Bitcoin (BTC) ešte nezažil finančnú krízu a do dnešných dní ani veľkú vojnu svetového charakteru, ktorá by mohla ekonomický dopad na celý svet. Preto je veľmi ťažké odhadovať, ako bude reagovať v nasledujúcich týždňoch na smutné okolnosti dnešných dní. Po včerajšku je však jasné, že vývoj ceny Bitcoinu môže byť veľmi zaujímavý. Po uvalení tvrdých sankcií na ruského agresora totiž posilnil zo dňa na deň o približne 14%, respektíve o vyše 6 000 dolárov.
V ranných pondelňajších hodinách sa Bitcoin obchodoval za zhruba 37 000 USD. V čase písania článku je už nad úrovňou 43 200 dolárov. Ide o takmer 15-percentný rast jeho ceny v priebehu jediného dňa.
Dôvody posilnenia ceny Bitcoinu môžu byť viaceré, no všetko nasvedčuje tomu, že hlavná spojitosť je s vojnou na Ukrajine.
Ruský rubeľ je po uvalení historicky bezprecedentných sankcii na Rusko na historickom minime. Ako môžete vidieť na grafe nižšie „akosi“ mu k tomu pomáha prezident Vladimír Putin, ktorý ho už roky zráža k zemi svojimi agresívnymi vojenskými rozhodnutiami.
Putin chose to devalue the economic lifeblood of Russia to fight expansionary wars
He’s a dictator so no one can stop his theft
Here’s a visual pic.twitter.com/k5iKYd9JQu
— Alex Gladstein 🌋 ⚡ (@gladstein) March 1, 2022
Rusi sa snažia zachrániť svoj majetok. Túto príležitosť im ponúka Bitcoin
Rusko je dnes izolovaným štátom prirovnávaným k Severnej Kórei. Štátom, ktorý sa stáva odrezaný od medzinárodného platobného systému SWIFT a štátom, ktorého centrálna banka má zmrazené devízové rezervy v Európe aj USA.
Rusi sa medzitým snažia vybrať si z bankomatov čo najviac rubľov, no mnohí márne. Samotná ruská mena medzitým rekordným tempom stráca svoju hodnotu, čiže Rusi si aj tak vyberajú peniaze, za ktoré si kúpia omnoho menej bež pred tým ako Putina napadlo zaútočiť na Ukrajinu. Kúpiť si doláre je pre nich veľmi náročné.
💥Moscow: Huge lines of people hoping to take out cash.
c:@olya_borderless pic.twitter.com/kTAQL9bLKY
— Bitcoin Archive (@BTC_Archive) February 27, 2022
Proti agresii voči „bratom Ukrajincom“ sa medzičasom postavili už aj prví ruskí miliardári – Oleg Děripaska (hlinikáreň RUSAL, automobilka GAZ, výrobca lietadiel Avicor, patrí medzi 600 najbohatších ľudí sveta podľa Forbes), Michail Fridman (minulý rok 128. najbohatší muž sveta, investičná firma LetterOne) či najnovšie aj Oleg Tiňkov, zakladateľ Tinkoff Bank, vyjadrili jasný nesúhlas s vojenskou inváziou na západ a vyzvali ku mieru. Môžeme špekulovať či z morálnych alebo iných dôvodov ale isté je, že ich neteší ako prichádzajú o svoje peniaze.
Kombinácia týchto faktorov naznačuje, že rast ceny Bitcoinu môže byť poháňaný práve týmito dôvodmi. Dostať sa k Bitcoinu aj vďaka tomu, že mnohé kryptoburzy zatiaľ odmietli blokovať účty ruským občanom (vyzýva ich k tomu Ukrajina) môžu byť prirodzeným útočiskom Rusov, ktorí sa chcú dostať k Bitcoinu či stablecoinom výmenou za čoraz bezcennejší rubeľ. Bitcoin môže byť dnes omnoho lákavejší než kedykoľvek predtým pre každého Rusa, ktorý chce ochrániť svoj majetok odhliadnuc na bitcoinvú volatilitu. Pri pohľade na vývoj kurzu ruského rubľa je totiž volatilita Bitcoinu „zanedbateľná“.
NEW: Coinbase will not comply with request to ban all Russian users, saying it would "punish ordinary Russian citizens." 👏
— Bitcoin Magazine (@BitcoinMagazine) February 28, 2022
World's biggest #bitcoin exchange Binance: “We are not going to unilaterally freeze millions of innocent users’ accounts.” 👏
— Bitcoin Magazine (@BitcoinMagazine) March 1, 2022
Bitcoin má pre potenciálnych ruských kupcov, či už ide o bežných ľudí alebo oligarchov, ešte jednu pridanú hodnotu. Nemôže byť Putinovou vládou respektíve centrálnou bankou zmrazený ako ich účty v bankách. Tí čo si kúpia bitcoiny a držia ich na svojich privátnych peňaženkách (pošlú si ich z burzy preč na peňaženku, ku ktorej majú vlastný seed) si môžu byť istí, že im tieto bitcoiny nikto nevezme (jedine násilím?).
#Bitcoin volume traded in Russian Ruble spiked to a 9-month high.
— Bitcoin Archive (@BTC_Archive) February 28, 2022
Nepochybujeme, že nad možnosťou kúpy Bitcoinu dnes rozmýšľa mnoho Rusov vrátane ruských miliardárov. Možno tak už niektorí medzitým aj urobili a práve preto sme svedkami prekvapujúco prudkého rastu jeho ceny.
Rastu ceny BTC mohli medzitým prispieť aj neoverené špekulácie, podľa ktorých chce samotný režim Vladimíra Putina využiť Bitcoin na obchádzanie sankcií. Nebuďte preto prekvapení, ak budete sledovať čoraz viac politikov volať po prísnejšej regulácii kryptosektora – napríklad ako tak už spravila Elizaberth Warrenová (tweet nižšie). Aj samotné kryptoburzy, ktoré sa zatiaľ štítia blokovať bežným Rusom prístup na ich účty, môžu byť k tomuto kroku časom prinútené.
Cryptocurrencies risk undermining sanctions against Russia, allowing Putin and his cronies to evade economic pain.
U.S. financial regulators need to take this threat seriously and increase their scrutiny of digital assets. https://t.co/4lCUNcUC29
— Elizabeth Warren (@SenWarren) February 28, 2022
Stáva sa zaujímavejším aj pre ostatných
Bitcoin v čase vojnového napätie pre vyššie zmienené dôvody však nemusí byť zaujímavý len pre Rusov. Významný môže byť rovnako tak pre Ukrajincov, ktorí získavajú finančnú podporu aj skrz kryptomeny, no a teoreticky môže zohrať podstatnú úlohu v živote utečencov, pre ktorých je útek z vojnou sužovanej krajiny so zapamätaným alebo zapísaným seedom o čosi jednoduchší, než s hotovosťou či zlatými mincami. Nikto si to neželal, ale kryptomeny v čase vojny odhaľujú svoje benefity decentralizácie, ľahkej použiteľnosti a prenosnosti, ktoré boli doposiaľ v čase bezpečia obhliadané či ignorované.
Vplyv ďalších správ?
Hoci spojitosť rastu ceny Bitcoinu v súvislosti s vojnou na Ukrajine vyzerá najpravdepodobnejšie, je nutné uviesť, že v priebehu pondelka sa objavili aj ďalšie správ, ktoré mohli zlepšiť náladu kryptoinvestorom. Žiadna z nich však s najväčšou pravdepodobnosťou nemohla mať taký zásadný vplyv na cenu BTC, aby spôsobila jeho výstrel o 6000 dolárov vyššie:
- V Európskej únii bolo odložené hlasovanie týkajúce sa zákona o regulácii kryptomien (MiCA). Súčasťou hlasovania mal byť návrh na zákaz ťažby proof-of-work kryptomien. Odloženie hlasovania však bolo oznámené už v piatok minulý týždeň
- Spoločnosť eBay naznačila, že čoskoro začne na svojej platforme akceptovať kryptomeny ako formu platidla
- Kryptomenové fondy podľa dát CoinShares skončili aj minulý týždeň v plusových hodnotách
- Držbu Bitcoinu na súvahe potvrdila firma Flexport. Ide o logistickú spoločnosť ohodnotenú na 8 miliárd dolárov. Neprezradila však koľko bitcoinov vlastní
We don't disclose that but it's not zero 🙂
— Ryan Petersen (@typesfast) February 28, 2022
- Expozíciu voči Gryscale Bitcoin Trust (GBTC) výrazne navýšila Wall Street banka Morgan Stanley. Upozornil na to Twitter kanál Marcoscope pri kontrole reportu tejto banky platného k 31. decembru 2021.
example: Morgan's Growth Portfolio reported 4,293,502 shares, an 18% increase.
Here is a spreadsheet with the new percentage changes for each fund. The symbols you see starting with "M" are Morgan funds:https://t.co/hVClRTPyva
Data is as of Dec 31.
Here are today's fresh…
— MacroScope (@MacroScope17) February 28, 2022
Ďalšie zaujímavé články
Bitcoin a iné kryptomeny v čase vojny – možné plusy a mínusy
Ďalší bullrun Bitcoinu nebude skôr ako v roku 2024, tvrdí spoluzakladateľ Huobi
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
El Salvador kvôli Bitcoinu vraj ohrozuje finančnú stabilitu USA
Veľká výhra pre kryptomeny v USA: Problémový zákon má byť upravený!
Zdroje: Twitter, Kryptonovinky, decrypt.co