Hoci mnohí odborníci na kryptomeny rýchlo vyvracajú mýty o tom, že režim Vladimíra Putina môže efektívne využiť Bitcoin a iné decentralizované kryptomeny na obchádzanie prísnych sankcii západných veľmocí, politici a bankári, ktorí volajú po prísnejšej regulácii či dokonca zákaze kryptomien, môžu túto situáciu využiť na presadenie svojich záujmov.
Bitcoin vo svojej 13-ročnej histórii nezažil vojnu takého globálneho charakteru, aká dnes prebieha na Ukrajine. Teda až do týchto dní. Otvárajú sa tak v súvislosti s ním úplne nové témy, medzi ktoré patrí aj to, ako sa vďaka kryptomenám bežní Rusi či ruskí oligarchovia snažia zachrániť svoj majetok, ktorý sa pre padajúcu cenu rubľa extréme rýchlo znehodnocuje, ale aj možnosť, ako by mohol Putinov režim použiť Bitcoin na obídenie prísnych západných sankcií, medzi ktoré patrí zablokovanie ruského prístupu k platobnému systému SWIFT (aspoň čiastočné) či zmrazenie rezerv ruskej centrálnej banky v USA a EÚ. Že by to pre Rusko bolo veľmi komplikované a pravdepodobne aj nemožné vysvetľujú odborníci na kryptomeny v tomto článku, to ale neznamená, že politici, či už pre zlú informovanosť alebo zámerne, nevyužijú túto príležitosť na presadenie prísnych regulácii kryptomien v takom rozsahu, o ktorom niektorí „snívali“ už predtým.
Odborníci vysvetľujú: Rusko vďaka Bitcoinu a kryptomenám sankcie neobíde
Aké najprísnejšie regulácie by sa mohli presadiť?
Medzi pre Bitcoin najnebezpečnejšie regulácie by mohli patriť tieto nariadenia:
- Vyžadovanie od bitcoinových ťažiarov, aby rešpektovali tzv. čiernu listinu bitcoinových adries, ktoré sú priradené k Rusku a inak povedané, aby neťažili také bloky, na ktorých sa nachádzajú transakcie spojené s týmito adresami. Regulátori by ich k tomu mohli prinútiť pod hrozbou prísnych sankcií či pokút.
- Vyžadovanie od bitcoinových ťažiarov, aby rešpektovali tzv. bielu listinu – išlo by len o adresy, u ktorých by mohla známa totožnosť vlastníka danej adresy (išlo by o ešte extrémnejšiu reguláciu)
- Vyžadovanie od kryptomenových búrz, aby umožnili odosielanie kryptomien len na overené adresy, teda tie, u ktorých je zrejmé, kto je ich vlastníkom na základe KYC
Všetky formy takejto regulácie sú pre Bitcoin ale aj iné kryptomeny extrémne nebezpečné, pretože ohrozujú ich decentralizáciu a súkromie užívateľov. Pre zachovanie si súčasných vlastností Bitcoinu bude preto dôležité, aby bola ťažba bitcoinu naďalej čo najdecentralizovanejšia.
Mnohí veľkí ťažiari Bitcoinu a najmä tí, ktorí pôsobia na západe, medzi ktorými je už mnoho firiem obchodovaných na burzách, by sa museli takýmto prísnym nariadeniam podľa všetkého prispôsobiť, pretože v opačnom prípade by bol ohrozený ich biznis. Zároveň si však zrejme aj oni uvedomujú, že krok vedúci k takejto cenzúre Bitcoinu by mohol viesť až k zániku jeho popredných benefitov. Inak povedané ničili by produkt, z ktorého profitujú.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Bitcoin tak zrejeme čaká úplne nová vážna výzva, v rámci ktorej zohrá dôležitú úlohu vôľa bitcoinerov od prevádzkovateľov nodov, cez ťažiarov až po bežných držiteľov ochrániť tie vlastnosti Bitcoinu, pre ktorý sa stal takým výnimočným a populárnym.
Obsah tohto textu bol inšpirovaný článkom z portálu TFTC.io. Ako prvý naň upozornil v rámci československej komunity ambasádor Trezor Josef Tětek na stránkach facebookovej skupiny Bitcoinová komunita.
Ďalšie zaujímavé články
Nová štúdia: Ťažba Bitcoinu je špinavšia, než pred čínskym zákazom
Cena Bitcoinu vyletela o 6000 dolárov! Nakupujú ho aj ruskí oligarchovia?
Bitcoin a iné kryptomeny v čase vojny – možné plusy a mínusy
Veľká výhra pre kryptomeny v USA: Problémový zákon má byť upravený!
Zdroj: Autor, tftc.io