Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Svetová banka odmietla pomoc El Salvadoru s prijatím Bitcoinu ako platidla

Článok

nie
Pixabay.com

Svetová banka, ktorej úlohou je pomáhať s finančnou a technickou pomocou rozvíjajúcim sa krajinám, odmietla žiadosť El Salvador o pomoc pri prechode tejto malej krajiny na prijatie Bitcoinu (BTC) ako zákonného platidla. Argumentovala tým, že Bitcoin nie je dostatočne transparentný a podľa nej negatívne vplýva na prírodu.

Hovorca Svetovej banky k žiadosti, ktorú nedávno oficiálne potvrdil salvádorský minister financií Alejandro Zelaya, uviedol: ,,Aj keď nás ich vláda (El Salvador) požiadala o pomoc s Bitcoinom, nie je to nič, čo by mohla Svetová banka podporiť vzhľadom na nedostatky v dopade (Bitcoinu) na životné prostredie a tiež v jeho transparentnosti.” Svetová banka následne dodala, že ak El Salvador bude mať záujem, rada mu pomôže s inými segmentmi vrátane “menovej transparentnosti a regulačných procesov.”

Prečítajte si: El Salvador ako prvá krajina legalizoval Bitcoin ako zákonné platidlo

Poznámka: Bitcoin je len pseudo-anonymný. Všetky BTC je možné sledovať na blockchaine. Zároveň má otvorený zdrojový kód. Pokiaľ teda ide o transparentnosť, v tomto smere je na tom lepšie, než drvivá väčšina iných platidiel. Je teda otázne, akú formu transparentnosti mala Svetová banka na mysli.

Nešlo o prekvapenie

Odmietnutie pomoci zo strany Svetovej banky nebolo žiadnym prekvapením a viac-menej sa očakávalo. Niektorí poprední predstavitelia bitcoinovej scény napriek tomu na túto informáciu reagovali aspoň na sociálnych sieťach.

Anthony Pompliano skonštatoval, že ,,svetová banka zrejme neprišla na to, ako zarobiť peniaze skrz Bitcoin.” Samson Mow, predstaviteľ blockchain firmy Blockstream, bol zjavne pohoršenejší, keď vyzval na “zatarasenie” Svetovej banky.

Rozhodnutie El Salvador čelí kritike

S ideou legalizovať Bitcoin pochopiteľne prichádza aj početná kritika, obzvlášť z radov zástancov tradičného finančníctva.

Napríklad ekonóm Steve Hanke skonštatoval, že El Salvador môže rozhodnutím použiť Bitcoin ako svoje zákonne platidlo „zrútiť svoju vlastnú ekonomiku”.

Medzinárodný menový fond (MMF) taktiež vyjadril obavy z tohto rozhodnutia, keď jeho hovorca Gerry Rice minulý týždeň skonštatoval, že môže viesť k množstvu právnych, finančných a makroekonomických problémov.

Rozhodnutie čelilo obrovskej kritike aj v Číne, ktorej postoj k Bitcoinu je čoraz menej jasný. Viceguvernér centrálnej banky Bank of China Wang Yongli upozornil, že volatilita a nedostatok regulácie alebo kontroly nad Bitcoinom je “cestou smrti“. Jeho ostrý citát, ktorý v prípade čínskych predstaviteľov nie je úplne bežný, sa objavil aj v štátnom čínskom plátku The Paper.

Zdroj: cointelegraph.com, cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne