Dalo sa predpokladať, že po ruskej invázii na Ukrajinu začnú silnieť hlasy odporcov kryptomien tvrdiace, že decentralizované digitálne aktíva môžu slúžiť režimu Vladimíra Putina na obchádzanie prísnych sankcií, ktoré naň uvalila Európska únia, USA či Veľká Británia.
Odborníci na kryptomeny však tvrdia, že takéto tvrdia politikov a odporcov kryptomien sú v súčasnosti “úplne nepodložené“, pričom sa zhodujú v tom, že súčasný kryptotrh jednak nie je dostatočne veľký a likvidný na to, aby dokázal podporiť objemy financií, ktoré Rusko potrebuje a že zároveň ruská infraštruktúra pre digitálne aktíva je minimálna.
Pred využitím kryptomien na obchádzanie sankcii od úvodných útokov Ruska na Ukrajinu varovalo už niekoľko politikov. Šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová volá po rýchlych reguláciách kryptomien na pôde EÚ a v podobnom duchu sa v USA vyjadrili aj bývalá ministerka zahraničných veci USA Hillary Clintonová či demokratická senátorka Elizaberth Warrenová.
Chervinsky si nemyslí, že je to reálne
Z radov odborníkov na kryptomeny sa k tejto téme vyjadril zrejme najdetailnejšie známy advokát špecializujúci sa na kryptomeny Jake Chervinsky, ktorý od konca minulého roka pôsobí v americkej Blockchain Association. Chervinsky 2. marca zverejnil na Twitteri dlhšie vlákno, v ktorom vysvetlil ako „Rusko nemôže a nebude používať kryptomeny na obchádzanie sankcií.“
1/ Russia can't & won't use crypto to evade sanctions.
Concerns about crypto's use for sanctions evasion are totally unfounded. They fundamentally misunderstand:
– how sanctions work
– how crypto markets work
– how Putin is actually trying to mitigate sanctionsI'll explain 🧵
— Jake Chervinsky (@jchervinsky) March 1, 2022
Chervinsky uviedol predovšetkým tri dôvody, prečo je nepravdepodobné, aby sa o to Rusko vôbec čo i len pokúsilo.
Prvým dôvodom je skutočnosť, že nastolené sankcie voči Rusku sa netýkajú len amerického dolára ale aj iných mien. ,,Nezáleží na tom či používajú doláre, zlato, morské mušle alebo bitcoiny,“ vysvetlil.
Druhý faktor je, že finančné potreby národa ako je Rusko ďaleko presahujú súčasné možnosti kryptotrhu, ktorý má kapitalizáciu okolo 2 biliónov dolárov. Chervinsky ho označil za príliš malý, nákladný a veľmi transparentný na to, aby mohol byť pre ruskú ekonomiku užitočný. ,,Aj keby Rusko malo prístup k dostatočnej likvidite, aj tak by nemohli svoje transakcie na takomto trhu skrývať (pre jeho transparentnosť),“ tvrdí.
Chervinsky následne vysvetlil, že Rusko ako také nemá vôbec dokončené vlastné zákony týkajúce sa regulácii kryptomien. Chýba mu k tomu jasná a zmysluplná infraštruktúra. Tejto téme sa pritom Rusko pred útokom na Ukrajinu venovalo. Viackrát sme písali o tom, ako ruská centrálna banka chce kryptomeny aj s pomocou tajnej služby FSB zakázať, kým Putin a Ministerstvo financií skôr presadzovali ich prísnu reguláciu.
Jake Chervinsky si myslí, že kryptomeny súčasťou Putinovho plánu ako obísť západné sankcie nie sú. ,,Jeho stratégia zahŕňala diverzifikáciu ruských rezerv na juany a zlato (nie krypto), presun obchodu do Ázie (nie na blockchain) a presunutie výroby na ich pevninu,“ dodal.
Súhlasia aj ďalší odborníci
K téme možného využitia kryptomien na obídenie sankcií sa vyjadrili aj iní odborníci. Ari Redbord, ktorý vedie oddelenie právnych a vládnych záležitosti v TRM Labs povedal, že transparentnosť kryptomien by to Rusku veľmi sťažila. ,,Rusko nemôže použiť kryptomeny na nahradenie stoviek miliárd dolárov, ktoré by mohli byť aj tak potenciálne zablokované alebo zmrazené,” uviedol naznačujúc, že kryptoburzy by vďaka sledovaniu transakcií mohli mnohé tieto prevody zastaviť.
Roman Bieda z platformy Coinfirm síce 1. marca uviedol, že kryptomeny sa na obchádzanie sankcii využívajú, pričom zmienil Severnú Kóreu, Irán či Venezuelu, no sankcie a najmä ich rozsah, ktoré boli uvalené na Rusko, sú omnoho rozsiahlejšie.
Suma summarum Rusko sa môže pokúsiť využiť kryptomeny na obchádzanie sankcii, no podľa odborníkov zďaleka nie v takom rozsahu, aby to dokázalo túto krajinu, ktorá sa krokmi jej prezidenta izolovala od väčšiny sveta, vyňať spod dosahu západných sankcií.
To však neznamená, že politici a kritici kryptomien nevyužijú súčasné okolností na to, aby presadili resp. sa pokúsili presadiť voči kryptomenám prísne regulácie. Zároveň to neznamená, že kryptomeny sa nepokúsia na záchranu vlastných majetkov využiť bežní Rusi či ruskí oligarchovia.
Ďalšie zaujímavé články
Nová štúdia: Ťažba Bitcoinu je špinavšia, než pred čínskym zákazom
Cena Bitcoinu vyletela o 6000 dolárov! Nakupujú ho aj ruskí oligarchovia?
Bitcoin a iné kryptomeny v čase vojny – možné plusy a mínusy
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Veľká výhra pre kryptomeny v USA: Problémový zákon má byť upravený!
Zdroj: cointelegraph.com