Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Bank of America vymenovala výhody pre El Salvador týkajúce sa Bitcoinu

Článok

El Salvador
Pixabay.com

Jedna z najväčších amerických bánk Bank of America prekvapila reportom, v ktorom sa venovala potenciálnym výhodám legalizácie Bitcoinu (BTC) ako zákonného platidla v stredoamerickej krajine El Salvador.

Keď El Salvador schválil zákon, ktorým postavil Bitcoin (BTC) vedľa amerického dolára do úlohy druhej štátnej meny, väčšina predstaviteľov západných ekonomík reagovala skepticky, alebo až kriticky. Napríklad Svetová banka odmietla pomôcť El Salvador s jeho adopciou v krajine, hoci ju o to El Salvador oficiálne požiadal a Medzinárodný menový  fond (MMF) vyjadril mnohé obavy týkajúce sa právnych otázok. O to zaujímavejšie je, že Bank of America, ktorá sa v predošlých mesiacoch stavala k Bitcoinu ako takému viackrát kriticky, vymenovala hneď niekoľko potenciálnych príležitosti, ktoré z tohto rozhodnutia pre 6-milionovú krajinu vyplývajú.

Urobiť z Bitcoinu v El Salvador zákonné platidlo môže podľa Bank of America:

  • Zefektívniť remitencie
  • Podporiť finančnú digitalizáciu
  • Poskytnúť spotrebiteľom väčší výber
  • otvoriť krajinu americkým firmám a ťažiarom kryptomien

V remitenciach sa utápajú peniaze

Bank of America upozornila, že remitencie predstavujú až 24% hrubého domáceho produktu El Salvador, pričom veľká časť z týchto peňazí – až okolo 10%, čo je 2,4% HDP krajiny, sa “utopí” v transakčných poplatkoch pre sprostredkovateľov. ,,Použitie bitocinu na remitencie by mohlo potenciálne znížiť transakčné náklady v porovnaní s tradičnými kanálmi remitencií. Ide o to, že bitcoiny by mohli byť použité ako sprostredkovateľ pri cezhraničnom prevode, kde odosielateľ konvertuje doláre na bitcoiny a potom ich príjemca konvertuje späť na doláre na domácom trhu.”

Inak povedané ak by Salvadorčania pracujúci v zahraničí a pravidelne posielajúci peniaze domov pre svoje rodiny použili namiesto dostupných komerčných služieb práve Bitcoin, mohli by výrazne ušetriť. Tým pádom by sa v konečnom dôsledku dostalo do ekonomiky El Salvador viac peňazí.

Benefity pre podnikateľov aj bežných ľudí

Pokiaľ ide o finančnú digitalizáciu, banka upozornila, že viac ako 70% dospelých Salvadorčanov stále nemá bankový účet. ,,Z tohto dôvodu má demokratizácia prístupu k elektronickým platbám skrz Bitcoin progresívny charakter,” vysvetľuje.

Príležitosť si pýta El Salvador aj v oblasti ťažby kryptomien. Už pred niekoľkými týždňami prezident krajiny Nayib Bukele upozornil, že ťažiari by mohli využiť na mining Bitcoinu energiu produkovanú z vulkanickej činnosti, ktorá je stopercentné ekologická, nuž a krajina svojim rozhodnutím urobiť z Bitcoinu zákonne platidlo sa stala potenciálne aj ako veľmi zaujímavým pôsobiskom minimálne pre pobočky, ak nie aj centrály viacerých popredných podnikateľských subjektov.

Bank of America sa domnieva, že El Salvador by sa mohol stať taktiež atraktívny pre biznis amerických spoločností ,ktoré už v súčasnosti pracujú s Bitcoinom, pričom zmienila ťažiarov, firmu Strike, ktorá zastrešuje platobný systém, či napríklad aj výrobcov bitcoinových automatov.

My dopĺňame, že zákon o Bitcoine, ktorý spraví z najznámejšej kryptomeny druhú oficiálnu menu El Salvador, vojde do platnosti už 7. septembra 2021. Otázne však je, ako rýchlo sa Bitcoin u ľudí uchytí. Prieskumy totiž naznačujú, že mnohí obyvatelia tejto krajiny Bitcoinu vôbec nerozumejú. Tí starší ho dokonca považujú za niečo fyzické, keďže v prieskume odpovedali, že Bitcoin je pravdepodobne cenný kov.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.