Po “tweetoch“ Elona Muska, ktoré výrazne prispeli k prepadu ceny BTC, sa akoby roztrhlo vrece s ďalšími negatívnymi správami, ktoré spôsobujú paniku na trhu najmä medzi menej skúsenými BTC investormi. Tou najnovšou boli správy agentúry Reuters tvrdiace, že Čína zakázala kryptomeny. Lenže má to jeden veľký háčik.
Čo sa vlastne stalo?
O novú vlnu paniky na trhu sa postarala spravodajská agentúra Reuters, ktorá vo svojom článku uviedla, že „Čína zakázala finančným a platobným inštitúciám podnikať s kryptomenami”, no a toto konštatovanie sa samozrejme rýchlo začalo šíriť sociálnymi sieťami a ďalšími masmédiami.
China banned financial institutions and payment companies from providing services related to cryptocurrency transactions, in the latest blow to digital currencies and their market leader #bitcoin https://t.co/6qql84uRe8 pic.twitter.com/hAxTDuyPd6
— Reuters (@Reuters) May 19, 2021
Počkať, to akosi nesedí
Ak ste v kryptotrhu už dlhšie, zrejme ste hneď spozorneli. Čína, že zakázala Bitcoin? Nestalo sa náhodou niečo také aj v minulosti a neplatí to dodnes? Presne tak. V skutočnosti v Číne nedošlo k žiadnej novej legislatívnej zmene.
Stalo sa len to, že Čínska národná internetová finančná asociácia, Čínska banková asociácia a Čínska asociácia pre platby a zúčtovanie koordinovaným spôsobom spoločne pripomenuli obyvateľom najľudnatejšej krajiny už existujúce nariadenie z roku 2017. Oficiálny zákaz obchodovať s kryptomenami finančným inštitúciám je platný už štyri roky a dokonca prvá poplašná správa o tom, že Čína zakázala BTC transakcie sa objavila už v roku 2013.
#Bitcoin VS China from 2013 pic.twitter.com/9Tld3p2CLz
— Moe Zainal (@zainal) May 18, 2021
Viac svetla do témy vlial Qiao Wang, ktorý zhrnul celú dezinformáciu do pár viet:
,,V priebehu pár hodín sa stali tri hlúpe veci:
1) Reuters napísala zavádzajúci článok o čínskom bane.
2) Ľudia začali retweetovať správu Reuters, pretože jej verili.
3) Trh sa prepadol po správach Reuters.
Čína nedala zákaz na kryptomeny. Len zopakovala (upozornila na) anti-špekulatívny zákon spred 2 rokov”.
https://twitter.com/QwQiao/status/1394661559033602049
Qiao Wang následne trefne zhrnul všetky fámy, konšpirácie a dezinformácie ohľadom Číny a Bitcoinu do pár krátkych viet: ,,Masmédia tvrdia, že Bitcoin je centralizovaný a kontrolovaný Čínou. Zároveň teraz tvrdia, že Čína zakázala Bitcoin. Tak čo z toho je pravda? Usporiadajte si svoje myšlienky FFS (for Fuc** sake!)”
https://twitter.com/QwQiao/status/1394840253836546052
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Tému neobišiel ani rešpektovaný Adam Back: ,,Nie, Čína nezakázala Bitcoin, len zopakovala svoje existujúce regulačné pravidlo (nie, že by na tom v skutočnosti vôbec záležalo, každý mesiac sa objavujú vágne tvrdenia, že Čína zakazuje Bitcoin, pričom v skutočnosti ide len o úpravy zásad). Tentokrát to bolo falošnejšie než obvykle.”
No, 🇨🇳China did not ban #bitcoin misreporting a standing regulatory rule. (not that it even matters there are vague "China bans bitcoin"claims every few months, which are in reality just adjusting policies), just this time it was faker than usual https://t.co/RDgNHgECjn
— Adam Back (@adam3us) May 18, 2021
Čo bude ďalej?
Téma Čína a Bitcoin bude zrejme ešte dlhé roky horúca. Kým napríklad spoluzakladateľ PayPal Peter Thiel tvrdí, že Čína chce využiť Bitcoin, aby oslabila americký dolár (a nie je jediný), iní sú zas presvedčení, že Čína úplne zakáže Bitcoin, čím prispeje k ďalšiemu prepadu jeho ceny, čo je samozrejme v úplnom rozpore prvého tvrdenia. Realita je zrejme omnoho komplikovanejšia. Čína vie, že za Bitcoinom sa skrýva veľký biznis a tak sa podľa všetkého nebude chcieť zbaviť svojej významnej pozície ťažobného giganta. Zároveň sa však dá predpokladať, že trh s kryptomenami bude naďalej veľmi prísne regulovať a svojim bežným obyvateľom znemožní ľahký prístup ku kryptomenám. To však nie sú žiadne novinky.
Zdroje: Twitter, decrypt.co