Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Zostáva vyťažiť 2 milióny BTC. Záujem o ťažbu Bitcoinu je najväčší v histórii

Článok

bitcoin
Zdroj: Unsplash.com

V piatok bol vyťažený bitcoin s poradovým číslom 19 000 000, čo znamená, že k dosiahnutiu definitívneho počtu 21 miliónov BTC stačí vyťažiť už len posledné dva milióny. Tie sa však vďaka tzv. halvingom budú ťažiť ešte poriadne dlho – úplne posledný sa totiž vyťaží až niekedy v roku 2140.

Kjetil Hove Petterson z Kryptovault upozornil, že na vyťaženie zostalo už len menej ako 10% celkovej ponuky Bitcoinu. ,,Na prvý pohľad sa to môže zdať málo, ale verím, že najlepšie dni sú stále ešte pred nami.“

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

,,Ide o historický moment. Znova nás to prinútilo uvedomiť si, aká dôležitá bola práca, ktorú vykonal Satoshi Nakamoto,” uviedol Bert de Grood z firmy Bitcoin Bloem, ktorý úsmevne dodal, že by si prial mať možnosť poslat Satoshimu kvety, aby mu vyjadril vďačnosť za BTC.

Totožnosť Satoshiho Nakamota však zastáva naďalej nejasná. Záhadný tvorca Bitcoinu sa odmlčal v roku 2011, zhruba 2 roky od momentu, ako vytvoril prvú skutočne decentralizovanú a bezpečnú kryptomenu, ktorú nevedia zrušiť žiadne centralizované entity.

Pri jej zakladaní vymyslel riešenie s názvom halving, ktoré zabezpečuje, že inflácia Bitcoinu sa každé štyri roky automaticky znižuje o polovicu. V prvých štyroch rokoch existencie Bitcoinu sa ťažilo 50 bitcoinov v každom jednom bloku, teda zhruba raz za 10 minút. Od roku 2012 to už bolo len 25 bitcoinov, od roku 2016 12,5 BTC a od mája 2020 už len 6.25 BTC. V roku 2024 sa zníži odmena už len na 3.125 BTC na jeden blok a rovnaký proces sa bude opakovať aj v ďalších dekádach. Aj preto sa zvyšne dva milióny bitcoinov budú ťažiť omnoho dlhšiu dobu – až 118 rokov, kým vyťaženie prvých 19 miliónov trvalo len zhruba 13 rokov.

Na grafe môžete vidieť distribúciu bitcoinov podľa halvingov (zdroj: Cointelegraph):

Analytici sa domnievajú, že nedostatok nových bitcoinovov bude z dlhodobejšieho hľadiska vytvárať veľký tlak na rast ceny tejto kryptomeny. Alex Gladstein z Human Rights Foundation upozornil, že až v tomto období sa začína ukazovať záujem o BTC zo strany inštitúcii a prvých štátov. El Salvador je zatiaľ jediným, ktorý z neho urobil zákonné platidlo.

Okrem toho treba poznamenať, že mnohé z už vyťažených bitcoinov sú stratené. Analytická platforma Chainanalysis odhaduje, že môže ísť až o štyri milióny BTC. Ide o bitcoiny, ktoré boli vyťažené v prvých rokoch existencie BTC  v čase, kedy mal ešte minimálnu cenu. Mnohí vtedy zanedbali bezpečnú úschovu týchto mincí, čím sa obrali o nesmierne bohatstvo.

Záujem o ťažbu prekvitá

V podobnom čase, ako sa vyťažil BTC s číslom 19 000 000, došlo aj k úprave obťažnosti ťažby bitcoinu s názvom mining difficulty. Ide o parameter, ktorý sa raz za zhruba 2 týždne prispôsobuje aktuálnemu hashrate, teda celkovej výpočtovej sile vynaloženej na ťažbu Bitcoinu s cieľom, aby vyťaženie jedného bitcoinu trvalo v priemere 10 minút.

Inak povedané ak záujem o ťažbu bitcoinu stúpa (rastie hashrate), mining difficulty sa upraví smerom nahor, aby sa ťažiarom nedarilo vyťažiť bitcoiny rýchlejšie ako v priemere za 10 minút a naopak. Bez existencie tohto riešenia by sa totiž mohli bitcoiny vyťažiť oveľa rýchlejšie, čo by zvyšovalo bitcoinovú infláciu.

Dôležitou informáciou je, že mining difficulty práve dosiahlo nové historické maximum, čo zároveň znamená, že tento parameter zohľadnil historicky najväčší záujem o ťažbu bitcoinu (najvyšší priemerný hashrate za posledné 2 týždne).

Zjednodušene povedané znamená to, že ťažiari Bitcoinu majú aktuálne o nové bitcoiny napriek tomu, že ich cena je nižšia, než pri historických maximách, najväčší záujem v histórii a to je býčí signál.

Ďalšie zaujímavé články

Terra kúpila bitcoiny za ďalších $139 miliónov. Vlastní už takmer 31k BTC a nekončí!

Veľký krok späť pre kryptomeny v EÚ! Poslanci hlasovali v prospech TFR pasáži novej legislatívy

Rusko ponúka možnosť zaplatiť za ropu a plyn aj Bitcoinom

Zabudnime na 4-ročné bitcoinové cykly, naznačuje analytik Willy Woo

Zdroj: cointelegraph.com, cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.