Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Salvádorčania nie sú z Bitcoinu nadšení, naznačuje čerstvý prieskum

Článok

Nayib Bukele
Twitter Nayib Bukele

Kým bitcoinovú komunitu rozhodnutie El Salvador urobiť z Bitcoinu ako prvý štát na svete zákonné platidlo potešilo, samotní obyvatelia tejto vyše 6-miliónovej krajiny z iniciatívy prezidenta Nayiba Bukeleho až takí nadšení nie sú. Naznačujú to výsledky čerstvého prieskumu verejnej mienky.

Prieskum na vzorke 1233 ľudí realizovaný medzi 1. a 4. júlom Centrom pre občianske štúdia (CEC) na univerzite Francisco Gavidia University (UFG) dospel k záveru, že 77% Salvádorčanov považuje prijatie Bitcoinu ako druhého zákonného platidla popri americkom dolári ako „nie veľmi múdre” alebo “vôbec nie múdre” rozhodnutie. Naopak len 12,9% respondentov uviedlo, že ide o “múdre rozhodnutie“. Za „veľmi múdre rozhodnutie“ to považuje len 6,5% ľudí.

Respondenti neboli členmi rovnakých rodín a štatistická spoľahlivosť prieskumu bola stanovená na 95%. Univerzita taktiež upozornila, že žiadna veková kategória sa v odpovediach výraznejšie nevymykala celkovým výsledkom. Inak povedané ani mladší ľudia neodpovedali výraznejšie v prospech Bitcoinu.

Z prieskumu vyplývajú aj tieto zaujímavé zistenia:

  • 61% obchodníkov v El Salvador uviedlo, že nechcú prijímať platby za tovary a služby v BTC
  • 64,8% Salvádorčanov nechce dostávať výplatu respektíve jej časť v BTC

V súvislosti s El Salvador sa hovorilo o využití Bitcoinu aj v prípade remitencií, teda peňazí, ktoré posielajú Salvádorčania pracujúci v zahraničí domov, aby pomohli finančne svojim rodinám. Napriek tomu, že tieto transakcie sú údajne neférovo nákladne pre transakčné poplatky, v Bitcoine ako možnom riešení ako na nich ušetriť nevidia Salvádorčania veľký zmysel. Z prieskumu totiž vyplýva, že Bitcoin namiesto amerických dolárov chce prijímať zo zahraničia len 5,3% respondentov, pričom 82,8% naďalej uprednostňuje americký dolár.

Odporúčame: El Salvador dá každému dospelému občanovi BTC v hodnote 30 dolárov

Americký dolár zároveň 95% Salvádorčanov považuje za spoľahlivú menu, ktorá je pre  ich užitočná pre finančnú stabilitu. Len jedno jedine percento uviedlo, že Bitcoin považuje za cenný pre zabezpečenie si finančnej stability.

Salvádorčania sú zjavne zmätení

Rozhodnutie prezidenta Nayiba Bukeleho urobiť z Bitcoinu zákonné platidlo vyvolalo medzi bežnými občanmi El Salvador obavy, že budú do používania BTC nútení, čo nie je pravda. Krajina sa síce bude snažiť ľudí motivovať Bitcoin používať (napríklad tým, že každému dospelému ponúkne BTC v hodnote 30 dolárov), no nebude to nijakým spôsobom nariaďovať.

Z výsledkov prieskumu možno usúdiť, že Salvádorčania vnímajú americký dolár za stabilnú menu, ktorá im pomohla vymaniť sa z nestabilného prostredia meny colon. Zároveň je zrejmé, že bežní obyvatelia tejto krajiny, z ktorých značná časť nemá prístup k bankovému účtu, zďaleka nerozumie tomu, čo Bitcoin vlastne je a proces edukácie neprebehne zo dňa na deň.

Potvrdzujú to aj zistenia iného prieskumu, ktorý to dokonale ilustruje. Obyvatelia El Salvador nad 65 rokov si myslia, že Bitcoin je typ meny z cenného kovu, čo im vzhľadom na ich vek nemožno až tak vyčítať. Horšie je, že túto možnosť označuje za správnu aj značná časť ľudí vo veku medzi 30 až 55 rokov. Len na vzorke Salvádorčanov medzi 18 až 29 rokov prevládala správna odpoveď, že Bitcoin je virtuálna mena.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne