Keď Čína v máji 2021 zakázala ťažbu kryptomien, čo prinútilo množstvo čínskych ťažiarov presunúť sa do zahraničia, analytici sa domnievali, že ťažba Bitcoinu bude vďaka tomu decentralizovanejšia ale aj ekologickejšia. Minimálne druhý faktor je však po publikácii novej štúdie viac než otázny.
Nová správa s názvom “Revisiting Bitcoin’s carbon footprint“, ktorú publikoval vedecký časopis Joules, totiž informuje, že podiel zelenej ťažby BTC po čínskom zákaze prekvapujúco klesol o 17% z predtým uvádzaných 42% na približne 25%.
Čínski ťažiari pôsobiaci priamo na pevninskej Číne mali v ťažbe Bitcoinu až do mája 2021 dominantnú pozíciu, pričom všeobecné odhady hovorili o ich 60 až 65% podiele na celkovom hashrate (celková výpočtová sila vynaložená na ťažbu BTC). Keď však čínska vláda ťažbu zakázala bitcoinový hashrate sa prudko prepadol o zhruba polovicu. Aj vďaka tomu a skutočnosti, že čínski ťažiari rýchlo migrovali inam, si postupne USA, Kazachstan a Rusko vydobyli prvé tri priečky z pohľadu generovaného hashrate.
#Joule's Research Report Claims Renewable Energy Use in #Bitcoin Mining Has Dropped from 42% to 25% @CellPressNews @Joule_CP #Crypto #Blockchain #Bitcoinmining https://t.co/TV8QVmhEQt
— Blocknity News (@Blocknitycom) February 28, 2022
Strata čínskeho podielu na ťažbe Bitcoinu bola postupnosťou času vnímaná veľmi pozitívne, pretože ťažba BTC je v súčasnosti decentralizovanejšia a hashrate je opäť na historických maximách. Zároveň sa však predpokladalo, že bude aj ekologickejšia, pretože podľa predošlých reportov bolo naznačované, že značná časť ťažby BTC v Číne bola poháňaná energiou z uhoľných baní.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Magazín Joules však túto skutočnosť vyvracia, čím podkopáva tvrdenia, že ťažba BTC je ekologickejšia než v minulosti. S takýmito závermi prišiel napríklad Bitcoin Mining Council (BMC), ktorý zastrešuje najväčších západných ťažiarov Bitcoinu. Ten nedávno informoval, že podiel zelenej ťažby BTC prevyšuje už 58%, čo je výrazný rozdiel oproti 25%, ktoré uvádza Joules.
Alex de Vries, ktorý je jedným z autorov čerstvej správy, upozorňuje: ,,Štúdia vo všeobecnosti poukazuje na to, ako sa ťažba Bitcoinu stala ešte špinavšou po čínskom zákaze v minulom roku. Veľa hydroenergetických baníkov teraz nahradilo ťažbu zemným plynom (v USA). Okrem toho je elektrina z uhlia v Kazachstane špinavšia ako elektrina z čínskeho uhlia. Celkovo to robí ťažbu Proof-of-work kryptomien ešte viac uhlíkovo náročnejšiu než predtým.“
Ďalšie zaujímavé články
Bitcoin a iné kryptomeny v čase vojny – možné plusy a mínusy
Ďalší bullrun Bitcoinu nebude skôr ako v roku 2024, tvrdí spoluzakladateľ Huobi
El Salvador kvôli Bitcoinu vraj ohrozuje finančnú stabilitu USA
Veľká výhra pre kryptomeny v USA: Problémový zákon má byť upravený!
Zdroj: cointelegraph.com