Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Cena Bitcoinu padla o 15%. Dôvodom „tweet“ Elona Muska

Článok

Elon Musk
Pixabay.com

V čase písania tohto článku je Bitcoin (BTC) na cene zhruba 51 tisíc dolárov. Je to o zhruba 11 percent menej, než takto pred 24 hodinami (článok je písaný dnes o 8:00h ráno), no zároveň o štyritisíc dolárov viac, než pred pár hodinami – po “tweete“ Elona Muska, kedy klesol až k hodnote 47 000 USD, približne o 15% v priebehu pár hodín.

Podnikateľ a vizionár Elon Musk stojaci za firmami Tesla, SpaceX, Neuralink či Boring Company nemá obrovský vplyv len na hodnotu meme kryptomeny Dogecoin, ale aj na samotný Bitcoin (BTC). Potvrdilo sa to aj v našich nočných hodinách, kedy oznámil novú stratégiu Tesla v súvislosti s najznámejšou kryptomenou. Populárna automobilka sa totiž rozhodla pozastaviť možnosť platby Bitcoinom za jej produkty.

,,Tesla pozastavuje platby Bitcoinom. Znepokojuje nás rapídny rast využívania fosílnych palív pri ťažbe Bitcoinu, špeciálne uhlia, ktoré má najhoršie emisie zo všetkých druhov palív. Kryptomeny sú dobrá myšlienka v mnohých leveloch a my veríme, že majú sľubnú budúcnosť, avšak nemôže to byť na úrok prírody. Tesla nebude predávať svoje Bitcoiny a plánujeme Bitcoin používať pre transakcie hneď ako bude jeho ťažba realizovaná vo väčšej miere udržateľnými zdrojmi energie. Taktiež sa pozeráme po iných kryptomenách, ktoré v prípade transakcii spotrebujú omnoho menej energie,” uviedol Elon Musk na Twitteri. 

Ťažba Proof of Work

Bitcoin funguje na konsenze Proof of Work (PoW), v rámci ktorého sa (zjednodušene povedané) špecializované zariadenia snažia vyriešiť zložité kryptografické zadania. Prvý, komu sa to podarí, získava odmenu v podobe novo vyťažených bitcoinov. Zmieňované zariadenia však spotrebovávajú významné množstvo elektrickej energie. Nedávna štúdia Cambridge Univesity odhaduje, že Bitcoin si ročne vyžaduje viac energie, než celá Argentína. 

Ekologický dopad je otázny

Energia ako taká nie je až taký problém. Otázne však je, do akej miery sú zdroje energie, ktoré sa v rámci tejto ťažby využívajú, čisté. Štúdia Cambridge v septembri 2020 odhadla, že len 39% ťažby BTC sa realizuje za pomoci obnoviteľných zdrojov – napríklad z vodných elektrárni. Štúdia CoinShares však uvádza až 77%.

Kritika neekologickej ťažby Biticoinu však nie je zo strany ťažiarov úplne nepovšimnutá. Dá sa povedať, že tlak na využívanie čistých zdrojov tzv. “zelenej energie“, prichádza zo všetkych kútov sveta. Dokonca aj Čína sa zaviazala výrazne znížiť svoju uhlíkovú stopu a preto začínajú mať ťažiari v niektorých čínskych provinciách problémy s využívaným energie z uhoľných baní.

Výraznú iniciatívu k využívanú čistej energie vyvíja napríklad Jack Dosey, ktorý je známym fanúšikom Bitcoinu a jeho firma Square vlastní takmer 4000 BTC. Okrem iného v apríli v spolupráci s Ark Invest zverejnili na túto tému štúdiuThe Bitcoin Clean Energy Initiative”, ktorú pozitívne komentoval aj Elon Musk. Jej pointou je, že ak sa ťažba Bitcoinu transformuje primárne na zelené zdroje, môže to nielen odstrániť jej negatívny ekologicky dopad, ale aj prispieť k efektívnejšej výrobe zelenej energie. Inak povedané Bitcoin môže byť dokonca v prípade enviro-otázky pre náš svet prospešný.  

Tesla ovplyvňuje BTC oboma smermi

Tweet Elona Muska sa okamžite premietol do ceny, Bitcoin padol až k hodnote 47 tisíc dolárov, čo je najnižšia cena od 25. apríla 2021. V minulosti mala naopak Tesla na trhovú cenu BTC pozitívny vplyv. Keď 8. februára 2021 oznámila, že investovala do BTC 1,5 miliardy dolárov, hodnota tejto kryptomeny stúpla za týždeň z ceny 39 000 USD až na 53 000 USD. 

Nutný krok Tesla kvôli iným cieľom?

Muskov tweet prišiel v podobnom čase, ako agentúra Reuters uverejnila správu o nových ambíciách automobilky Tesla v oblasti amerického trhu s obnoviteľnými kreditmi v hodnote niekoľkých miliárd dolárov. Mierne odklonenie sa od “nečistého Bitcoinu” tak mohlo byť do určitej miery otázkou firemnej stratégie.

Vstup Tesla do tohto programu, ktorý má silnú podporu administratívy amerického prezidenta Joea Bidena, by mohol potenciálne pretvoriť trh s obnoviteľnými kreditmi, ktorý bol založený už v roku 2000 s cieľom podporiť investície do amerického odvetvia biopalív. Trh vygeneroval v roku 2020 približne 18 miliárd kreditov a v súčasnej dobe mu dominujú producenti etanolu. Žiadosť Tesla by bola podľa Reuters podľa všetkého spojená s výrobou elektriny spojenej s bioplynom.

Podľa dvoch rôznych zdrojov agentúry Reutes administratíva Joea Bidena v roku 2021 preskúma tieto žiadosti a rozhodne, ako by sa elektromobily mohli kvalifikovať na obchodovateľné kredity podľa štandardu Renewable Fuel Standard (RFS). Agentúra zároveň poznamenáva, že vstup Tesla a ďalších výrobcov to tohto projektu by mohol prilákať obrovské investície do budovania novej infraštruktúry vrátane nabíjacích staníc pre elektromobily.

Pritlačený k múru?

Pre vyššie uvedené dôvody sa špekuluje, či na Elona Muska nebol vytvorený tlak, aby zmieňovaný status uverejnil. Z histórie jeho príspevkov na Twitteri je zrejme, že forma, akou túto novinku zverejnil, nie je preňho vôbec bežná. Tweet skôr pôsobí ako vopred pripravený text, ktorý Musk nemusel možno ani sám písať. Na Teslu, ktorá má veľké ambície, sú vyvíjané veľké tlaky zo strany investorov ale aj vlády, obzvlášť ak chce čerpať financie z vládnych enviro projektov. 

Záver

V konečnom dôsledku možno tento tweet prospeje aj samotnému Bitoinu. Enviro otázku netreba ignorovať a pravdepodobne v dohľadnej dobe vznikne viac štúdii na túto komplikovanú tému. Zároveň sa dá predpokladať, že bude gradovať úsilie ťažiarov BTC transformovať svoju ťažbu tak, aby pri nej používali zelenšie zdroje energie. 

Zdroje: decrypt.co, reuters.com 

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne