Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Cardano, Elrond či Dogecoin? Altcoiny, ktoré sa núkajú Tesla

Článok

Otáznik
Pixabay.com

Tweet Elona Muska o tom, že Tesla prestáva podporovať možnosť kúpy jej automobilov za Bitcoin, pretože jeho ťažba je neekologická, zarezonoval aj v rámci altcionovej scény. V rámci tohto oznámenia totiž šéf Tesla v jednej z posledných viet informoval, že najhodnotnejšia automobilka na svete sa pozerá po inej kryptomene, ktorá je ekologickejšia a mohli by ju akceptovať ako platidlo.

Cardano sa núka na podnose

Jedným z projektov, ktoré zobrali tweet Elona Muska naozaj vážne, je Cardano (ADA). Lepšie povedané Cardano Foundation, nezisková organizácia, ktorá stojí za touto kryptomenou a taktiež šéf IOHK, vývojárskej firmy, ktorá ju zastrešuje, Charles Hoskinson.

,,Cardano a Tesla: Zjavná zhoda?,” tweetla Cardano Foundation a následne vo vlákne na Twitteri vymenovala dôvody, prečo by sa Tesla mala rozhodnúť podporovať ako platidlo práve mince ADA:

 • Projekt založili inžinieri: Všetky výskumné a technické špecifikácie, z ktorých vychádza Cardano, sú verejne dostupne a všetka vývojová činnosť v Cardano je zverejnená online
 • Udržateľnosť: Je v súlade s mnohými cieľmi udržateľnosti podľa Organizácie spojených národov. Prevádzka uzla (nodov) je prístupná a cenovo dostupná. Ako Proof of Stake blockchain Cardano transformuje ekologické parametre odvetvia a znižuje dopad na životné prostredie.
 • Unikátnosť: Naše partnerstvo so Save The Children a COTI Network využíva model darcovstva za použitia kryptomeny ADA. Od spustenia mechanizmu Proof of Stake sa Cardano podarilo delegovať na tieto pooly 500 miliónov dolárov.
 • Unikátnosť: Cardano je najväčšia decentralizovaná platforma na svete s funkčným systémom financovania. Vývojárom a tímom pracujúcim na Cardano je každé kolo financovania k dispozícii viac ako 1 milión dolárov. Každé kolo sa rozširuje čo do rozsahu, úrovne financovania a aj zapojenia komunity. 
 • Unikátnosť: Naši technickí pracovníci v IOHK pomáhajú v Etiópii s revíziou ich vzdelávacieho systému, čím podporujú celonárodne vzdelávanie a zamestnanosť.

Následne Cardano Foundation adresovalo Muskovi otázku: ,,Takže Elon Musk, čo keby sme nechali tvojich ľudí porozprávať sa s našimi?”

https://twitter.com/CardanoStiftung/status/1392806669810339851

Príležitosť osloviť Elona Muska využil aj Charles Hoskinson, hlavná tvár Cardano, ktorý sa s Muskom údajne pozná aj osobne. ,,Elon Musk kedy sa konečne stretneme, aby sme mali reč o Cardano? Príď na moju farmu v Longmont aj s Kimbal. Dostaneš sladký čaj a Minidonkey (malý poník).”

Núka sa aj Elrond

Pozornosť si po tweetoch Muska pýtala výrazným spôsobom aj kryptomena Elrond (eGLD). Jej zakladateľ Beniamin Mincu adresoval šéfovi Tesla viacero tweetov. 

,,Elrond je riešením problému. Je nabehnutý od prvých princípov tak, aby mal nízku latenciu a mal lacné transakcie. Je 36000x energeticky menej náročný ako Bitcoin a 12000x menej náročný ako Ethereum. Je čas na novy  finančný systém. Škálovateľný a udržateľný.”

Mincu následne doplnil: ,,Jeden fakt: Ak by sa prepol celý objem transakcií Bitcoinu na Elrond len na jeden jediný deň, ušetrila by sa energia, ktorou by bolo možné nabiť každý jeden elektromobil Tesla, ktorý bol dodnes vyrobený. A to dvakrát.”

Platobný projekt NOWPayments k Elrond ešte doplnil: ,,Platby s eGLD nie sú len takmer okamžité a lacné, ale aj udržateľné a ohľaduplné voči životnému prostrediu. Vypočítali sme, že sieť Elrond je 6,25 milióna krát efektívnejšia než Bitcoin, keď obe siete pracujú na maximálnu kapacitu.”

https://twitter.com/NOWPayments_io/status/1392871928084537349

Dogecoin favoritom?

Kým Cardano či Elrond sa Tesle núkajú (posúďte sami, či je to správny marketingový ťah) vyzerá to tak, že Muskovi je stále najbližšia meme kryptomena Dogecoin. Na Twitteri totiž šokoval príspevkom, v ktorom uviedol: ,,Pracujeme s Dogecoin developermi, aby sme vylepšili systém transakcií. Vyzerá to sľubne.”

Otázne však je, kto tí developeri Dogecoin vlastne sú. Veľa sa o nich nevie, nakoľko táto kryptomena pôsobila roky ako “mŕtva”. Podľa GitHub sa posledné úpravy v jej kóde udiali ešte v roku 2017. Dogecoin ako hlavná kryptomena pre Tesla pôsobí naďalej ako fór. Okrem toho ani Dogecoin, nakoľko je to Proof of Work kryptomena, nerieši problematiku spotreby energie. Podľa Alexa de Vriesa, holandského experta na kryptomeny, v prepočte na terawatthodiny (TWh) spotrebuje ťažba Dogecoin až 7,8 TWh ročne. To je aktuálne tretia najvyššia spotreba energie hneď po Bitcoine a Ethereum.

A čo iné kryptomeny?

Aljazeera, ktorá sa pýtala na spotrebu ťažby kryptomien fungujúcich na konsenze Proof of Work (PoW) zmieňovaného Alexa de Vriesa, uviedla rebríček kryptomien, ktoré pri ťažbe vyžadujú najväčšie množstvo energie. Dopadlo to takto:

 • Bitcoin – 114 TWh ročne – cca ako spotreba Singapuru (podľa Cambridge University až 150 TWh ročne)
 • Ethereum – 44 TWh ročne – približne ako Libanon 
 • Bitcoin Cash – 3,4 TWh ročne
 • Litecoin – 3,2 TWh
 • Ethereum Classic – 1,7 TWh
 • Monero – 1 TWh
 • Bitcoin SV, Dash, Zcash – menej než 1TWh

Ďalšie alternatívy mimo PoW kryptomien

Portál Cointelegraph sa tejto téme venoval tiež. Ako možnosti pre Tesla uviedol:

Ethereum 2.0 – čiže Ethereum po prechode na Proof of Stake – išlo by asi o najočakávanejšiu voľbu v prípade, že by Ethereum už naozaj bežalo na PoS konsenze. Je to totiž jednoznačná dvojka na trhu a prechodom na nový konsenzus by sa jej spotreba energie pri overovaní transakcií extrémne znížila. Problém je, že kompletný odchod ETH z Proof of Work je ešte v nedohľadne.

XRP – Spoločnosť Ripple, ktorá stojí za XRP, už viackrát naznačila, že Bitcoin má so spotrebou energie naozaj vážny problem. Chris Larsen dokonca naznačil, že Bitcoin by mal prejsť na iný konsenzus, čo vyvolalo v rámci bitocinovej komunity rozhorčenie ale aj smiech. Pravdou však je, že transakcie XRP vyžadujú naozaj len minimum energie v porovnaní s Proof of Work kryptomenami.

Stellar – Podobný prípad ako XRP. Stellar využíva takzvaný Stellar Consensus Protocol, ktorý údajne vyžaduje na realizáciu transakcii ešte menej energie, než Proof of Stake kryptomeny.

Polkadot – jeden z najambicióznejších smart chainov na scéne, ktorý vďaka konsenzu Nominated Proof of Stake spotrebúva na realizáciu transakcií minimum energie. 

Algorand – funguje na Pure Proof of Stake konsenze a od 22. apríla je tento projekt dokonca karbónovo-neutrálny vďaka spolupráci so španielskou firmou ClimateTrade. Zjednodušene povedané Algorand energiu, ktorú spotrebuje (hoci jej nie je veľa), finančne kompenzuje.  

Solana – zmienená bola aj Solana. Ďalší zo série atraktívnych Proof of Stake kryptomien, ktoré majú oveľa nižšie nároky na spotrebu energie. Solana je aktuálne pravdepodobne vôbec najrýchlejším blockchainom na scéne. Za sekundu dokáže zvládnuť viac než 50 000 transakcií. 

Zdroje: cointelegraph.com, aljazeera.com 

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne