Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Musk naznačil, že Tesla predá všetky bitcoiny. Cena BTC prudko padla

Článok

pád Bitcoin
Pixabay.com

Či už chceme, alebo nie, Elon Musk má v súčasnosti značný vplyv na cenu Bitcoinu. Vďačí tomu veľkej, možno až zaslepenej dôvere od mnohých jeho fanúšikov kombinácii s tým, že spoločnosť Tesla, ktorej je CEO, vo februári potvrdila kúpu BTC za 1,5 miliardy dolárov, čím sa stala najhodnotnejšou spoločnosťou na svete, ktorá má vo svojom portfóliu nemalú porciu BTC.

Nebolo to tak dávno, čo Elon Musk prezentoval v kryptosektore úlohu akéhosi lídra inštitucionálnej adopcie Bitcoinu. Veď samotná kúpa BTC firmou Tesla vyhnala túto kryptomenu k novým maximám a priviedla do trhu mnoho nováčikov. Musk však začal postupne viac propagovať kontroverznú kryptomenu Dogecoin, vďaka čomu silnela aj kritika z radov kryptokomunity k jeho osobe (samozrejme s výnimkou nadšených priaznivcov Dogecoin, ktorí vďaka Muskovým tweetom rýchlo zbohatli pozn.red.).

Najhoršie obdobie pre Bitcoin nastalo v čase, kedy Elon Musk oznámil, že Tesla pozastavuje prijímanie Bitcoinu ako platidla z dôvodov jeho negatívneho vplyvu na prírodu. Toto samotné konštatovanie je diskutabilné, pretože Bitcoin môže byť pre prírodu z dlhodobého hľadiska dokonca prospešný, a tak nervozita medzi BTC komunitou a Muskom nadobudla nové rozmery. Musk však akoby začal konvertovať zo sarkastického trolla, ktorého tweety sa brali s nadhľadom, na urazeného miliardára a k Bitcoinu začal byť omnoho tvrdší. Všetko vyvrcholilo v nedeľu twetmi, ktoré spustili ďalšiu lavínu výpredajov.

Čo sa vlastne stalo?

Musk v nedeľu zverejnil smerom k Bitcoinu viacero  tweetov, no ten, ktorý si vypýtal najväčšiu pozornosť bol len jednoslovnou reakciou na príspevok kanálu Mr. Whale s textom: ,,Bitcoineri si dajú facku sami sebe, keď uvidia, ako Tesla v budúcom kvartáli oznámi, že predala všetky svoje zvyšné bitcoiny. S tou obrovskou mierou kritiky, ktorej Elon Musk čelí, by som sa mu ani nedivil.”

Elon Musk na to reagoval slovom “indeed”, čo možno preložiť ako “vskutku” respektíve “rozhodne”.

Predá BTC svoje BTC? Alebo už predala?

Šéf Tesla tým naznačil, že 43 200 BTC, ktoré má aktuálne táto firma pod kontrolou podľa posledného podania na SEC, môže byť predaných. Otázne však je, či zmieňovaný počet BTC je stále reálny a čo s nimi v skutočnosti Musk plánuje. Ukázalo sa totiž, že vie naozaj veľmi efektívne hýbať trhmi a pravdepodobne si uvedomuje, že jeho tweety môžu výrazne zraziť cenu Bitcoinu nižšie. Núka sa preto otázka prečo to vôbec robí, ak Tesla stále drží bitcoiny v trhovej cene vyše 3 miliárd dolárov. Možnosti sú viaceré:

  • Tesla už bitcoiny predala a tak Musk vie, že tým nijak neovplyvňuje hodnotu majetku svojej firmy – tomuto scenáru by nahrávali on-chain dáta, ktoré naznačili, že pred oznámením o pozastavení podpory pre platby BTC prišlo nárazovo na burzy takmer 20 000 BTC

  • Musk sa snaží znížiť cenu Bitcoinu, aby firma mohla dokúpiť ďalšie “lacnejšie” BTC
  • Musk sa chová iracionálne a urazene a hoci Tesla vlastní naďalej 43 200 BTC, negatívne ovplyvňuje jeho cenu, čiže aj majetok svojej firmy

Musk tvrdí, že Tesla nepredávala

Aktualizované: Dnes ráno  približne o 7.20 stredoeurópskeho času (SEČ) zverejnil Elon Musk najnovší tweet, v ktorom tvrdí, že Tesla žiadne BTC nepredala. ,,Aby som objasnil špekulácie, spoločnosť Tesla nepredala žiadne bitcoiny,“ napísal stručne pod príspevok, v ktorom Twitter kanál Bitcoin Archive upozornil na to, ako výrazne sa začala prepadať cena BTC od momentu, ako začal poukazovať na Twitteri na jeho nedostatky. Ak je to pravda (čo pravdepodobne je), znamená to, že Musk vedome negatívne ovplyvňuje cenu tejto kryptomeny, hoci to má súvisiaci negatívny dopad aj na jeho spoločnosť.

Kritizoval centralizáciu Bitcoinu

Elon Musk v rámci včerajších tweetov naznačil aj to, že Bitcoin je silne centralizovaný. Uviedol to v odpovedi na ostrú sériu tweetov od Petra McCormacka, ktorý svojimi vyjadreniami mohol Muska poriadne vyprovokovať.

,,Bitcoin je v skutočnosti silne centralizovaný kvôli super majorite, ktorá kontroluje veľké ťažobné spoločnosti. Jedna jediná uhoľná baňa v Xinjiangu bola zaplavená, pričom takmer zomreli ťažiari a Bitcoin hashrate sa prepadol o 35%. Znie to ako decentralizovaná vec?,” spýtal sa.

Následne doplnil: ,,Hej, kryptomenoví “experti”. Počuli ste niekedy o PayPal? Je to možné… možno… podľa toho čo viem, si uvedomíte, ako fungujú peniaze.”

Musk tým narážal na to, že lepšou kryptomenou pre bežné platby môže byť “jeho“ Dogecoin, ktorý rýchlejšie produkuje bloky a preto zvláda viac transakcií – naznačil, že Dogecoin môže zvládnuť až 100x viac transakcií ako Bitcoin za 100x násobné menšie poplatky za rovnaký čas (toto riešenie má však viaceré riziká, napríklad možnosť urobiť vďaka nízkym poplatkom spam útok za nízke poplatky). Nízke poplatky a vysoké objemy sú podľa neho tým, čo potrebujú nové peniaze pre náš svet.

Keď sa však Muska spýtali, ako chce vyriešiť silnú centralizáciu mincí DOGE, ktorých väčšinu drží pár veľkých peňaženiek, tak odpovedal:

,,Ja tomu rozumiem tak, že tieto veľké adresy patria zmenárňam. Bolo by dobré, keby to potvrdili. Bolo mi povedané, že tá najväčšia je Robinhood.”

Ako sme uvádzali vyššie, Peter MCormack Muska zjavne vyprovokoval, keď v dlhšom vlákne tweetov, v ktorých sa snažil poukázať na to, že príbeh o negatívnom environmentálnom dopade Bitcoinu na prírodu je extrémne zveličený, okrem iného uviedol: ,,Možno si perfektný troll… alebo možno v to naozaj veríš (bože, dúfam, že nie.).”

Musk na to reagoval takto: ,,Nepríjemné vlákna, ako bolo toto, ma motivujú, aby som išiel all in Dogeocin.”

Zhrnutie

Elon Musk má extrémne silný vplyv na ceny kryptomien a to nie je vôbec dobré. Počúvajú ho davy ľudí, ktorí prišli do kryptosektora len nedávno a sú v trhu príliš krátko na to, aby kryptomeny ako také naozaj pochopili.  V súčasnosti je Musk neriadená strela, ktorá môže vplývať na BTC pozitívne aj negatívne. Z dlhodobého hľadiska Bitcoin potrebuje, aby v trhu nebol len jeden veľký inštitucionálny hráč, ktorý na seba priťahuje obrovskú pozornosť, ale minimálne séria viacerých, čo prerozdelí silu a vplyv. Na druhú stranu Bitcoin si prešiel už mnohými krízami a ak si neporadí s tweetmi jedného muža či jednej spoločnosti, nemá nárok na to, aby naplnil svoj ambiciózny dlhodobý cieľ. História naznačuje, že z podobných problémov vyšiel vždy ešte silnejší než predtým.

O Elonovi Muskovi, Bitcoine a Dogecoin sme toho napísali v poslednej dobe viac. Pre zlepšenie orientácie si prečítajte tiež:

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne