Rastúci dopyt po využívaní kryptomien je v záujme každého fanúšika kryptomien, avšak s jednou výnimkou – keď tento dopyt poháňajú zlé úmysly. V prípade Ruska sa preto otvára otázka, do akej miery môže byť Bitcoin (BTC), ktorý je len nestrannou nezaujatou technológiou, využitý v prospech záujmov Vladimíra Putina.
Hoci svetové veľmoci sprvoti s prísnymi sankciami proti Rusku po napadnutí Ukrajiny otáľali, najnovšie kroky, ktoré hovoria o odstavení Ruska od platobného systému SWIFT v kombinácii so zmrazením rezerv ruskej centrálnej banky zo strany USA a EÚ, budú Putinov režim mimoriadne bolieť.
Fanúšikovia Bitcoinu sa preto obávajú, že Putin zatlačený do kúta by mohol využiť kryptomeny ako nástroj, ktorým sa pokúsi vyhnúť medzinárodným sankciám, alebo aspoň zmierniť tým ich dopad.
Naznačila to aj Caroline Malcolmová, ktorá je vedúcou blockchainovej analytickej platformy Chainalyisis. Upozornila však, že Bitcoin je len pseudoanonymný, čiže pokročilé analytickej funkcie môžu pomôcť k identifikácii bitcoinov, ktoré by využívalo Rusko. Inak povedané Bitcoin neposkytuje Rusku akúsi „striebornú guľku“ ktorá by mu automaticky pomohla vyhnúť sa sankciám.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Úplne jednoznačne a až také jednoduché to však nie je a nedá sa garantovať, že minimálne určitú časť financií nedokáže Rusko cez Bitcoin previesť. Ešte pred útokom Ruska na Ukrajinu pred zneužívaním kryptomien na nelegálnu činnosť varovalo aj ministerstvo financií USA. ,,Tieto technológie ponúkajú zlovestným aktérom príležitosť držať a realizovať finančné prevody mimo finančný systém. Taktiež posilňujú našich protivníkov, ktorí sa snažia budovať nové finančné platobné systémy určené k zníženiu globálnej roly dolára,“ tvrdilo americké ministerstvo.
Portál DeCrypt k tomu dopĺňa, že napríklad Severná Kórea financovala svoj jadrový program a program balistických rakiet aj vďaka kybernetickým útokom a avďaka príjmom spojeným z hackovania kryptomenových búrz. K takémuto záveru dospela napríklad aj Organizácia spojených národov, ktorá tvrdí, že Severná Kórea za týmto účelom aktívne zamestnáva hackerov a tiež ťaží Bitcoin a anonymnú kryptomenu Monero.
Ransomware útoky
Jednou z hlavných metód ako sa môže Rusko pomocou kryptomien vyhnúť sankciám sú ransomware útoky, ktoré sú už dlhšie pripasované na ruský vrub. Chainalysis nedávno informovala, že ruskí hackeri mali na minuloročných ransomware útokoch pravdepodobne až 74% podiel s konštatovaním, že „tieto útoky boli s vysokou pravdepodobnosťou spojené s Ruskom“.
Ruských hackerov zodpovedných za časť týchto útokov mala údajne medzitým zadržať ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) a to na priamu žiadosť USA. V súčasnosti sa však spochybňuje, či to bola skutočná pravda. ,,Nie je známe, kto bol v skutočnosti zatknutý. Boli to len nejakí nastrčení ľudia, alebo hlavní aktéri? Nič viac o tom nevieme,“ povedal k tejto téme pre portál DeCrypt bývalý agent FBI Crane Hassold.
Ťažba Bitcoinu
Okrem ransomware útokov môže Rusko benefitovať aj zo samotnej bitcoinovej ťažby. Po tom ako Čína zakázala ťažbu kryptomien sa podiel Ruska na celkovom hashrate výrazne zvýšil a Putin ešte pred inváziou na Ukrajinu uviedol, že Rusko má v oblasti ťažby Bitcoinu „určité benefity“ pričom poukázal na to, že disponuje prebytkom elektriny a dobre vyškoleným personálom. ¨
,,Veľká časť ruskej ťažby Bitcoinu je poháňaná domácim zemným plynom alebo vodnými elektrárňami na Sibíri. Je nepravdepodobné, že by došlo k poklesu hashrate, ak sankcie neovplyvnia poskytovateľov mining poolov,“ uviedol Will Foxley z firmy Cmpass Mining.
Nie je známe, či Rusko vlastní nejaké kryptomeny. Oficiálne to rozhodne nepriznáva, pričom nedávne správy hovorili o tom, že Ruská centrálna banka ich chce dokonca zakázať. Putin a aj ruské Ministerstvo financií však ešte pred hanebným útokom na svojho suseda naznačovali, že chcú ísť naopak cestou ich prísnej regulácie.
Ako proti tomu bojovať?
Ako by teda mohli ostatné krajiny bojovať proti zneužívaniu kryptomien Putinovým režimom?
Spoločnosť Chainalysis tvrdí, že vlády by mali investovať do analýzy blockchainu, teda využívať existujúce onchain analytické platformy, ktoré im môžu pomôcť v snahe identifikovať bitcoiny, resp. iné kryptomeny, ktoré používa Rusko na financovanie svojho režimu. ,,Transparentnosť blockchainu v kombinácii s týmito nástrojmi môže byť účinnou stratégiou, ktorá zaistí, že sankcie zostanú dôveryhodným odstrašujúcim prostriedkom.“
Je možné, že si to uvedomuje aj americké Ministerstvo financií, ktoré ku uvaleným sankciám na Rusko uviedlo, že musí pri snahe dosiahnuť ich čo najvyššiu efektivitu aktívne spolupracovať aj s občianskou spoločnosťou, s médiami a tiež s „priestorom digitálnych aktív.“
Ďalšie zaujímavé články
Ďalší bullrun Bitcoinu nebude skôr ako v roku 2024, tvrdí spoluzakladateľ Huobi
El Salvador kvôli Bitcoinu vraj ohrozuje finančnú stabilitu USA
Veľká výhra pre kryptomeny v USA: Problémový zákon má byť upravený!
SEPA platby sa vracajú na burzu Binance. Využite pri registrácii náš výhodný link
Zdroj: decrypt.co