 2 ETH na jeden blok. Po kompletnom prechode na Proof of Stake však ťažiarom už nepôjdu žiadne odmeny. Tie pôjdu len validátorom siete, ale budú zrejme výrazne nižšie. Dôležitou metrikou bude to, koľko ľudí bude svoje Ethery stakovať. Čím ich bude viac, tým budú aj celkové odmeny pre nich vyššie.

Na webe ultrasound.money môžete nájdete model pre výpočet okolnosti, za akých bude Ethereum v budúcnosti deflačné. Meniť môžete počet uzamknutých mincí (staking), základný poplatok za gas (gwei) a dátum, kedy dôjde k zlúčeniu Ethereum s Beacon Chainom (príchod Ethereum 2.0).

eth ultrasoundmoney

Ďalšie zaujímavé články

Trh s kryptomenami sa zbláznil. Minca pomenovaná po Elonovi Muskovi spravila 3780%

„Uptober“ dopadol pre Bitcoin vynikajúco. Ďalšia zastávka 98 000 USD?

Zabudnite na Tik Tok či Instagram. “Najhorúcejšia“ aplikácia súvisí s kryptomenami

Zdroj: cointelegraph.com , l2beat.comdecrypt.co, ultrasound.money

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.