Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Yellenova vystrašila trhy. Padal nielen Bitcoin

Článok

strach
Pixabay.com

Medzi možné dôvody včerajšieho poklesu ceny Bitcoinu z vyše 56 600 USD pod úroveň 53 000 USD (aktuálne sa obchoduje už za vyššiu cenu) možno zaradiť aj utorňajšie vyjadrenia americkej Ministerky financií Janet Yellenovej.

Janet Yellenová v rozhovore pre magazín The Atlantic totiž naznačila, že môže dôjsť k zvýšeniu úrokových sadzieb, na čo reagovali negatívne viaceré trhy vrátane NASDAQ či S&P500 a neobišlo to ani Bitcoin, ktorý v období po publikácii jej vyjadrení klesol o zhruba sedem percent.

,,Je možné, že úrokové sadzby budú musieť trochu stúpnuť, aby sa zabezpečilo, že sa naša ekonomika neprehreje,” uviedla členka Bidenovej administratívy, ktorá je známa nie príliš pozitívnym názorom na Bitcoin a kryptomeny. Nedávno ich označila za vysoko špekulatívne aktíva.

Nižšie úrokové sadzby majú tendenciu ísť s vyššou infláciou, čo nahráva Bitcoinu, ktorý si popri tom buduje povesť akéhosi digitálneho zlata a bezpečného prístavu. Zvýšenie úrokových sadzieb by naopak mohlo infláciu spomaliť, čo však nehrá do karát nielen Bitcoinu, ale aj akciovému trhu, ktorý zo súčasnej menovej politiky ťaží, pretože značná časť peňazí mieri práve doňho.

Charles Bovaird, analytik spoločnosti Quantum Economics, sa k potenciálne vyšším úrokovým sadzbám vyjadril pre portál DeCrypt: ,,Mierne zvýšenie úrokových sadzieb (ako to naznačuje Yellenová pozn.red.) by pravdepodobne malo mierny dopad na výnosy cenných papierov s fixným výnosom, čo by ich posunulo vyššie. Mohlo by to spôsobiť, že úrokové cenné papiere budú atraktívnejšie, čo by ich spravilo aj atraktívnejšími voči Bitcoinu či Ethereum. Každopádne nemyslím si, že zvýšenie úrokových mier by malo nejaký obrovský dopad na dopyt po týchto kryptomenách.”

Alex Kruger, ekonóm a obchodník s kryptomenami, poznamenal pre DeCrypt, že reakcia kryptotrhu s kryptomenami bola na tieto správy neprimeraná a prehnaná, podobne ako keď sa Bitcoin prudko prepadol v marci 2020 po vypuknutí pandémie koronavírusu v západnom svete. To naznačuje, že Bitcoin je stále extrémne náchylný aj na externé vplyvy.

Minulý týždeň sme vás informovali, že FED, teda americká centrálna banka, plánuje ponechať referenčnú americkú úrokovú sadzbu naďalej blízko nuly a zároveň bude pokračovať v mesačných nákupoch amerických dlhopisov za 80 miliárd dolárov a cenných papierov zaistených hypotékami za 40 miliárd dolárov. Potvrdil to aj predseda FED Jerome Powell. Vyjadrenia Janet Yellenovej teda podľa všetkého sú zatiaľ len nozormi, respektíve odporúčaniami, ktoré sa v dohľadnej dobe ešte nemusia premietnuť ani do reality, keďže FED nič také neavizuje.

Zdroj: decrypt.co

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne