Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Ťažba Bitcoinu môže viesť k zvýšeniu efektívnosti výroby zelenej energie. Súhlasí aj Musk

Článok

energia ťažba
Pixabay.com

Čoraz horúcejšou témou v súvislosti s Bitcoinom (BTC) sú negatívne dopady na prírodu spôsobené jeho ťažbou, pri ktorej sa do značnej miery využíva energia z uhoľných elektrárni, s čím súvisia vysoké emisie CO2. Nový dokument z dielne firiem Ark Invest a Square však naznačuje, že ak sa procesy ťažby BTC optimalizujú, napokon to môže viesť k efektívnejšej výrobe obnoviteľnej energie, z čoho by nečerpal len Bitcoin, ale aj celá naša planéta.

Práca s názvom “The Bitcoin Clean Energy Initiative” (BCEI) tvrdí, že ťažba Bitcoinu nepriamo motivuje k výrobe ekologickejšej energie z obnoviteľných zdrojov bez emisii uhlíka. Na Twitteri ju zdieľali či už Jack Dorsey zo Square a Twitteru, Cathie Woodova z Ark Invest, či dokonca aj Elon Musk, ktorý k poznámke Dorseyho s textom “Bitcoin stimuluje obnoviteľnú energiu” stručne poznamenal “Pravda”.

Štúdia tvrdí, že slnečná a veterná energia sú menej nákladnými zdrojmi, než výroba energie za pomoci fosílnych palív. Takto vzniknutá energia má však svoje nedostatky. Zväčša totiž buď generuje nadmernú ponuku, ktorá sa nedokáže spotrebovať, alebo naopak negeneruje toľko, koľko si vyžaduje aktuálna spotreba v danej oblasti.

,,Konečným výsledkom je podstatne viac energie, ako spoločnosť potrebuje, alebo zas naopak nie dosť na to, aby  stačila, ak sa prudko zvýši dopyt. Takéto problémy sa dejú aj sezónne,” píše sa v práci.

Práve tento problém by však mohla ťažba Bitcoinu riešiť. Nespotrebovaná energia by mohla byť využitá práve ťažiarmi BTC, ktorí by fungovali v pozícii akejsi “poslednej inštancie”.

Square preto poukazuje na potenciál vybudovania riešení, v rámci ktorých budú solárna a veterná energia, batérie a ťažba Bitcoinu spoločne ko-existovať a vytvoria obrovskú zelenú sieť, ktorá bude fungovať výlučne vďaka obnoviteľnej energii.

,,Nielen že je to uskutočniteľne, ale dá sa to spraviť aj bez toho, aby bola ohrozená ziskovosť daného odvetvia,” uvádza sa v správe, ktorá poukazuje na to, že ťažiari Bitcoinu vždy radi nakúpia prebytočnú zelenú energiu, ktorá sa za iných okolnosti nevyužije. Zároveň v prípade ťažby BTC je prakticky jedno, kde sa takýto zdroj energie nachádza.

Dokonca sa odhaduje, že ak by ťažiari BTC dokázali využiť čo i len 20% nevyužitej solárnej a veternej energie, ktorá je produkovaná zbytočne, ťažobná kapacita BTC by sa mohla strojnásobiť.

Pre výrobcov zelenej energie by to bolo taktiež výhodné, pretože by dokázali predať viac energie, než doposiaľ, čo by prispelo k väčšej ziskovosti celého segmentu. ,,Bitcoinové a energetické trhy sa zbližujú a veríme, že dnešní vlastníci energetických aktív sa pravdepodobne stanú v budúcnosti aj ťažiarmi,” dopĺňa Square.

Zdroj: cointelegraph.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne