Sme aj na sociálnych sieťach

Analýzy

Ako vyzeral záver Bitcoin bullrunu 2017 a čo nám to naznačuje dnes?

Článok

Bitcoin
Pixabay.com

Nejeden investor si kladie otázku, na akej cene by sa mohol Bitcoin (BTC) zastaviť pri hľadaní nových historických maxím. Pomôcť vyhodnotiť, či sa k tejto méte blížime by nám mohol aj pohľad do histórie. V tomto článku si zhrnieme, čo sa dialo s krytomenovým trhom pred 17. decembrom 2017, teda dňom, kedy Bitcoin vytvoril svoje maximum takmer 20 000 USD (a následne v medveďom trhu postupne klesal až k cenám tesne nad úrovňou 3 000 USD).

Bullrun 2017

Predošlý býčí trh Bitcoinu skončil 17. decembra 2017, kedy na väčšine popredných búrz BTC atakoval cenu 20 000 USD a dokonca v prípade niektorých menších túto magickú čiastku na krátky moment prekonal. Pritom 9. júla 2016, v deň druhého halvingu, sa obchodoval len za 663 dolárov (v ten deň sa znížila odmena pre ťažiarov z 25 BTC na 12.5 BTC za jeden vyťažený blok, čo je cca 10 minút).  Najnižšia cena Bitcoinu po prvom väčšom bullrune, ktorý skončil 4. decembra 2013 na cene 1 131 dolárov, však bola zaznamenaná 14. januára 2015, kedy klesol na cenu tesne nad úrovňou 170 USD.

Bullrun 2017 bol podobne ako tie predošlé sprevádzaný vo finiši prudkým parabolickým rastom ceny. Ešte v júli 2017 sa obchodoval aj za menej než 2 000 dolárov, čo znamená, že za necelých 6 mesiacov zvýšil svoju hodnotu takmer desaťnásobne.

Dôležité je tiež pripomenúť, že počas rastového cyklu zažil až 8 veľkých korekcii o viac než 30%, pričom v dvoch prípadoch išlo o pokles vyše 40% od maxím. Až päť z týchto korekcii sa udialo v závere celého cyklu v priebehu roka 2017 a posledná z nich našla dno 17. novembra 2017, čiže len mesiac pred ATH.

Detaily o veľkých korekciách Bitcoinu počas bullrunu 2017 nájdete v tabuľke nižšie v tweete skúseného tradera s vyše 40-ročnou praxou Petra Brandta:

Bullrun v réžii retailu

Bol to býčí beh, ktorý bol jednoznačne v réžii retailových, čiže malých investorov. O inštitúciách, ktoré by priznali, že mali akvizíciu v BTC nebolo ani chýru ani slychu. Samozrejme okrem tých, ktoré s kryptomenami priamo podnikali. Retail aj vďaka tomu, že média si prvýkrát začali Bitcoin a kryptomeny všímať intenzívnejšie, naskakovali do vlaku bez uváženia, čím sa vytvorila bublina čakajúca na prasknutie. Keď sa tak stalo Bitcoin padol z takmer 20 tisíc dolárov na niečo vyše 12 000 USD len za 13 dní (následne ešte dokázal v úvode januára posilniť k 17 000 USD, no 5. februára už stál len 7 000 dolárov).

Altcoiny žiarili až po ATH Bitcoinu

Prasknutie bitcoinovej bubliny však neznamenalo koniec ošiaľu na trhu s kryptomenami. Práve po dosiahnutí ATH na Bitcoine začali zažívať zlaté časy altcoiny. Kým 18. decembra 2017, deň po historickom maxime bola dominancia Bitcoinu na celom trhu na úrovni 55%, 15. januára 2018 klesla iba k 32%. Inak povedané peniaze sa presúvali z bitcoinu do rôznych altcoionov, ktoré vďaka oveľa nižšej kapitalizácii dokázali prudko rásť, no následne rovnako prudko padať.

Ethereum ako dvojka trhu sa ešte v októbri 2017 obchodovalo za 300 dolárov, no 15. januára 2018 vytvorilo ATH 1 448 USD. To však zďaleka nebol najšialenejší altcoinový rast. Cardano (ADA) ste mohli v novembri 2017 kúpiť aj za 0.02 USD a 5. januára 2018 predať za vyše jeden dolár, no a XRP stálo v decembri 2017 len 0,21 USD, kým 4. januára 2018 vyletelo až na 3,18 USD. Podobné šialené rasty boli typické pre desiatky rôznych kryptomien (v mnohých prípadoch dnes už zabudnutých) a väčšina z nich dosiahla svoje najvyššie hodnoty až potom, ako našiel svoje maximum Bitcoin.

Čo naznačoval Google Trends?

Šialenstvo okolo Bitcoinu vrcholilo v posledných dvoch mesiacoch roka 2017. Potvrdzujú to aj dáta z Google Trends, ktoré informujú o miere vyhľadávania slova Bitcoin. Ak si niekto v polovici novembra 2017 pri cene okolo 6500 dolárov myslel, že bullrun je na konci, tak dnes už vie, že záujem o vyhľadávanie Bitcoinu odvtedy vzrástol v priebehu decembra ešte viac než trojnásobne. Postarali sa o to najmä média, ktoré rastúcou cenou informovali o Bitcoine čoraz intenzívnejšie. Efekt snehovej gule.

google trends

Burzy mali problémy

V závere bullrunu praskali vo švíkoch aj kryptomenové zmenárne a burzy. Mnohé mali výpadky a mnohé dokonca pozastavili možnosť nových registrácii, čo mohlo do určitej miery spôsobiť, že bullrun dospel do finále, keďže ďalšiemu retailu sa tým prakticky zavreli dvere. Mimochodom čerpala z toho burza Binance, ktorá bola stále do určitej miery schopná absorbovať nápor nových užívateľov a zároveň ponúkala širokú škálu kryptomien na obchodovanie, no aj tá musela dočasne pozastaviť registrácie – podobne ako Bittrex či Bitfinex.

zavrete burzy

zdroj: Cointelegraph

Čo hovorila technická analýza?

Dalo sa však 16. decembra 2017 pri pohľade na technickú analýzu zistiť, že je Bitcoin vo finále? Opýtali sme sa na to tradera Jakuba Kraľovanského z projektu Trader 2.0, ktorý pre nás natočil video, v ktorom sa pozrel na vtedajší graf BTC:

Čo by nám ukazovali on-chain data?

Oproti roku 2017 nastal veľký pokrok čo sa týka spracovávania on-chain dát Bitcoinu. Vďaka tomu sa môžeme pozrieť na to, čo sa dialo s bitcoinami pred vyvrcholením predošlého rastového cyklu. Sú to zaujímavé čísla, s ktorými môžeme do budúcnosti pracovať.

Za zmienku rozhodne stojí pohľad na presuny bitcoinov z búrz a na burzy. V roku 2017 oproti súčasnému trendu sa totiž diala diametrálne odlišná vec. Čím cena rástla, tým bolo BTC na adresách búrz a zmenárni viac. Trend prílevu BTC na burzy odštartoval už v decembri 2016 a pokračoval až do marca 2020. Inak povedané počas celého roka 2017 ako cena Bitcoinu rástla, rástol aj počet BTC na burzách. To znamená, že retail, ktorý si aj Bitcoin kupoval, ho vo veľkej miere zveroval do rúk zmenárňam a burzám, čiže nemal svoje BTC pod s kontrolou. Išlo o nevedomosť, alebo skôr dôsledok toho, že drvivá väčšina nových účastníkov trhu len špekulovala na cenu a vopred sa chystala na predaj?

GRAF: Rast počtu BTC na burzách od 1.1.2017 do 30.12.2017:

počet BTC na burzách 2017

Zdroj: Glassnode.com

Bitcoinových veľrýb, teda adries, ktoré držia viac než 1000 BTC, začalo výrazne ubúdať od augusta 2017. Z 1800 ich bolo pri cenovom maxime 17. decembra 2017 už len 1650 a 17. januára už len 1610 (od oného momentu však ich počet opäť rástol s malými prestávkami až do 8. februára 2021, kedy vytvoril svoje doterajšie maximum o počte 2488). Klesajúci počet veľrýb už od leta 2017 naznačuje, že veľkí hráči vtedy postupne realizovali svoje zisky nakoľko netušili, ako dlho môže rasť ešte pokračovať.

GRAF: Vývoj počtu BTC veľrýb od 1.1.2017 do 31.1.2018:

veľryby BTC 2017

Zdroj: Glassnode.com

A ako to vyzerá teraz?

Čo sa teda zmenilo oproti finále býčieho trhu z roku 2017? Nuž v prvom rade je očividné, že nie je poháňaný výhradné retailovým kapitálom. Skôr sa zdá, že najdôležitejšiu úlohu tentokrát zohrávajú inštitúcie. Oznámenia firiem ako sú Microstrategy, Tesla či Square absolútne zmenili hru. Kým v roku 2017 sme nepoznali jedinú verejne obchodovanú firmu, ktorá by sa priznala k zaradeniu BTC do svojej súvahy, v súčasnosti sú ich už desiatky.

firmy BTC

dáta aktuálne k 22.4.2021

Google Trends hlási zvýšený záujem o vyhľadávanie Bitcoinu, no ešte neboli prekonané ani maximá zo záveru roka 2017 (viď graf vyššie). To naznačuje, že retail je späť v hre, no zrejme ešte nie v manickej fáze označovanej ako FOMO (strach z premeškanej príležitosti – slovník kryptopojmov nájdete tu). Dáta z Google Trends sú však spochybňované argumentom, že tí čo vyhľadávali Bitcoin v roku 2017, tak tentokrát už po návrate do trhu nerobia, čo možno z časti skresľuje tieto štatistiky. Zároveň treba uviesť, že burza Binance hlási rekordné čísla návštevnosti.

On-chain dáta naznačujú veľkú zmenu

No a onchain data? Vyzerá to tak, že najväčšia zmena nastala v prípade pohybu BTC na burzy a z búrz. Kým v roku 2017 ich počet stúpal popri raste ceny, dnes sledujeme absolútne odlišný príbeh. Počet BTC na burzách od marca 2020 neustále klesá a hovorí sa čoraz častejšie o tzv. kríze likvidity a ponuky, čo by malo tlačiť Bitcoin k vyšším cenám (Bitcoinov na predaj na burzách je čím ďalej tým menej).

Počet BTC na burzách 2020-21

Zdroj: Glassnode

Tento nový fenomén naznačuje, že v trhu zohrávajú dnes hlavnú úlohu iné entity, než v roku 2017. Kým vtedy retail držal BTC na obchodných platformách, teraz kupujúci presúvajú svoje BTC na bezpečnejšie miesta – ku custody službám alebo na privátne peňaženky. Nahráva to predpokladu, že ide o solventnejších a uváženejších kupcov.

Pokiaľ však ide o hashrate, počet nových či aktívnych adries, alebo odliv BTC z adries veľrýb (viac než 1000 BTC), sledujeme podobné dejstvo ako v druhej polovici roka 2017. Všetky ukazovatele rastú, no len na základe nich nie je možné vyhodnotiť (nakoľko nevidíme do budúcnosti) či už sme na vrchole, alebo nie.

Zmenia onchain dáta históriu?

V prípade on-chain dát si je potrebné uvedomiť jednu zásadnú vec. V roku 2017 sme takéto údaje k dispozícii nemalii. Platformy ako Glassnode či CryptoQuant začali poskytovať svoje on-chain analytické dáta až od roku 2018. Trh tak má teraz v rukách nový nástroj, ktorý nie je bežný ani u tradičných investičných aktív. Môžeme naozaj vyhodnocovať to, čo sa deje s bitcoinami v reálnom čase. Môžeme sledovať, čo robí s BTC každá jedná konkrétna veľryba, hoci nepoznáme  jej totožnosť. Prakticky okamžite vieme, keď veľký hráč pošle svoje BTC na burzu.

Môžu tieto dáta zmeniť povahu celého kryptotrhu? Je dosť možné, že do určitej miery sa to už deje. Nejeden investor považuje údaje o pohyboch BTC na burzy a z nich za základný indikátor, ktorý pozorne sleduje. Otázne je však to, k čomu to bude viesť.

Optimistický scenár môže byť taký, že vďaka týmto dátam nedôjde k výraznému nárazovému prílevu desiatok tisíc BTC na burzy, pretože by to znamenalo silný signál k predaju a to nechcú ani potenciálni predajcovia.

Pesimistický scenár zas môže vyzerať tak, že niekoľkodňový výraznejší prílev BTC na burzy, ktorý by bol kedysi bez on-chain dát prakticky nepovšimnutý, môže spôsobiť paniku a urýchlenie predajov.

Zároveň vďaka on-chain dátam vznikli pokročilé indikátory vrcholov ako sú NUPL, SOPR, MVRV či Reserve Risk (viac o indikátoroch Glassnode sa dozivete v tomto našom článku), ktoré nás môžu upozorniť, že trh sa dostáva do finále. Optimista dúfa, že vďaka tomu trh vychladne skôr, ako sa tak vôbec stane a pesimista sa zas obáva, že to povedie k predčasnému ukončeniu bullrunu.

Odpoveď na to, do akej miery zohrávajú on-chain dáta dôležitú úlohu sa zrejme nedozvieme skôr, než tento bullrun naozaj nájde svoj vrchol. Aj pre ne je totiž prvý. Je možné, že tieto dáta prispejú k väčšej rozvážnosti veľkých hráčov, ktorí vedia, že teraz je každý ich krok pod drobnohľadom.  A ktovie, možno to ovplyvní aj doposiaľ dodržané správanie ceny BTC v rámci štvorročných cyklov ovplyvnených halvingami.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne