Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

FED zatiaľ politiku nemení. Pozitívne pre rizikové investície aj Bitcoin?

Článok

dolar
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

FED, teda americká centrálna banka v stredu uviedla, že udrží referenčnú americkú úrokovú sadzbu naďalej blízko nuly a zároveň bude pokračovať v mesačných nákupoch amerických dlhopisov za 80 miliárd USD a nákupe cenných papierov zaistených hypotékami za 40 miliárd dolárov. Táto informácia podľa Deutsche Bank môže mať pozitívny dopad aj na cenu Bitcoinu.

Šéf FED Jerome Powell po dvojdňových neverejných rokovaniach Federálneho výboru pre voľný trh (FOMC) uviedol, že evidujú pokroky čo sa týka zamestnanosti v USA, no mnohé sektory, ktoré zasiahla pandémia koronavírusu, sú naďalej slabé, hoci preukazujú náznaky zlepšenia. Inflácia, ktorá vzrástla, je podľa neho len dočasného charakteru a vplývajú na ňu prechodné faktory. ,,Bude trvať nejaký čas, kým uvidíme výraznejší pokrok,” uviedol na tlačovej konferencii, kde skonštatoval, že je nepravdepodobne, aby došlo v dohľadnej dobe k výraznému rastu inflácie.

Ian Shepherdson, hlavný ekonóm firmy Pantheon Macroeconomics, sa domnieva, že FED začne uťahovať kohútiky koncom roka, čo bude viesť k prvému zvyšovaniu úrokových sadzieb (ktoré sú aktuálne blízko nuly) v druhej polovici roka 2022.

,,Myslíme si, že FED začne diskutovať o tejto téme počas leta, ale skutočné rozhodnutie sa udejee pravdepodobne až na prelome rokov,” odhaduje zas Brian Coulton, hlavný ekonóm agentúry Fitch Ratings.

Súčasná politika FED nahráva rizikovejším investíciám, čo sa odzrkadľuje  nielen na raste rizikovejších akciových titulov, ale aj Bitcoinu. Deutsche Bank v utorok zverejnila správu, v ktorej skonštatovala, že súčasná menová politika môže vplývať na klesajúcu hodnotu amerického dolára a tiež znižuje príťažlivosť štátnych dlhopisov a iných dolárových aktív.

V prípade bitcoinu sa zas vytvára príležitosť pre ďalšie zdôrazňovanie jeho úlohy ako bezpečného prístavu vďaka jeho deflačným prvkom a obmedzenému množstvu, čo je v kontraste s fiatovými peniazmi. Veď len samotný FED od úvodu roka 2020 zdvojnásobil veľkosť svojej súvahy na takmer 8 biliónov dolárov, čím zahltil finančné trhy novými peniazmi, aby udržal americkú ekonomiku nažive.

Zdroj: coindesk.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne