Bitcoin (BTC) sa v čase vojny dostáva do zvláštnej pozície, ktorá môže pozitívne aj negatívne ohroziť jeho reputáciu. Na úvod je preto nutné podčiarknuť a zdôrazniť, že Bitcoin je len technológia a nemôže za to, akým spôsobom je využívaná.
Rovnako ako v prípade bežných fiat peňazí je Bitcoin možné využiť na finančnú pomoc utečencom či vydeseným rodinám skrývajúcim sa v kyjevskom metre, ale naopak žiaľ aj na kúpu zbraní, ktoré budú využité pri ďalšom zabíjaní. Bitcoin nevie kto ho používa a na čo ho používa a dôležité je v tomto momente azda len vyjadrenie priania, aby pozitíva prevažovali negatíva.
Poznámka autora: V tomto článku sa pokúsim stručným spôsobom naznačiť aký vplyv môže mať vojna na Bitcoin z pozitívneho aj negatívneho hľadiska. Ďalšie možné scenáre sa samozrejme môžu objavovať postupne, nikto z nás totiž nepozná ďalší vývoj tohto konfliktu a ja zďaleka neviem o tejto problematike všetko. Preto prosím aj závery tohto článku vnímajte len ako môj pokus zamyslieť sa nad možnými súvislosťami a scenármi. Rovnako tak upozorňujem, že tento článok sa nevenuje otázke, či cena Bitcoinu bude na súčasný geopolitický vývoj reagovať rastom alebo poklesom.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Plusy
Finančné dary
Ukrajina sa po vypuknutí vojnového konfliktu zaradila na úzky zoznam krajín, ktoré začali oficiálne akceptovať dary v kryptomenách. Od oného momentu prišli priamo ukrajinskej vláde kryptomenové dary (BTC, ETH a USDT) v sume niekoľkých miliónov dolárov a je pravdepodobné, že to pri tejto čiastke nekončí.
Vedľa toho vznikajú viaceré nezávislé kryptomenové iniciatívy s cieľom finančne podporiť samotných Ukrajincov, na ktorých útočí ruský agresor. Z tohto pohľadu môžu byť kryptomeny mimoriadne prospešné. V čase, kedy je pre Ukrajincov ťažké dostať sa k peniazom sa kryptomeny pomaly stávajú funkčnou alternatívou.
Pomoc utečencom
Tí, ktorí zvažujú utiecť pred vojnou z Ukrajiny na bezpečnejšie územie, môžu mať okrem iného veľký problém s financovaním tohto kroku. Po invázii ruských vojsk je pre Ukrajincov komplikované dostať sa ku akejkoľvek hotovosti, ak si ju nepripravili predom. Ten čo vlastní kryptomeny má však akéhosi žolíka v rukáve. Portál BitcoinMagazine zverejnil príbeh takéhoto prípadu, kedy sa jednej rodine podarilo opustiť Ukrajinu vďaka tomu, že bola schopná predať kryptomeny za hotovosť od iného Ukrajinca, ktorý ňou disponoval. Zároveň vďaka kryptomenám môžu mať utečenci v cudzej krajine k dispozícii financie, ktoré vedia následne použiť na financovanie svojho ďalšieho – azda len dočasného života v zahraničí. Teoreticky im na takýto útek stačí zapamätať si seed, respektíve zapísať si ho na papier a úspešne s ním opustiť obliehanú zem.
Ochrana majetku
S útokom na Ukrajinu nesúhlasí množstvo Rusov a tí neférovo doplácajú na kroky ich vlády. Po tvrdých sankciách mnohí prídu pre obrovský prepad hodnoty ruského rubľa, ktorý je už dnes na historických minimách voči americkému doláru, o životné úspory. Rovnako tak je veľmi reálne zatvorenie bankomatov či zmrazenie účtov ruských občanov. Ak však dokážu alebo medzitým dokázali konvertovať svoje ruble do kryptomien (či už Bitcoinu, alebo stablecoinov typu USDT), mohli tým svoj majetok ochrániť. Inak povedané kryptomeny držané na privátnych peňaženkách môžu pomôcť bežným Rusom zachrániť ich majetok pred očakávanou šialenou ruského rubľa a rovnako tak ho ochrániť ich pred samotnou ruskou vládou.
Mínusy
Obchádzanie sankcií
Ak bude mať konflikt dlhodobejší charakter a Rusko sa začne učiť žiť v ére tvrdých západných sankcií, dá sa predpokladať, že sa pokúsi využiť kryptomeny na ich obchádzanie. Je otázne, do akej miery to bude efektívne a vôbec možné, nakoľko do boja proti Rusku sa už zapojili aj hackeri Anonymous a regulátorom sledujúcim transakcie sa budú snažiť pomôcť onchain analytické platformy, no takáto možnosť tu nepochybne existuje. O využívaní kryptomien pri obchádzaní sankcii sa už dlhšiu dobu špekuluje v súvislosti s Iránom či Severnou Kóreou a v prípade Ruska, ktoré zažije najtvrdšie sankcie vôbec, nie je dôvod nemyslieť si, že sa o to nepokúsi tiež.
Imidž kryptomien
Ak budú bujnieť podozrenia, že Rusko úspešne využíva kryptomeny na obchádzanie sankcii, imidž kryptomien tým či už chceme alebo nie vážne utrpí. Tí, ktorí proti ním bojujú už dnes, kde radíme predovšetkým centrálnych bankárov a politikov západného sveta, tak získajú muníciu navyše, vďaka ktorej sa im môže podariť vďaka verejnej mienke presadiť regulácie, ktoré by za bežných okolností neboli možné.
V tomto kontexte nevyzerá príliš dobre ani čerstvé vyjadrenie pravicového prezidenta Brazílie Jaira Bolsonara, ktorý vyhlásil, že je vo veci ukrajinsko-ruského konfliktu je neutrálny. S kryptomenami to súvisí z toho dôvodu, že práve v Brazílii sa chýli k schváleniu regulačného zákona pre digitálne aktíva, ktorý by z tohto pohľadu spravil z Brazílie najväčšiu juhoamerickú krajinu v adopcii digitálnych aktív.
Ďalšie zaujímavé články
Ďalší bullrun Bitcoinu nebude skôr ako v roku 2024, tvrdí spoluzakladateľ Huobi
El Salvador kvôli Bitcoinu vraj ohrozuje finančnú stabilitu USA
Veľká výhra pre kryptomeny v USA: Problémový zákon má byť upravený!
SEPA platby sa vracajú na burzu Binance. Využite pri registrácii náš výhodný link