Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Zabudnime na 4-ročné bitcoinové cykly, naznačuje analytik Willy Woo

Článok

Bitcoin
Zdroj: Pixabay.com

Pri investíciách do Bitcoinu (BTC) sa mnohí analytici spoliehali na takzvané bitcoinové cykly, ktoré boli naviazané na obdobia bitocinových halvingov. Analytik Willy Woo však upozorňuje, že adopcia Bitcoinu mohla dosiahnuť bodu, kedy tieto cykly už nebudú ovplyvňovať cenu tak výrazne ako v minulosti.

Bitcoin do roku 2017 zažil tri ohromné býčie trhy, po ktorých prišlo veľké vytriezvenie v podobe prepadu ceny o vyše 80% v porovnaní s dosiahnutým cenovým maximom. Stalo sa tak naposledy po veľkom bullrune v roku 2017, kedy Bitcoin klesol z ceny 20 000 USD na cenu 3 000 USD.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

V prípade týchto troch cyklov platilo, že cena Bitcoinu dosiahla svoj vrchol v ďalšom roku po halvingu, teda od momentu, kedy sa odmena pre ťažiarov Bitcoinu zmenšila o polovicu. Následne po dosiahnutí vrcholu prišiel strmý pád ceny dole a obdobie, v ktorom sa Bitcoin nachádzal v medveďom trhu. S blížiacim sa ďalším halvingom, ktorý sa deje raz za štyri roky (2012, 2016, 2020, 2024 …) opäť začal trh ožívať a mieriť k novým maximám.

V prípade súčasného cyklu je však situácia odlišná. Bitcoin síce zhruba rok po halvingu opäť cenovo ožil, no nepredviedol taký parabolický rast ako v predchádzajúcich cykloch a naopak po vytváraní nových maxím klesol z ceny 64 000 USD pod cenu 29 000 USD, keď Čína zakázala ťažbu kryptomien. Potom však na rozdiel od predošlých cyklov začal opäť posilňovať a vytvoril v novembri 2021 ďalší vrchol na cene 69 000 USD. V čase písania tohto článku je od neho vzdialený zhruba 40%, no nejde o takú výraznú korekciu ako po predošlých historických maximách v predošlých cykloch.

Známy trhový a onchain analytik Willy Woo k tomu poznamenal, že sme pravdepodobne vo fáze, kedy sa budeme musieť rozlúčiť s tézou „tradičných“ BTC cyklov. ,,Od na roku 2019 už prebehli tri relatívne krátke býčie a medvedie trhy, čiže žiadne ďalšie 4 ročné cykly,“ skonštatoval 20. marca na Twitteri.

Willy Woo následne uviedol, že kým v minulosti sme sa mohli spoliehať na nejakú predvídateľnú cenu Bitcoinu na základe ponuky a dopytu a vplyvu halvingu, teraz sa dostávame do éry nepredvídateľných cenových pohybov, ktoré budú ovplyvnené komplexným ekonomickým ekosystémom.

Stráca platnosť aj Stock2Flow model?

Rovnako ako spoliehanie sa na bitcoinové cykly vyzerá byť už nezmyselné aj spoliehanie sa na Stock2Flow model analytika PlanB. Ten vďaka halvingu dlhú dobu úspešne predikoval budúcu cenu Bitcoinu, no v súčasnosti je výrazne vzdialená očakávaným 100 000 USD. PlanB však naďalej tvrdí, že jeho model funguje a Bitcoin má stále dva roky na to, aby tento cenový cieľ, ktorým je priemerná cena 100 000 USD za 1 BTC, splnil.

Tak či onak, vyzerá to tak, že Bitcoin je pravdepodobne už príliš veľký a vysoko kapitalizovaný na to, aby rešpektoval pravidlá z dôb, kedy bol záležitosťou len relatívne malého okruhu investorov. Dnes jeho cenu výrazne ovplyvňuje aj geopolitika, korelácia s akciovými trhmi ale aj vnímanie toho, či môže alebo nemôže fungovať ako hedge voči inflácii.

Ďalšie zaujímavé články

Nešťastník omylom predal NFT token v hodnote 1,2 milióna dolárov za menej než jeden cent! 

Ukrajina má nový zákon o kryptomenách. Podpísal ho prezident Zelenský

Zákaz Proof-of-Work kryptomien typu Bitcoin v EÚ neprešiel

Joe Biden podpísal exekutívny príkaz pre kryptomeny – toto je jeho súhrn

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.