Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

5 dôvodov obrovského pádu Bitcoinu. Čína, Musk, likvidácie či Tether?

Článok

pád
Pixabay.com

Jeden z najsledovanejších zahraničných kryptoportálov Decrypt.co vymenoval 5 dôvodov, ktoré sa mohli najvýraznejším spôsobom podpísať pod obrovský včerajší prepad ceny Bitcoinu. Ten klesol dokonca až k cene 30 000 USD a z celého trhu sa vyparilo od historických maxím viac ako 500 miliárd dolárov.

Investori teraz hľadajú odpovede, prečo držitelia kryptomien prišli zo dňa na deň (ak predali) minimálne o tretinu svojho bohatstva (v prepočte na fiatovú menu). DeCrypt sa domnieva, že prudký prepad cien spôsobilo najmä päť nasledujúcich faktorov. My sme ich doplnili o niekoľko vlastných poznámok.

Nervozita v súvislosti s Čínou

Prvým faktorom, ktorý mohol odštartovať prepad ceny boli poplašné správy šíriace sa z Číny o tom, že miestna vláda opäť zakázala obchodovanie kryptomien. Zverejnila ich agentúra Reuters a extrémne rýchlo sa začali šíriť sociálnymi sieťami a aj inými médiami. Už v našom včerajšom článku sme však upozornili, že táto správa bola výrazne zavádzajúca a Čína prakticky len zopakovala nariadenie platné už od roku 2017.

Poznámka: Na sociálnych sieťach sa neskôr zároveň začal šíriť screenshot z diskusného fóra od anonymného užívateľa. Anonym v ňom konštatuje, že dôjde ku veľkým koordinovaným výpredajom spojených s významným oznámením v súvislosti s Čínou. Tento prepad bude následne rýchlo vykúpený. Upozorňujeme, že hodnovernosť tohto príspevku nemožno overiť a môže byť len konšpiračnou teóriou.

Vplyv Elona Muska

Nemalý podiel na turbulenciách na kryptotrhu mal nepochybne Elon Musk. Ten viacmennej všetko odštartoval tweetmi, ktorými naznačil, že by sa Tesla mohla zbaviť svojich BTC či tým, že pre silnú kritiku, ktorá smeruje na jeho adresu po oznámení, že Tesla prestala akceptovať BTC ako platidlo, pôjde “all in Dogecoin”.

Ukázalo sa, že Muskove tweety majú obrovskú moc. Rovnako ako dokázal Bitcoin pred pár mesiacmi vyhnať hore, dokázal prispieť aj k jeho poklesu a následnej panike. Písali sme o tom vo viacerých našich článkoch. Musk však zrejme napokon pomohol aj k tomu, že trh sa včera po prepade k cene 30 000 USD upokojil a reštartoval.

Na Twitteri totiž zverejnil príspevok (za použitia emoji ikon), ktorý v preklade znie: „Tesla má diamantové ruky.” Tento príspevok možno pochopiť tak, že Tesla žiadne BTC počas včerajšieho prepadu ceny neprepadávala, čo upokojilo najmä retail, ktorý bol v obrovskej panike. Od oného momentu cena BTC opäť začala stúpať až našla svoj včerajší vrchol okolo ceny 40 000 USD.

Na ďalšom tweete môžete vidieť, ako sa cena BTC odrazila, keď Musk uverejnil tento tweet:

Sila Muskových tweetov však nepochybne podčiarkuje jednu závažnú skutočnosť – trh s kryptomenami je stále extrémne nezrelý, keďže cenu aj najhodnotnejšieho aktíva celého trhu – teda Bitcoinu, dokážu obrovskou mierou ovplyvniť pár slovne tweety jedného muža (hoc ide o azda najväčšieho vizionára súčasnej doby).

Likvidácia pozícii

Tweety Muska či poplašné správy o čínskom zákaze kryptomien mohli odštartovať prepad cien, no ešte výraznejšie ich prehĺbili likvidácie pozícii, ktoré boli vytvorené za pomoci požičaných peňazí – teda použitím páky (leverage). Takéto pozície sú udržateľné, ak je trh relatívne stabilný alebo stúpa, no keď dôjde k výraznejšiemu poklesu ceny, dochádza k ich rýchlym likvidáciám, aby firmy, ktoré poskytli svoje pôžičky, pokryli svoju expozíciu. V stredu to viedlo k tomu, že boli zlikvidované pozície v hodnote viac než 8 miliárd dolárov, čo spôsobilo ďalší kaskádový prepad cien, ktorý viedol k ďalšiemu panickému predaju vystrašených investorov. Sledovali sme efekt snehovej gule.

Tether FUD?

DeCrypt upozornil, že negatívnu náladu na trhu mohli podporiť aj nie príliš presvedčivé informácie o tom, akým spôsobom kryje stablecoin USDT americká spoločnosť Tether. Podľa koláčového grafu, ktorý zverejnila firma Tether minulý týždeň, to totiž vyzerá tak, že značná časť USDT v obehu nie je krytá v dolároch ako takých, ale v podobe rôznych komerčných cenných papierov a pôžičiek. Inak povedané ide o neštandardné krytie aktív, ktoré by napríklad v prípade banky nebolo určite možné. DeCrypt zároveň upozornil, že Tether naďalej odmieta, aby sa o audit jeho aktív staral štandardný audítor. Zatiaľ za týmto účelom využíva služby audítorskej spoločnosti Moore Cayman, ktorá pôsobí na Kajmanských ostrovoch, no sídlo má aj vo Veľkej Británii či Britských panenských ostrovoch. Nedá sa však tvrdiť, že by išlo o audítorskú firmu z kategórie tých najhodnovernejších.

Daňové obdobie?

Možno najbanálnejším dôvodom, pre ktorý kryptotrh v posledných týždňoch krváca, je podľa DeCrypt dátum 17. máj, ktorý bol posledným dňom na podanie daňových priznaní pre mnohých Američanov. Tí, ktorí dosiahli v predošlom období pekné kapitálové zisky tak údajne mohli v mnohých prípadoch zaplatiť nemalú daň, čo mohlo viesť k tomu, že predali za týmto účelom aj časť svojho kryptoportfólia.

Ostatné trhy

Horšej nálade na kryptotrhu mohli prispieť aj faktory, ktoré s kryptomenami priamo nesúvisia a teda to čo sa deje na iných trhoch, obzvlášť tom akciovom. Sem môžeme zarátať aj nedávne oznámenia FED či ministerky financií Janet Yellenovej, ktorá v úvode mája vyplašila aj akciový trh tým, že by bola za zvýšenie úrokových sadzieb (FED však takýto krok zatiaľ nenaznačuje).

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne