Americký prezident Joe Biden v stredu predstavil dlhoočakovaný exekutívny príkaz pre kryptomeny, skrz ktorý poveril amerických regulátorov k vypracovaniu komplexného regulačného rámca pre digitálne aktíva.
Ide o dloočakávanú smernicu, ktorá by mala vyriešiť súčasné chaotické postoje amerických regulátorov k Bitcoinu a iným kryptomenám. Medzi regulátormi totiž panujú zjavne nezhody v tom, ako kryptomeny definovať a ako sa na ne pozerať z pohľadu zákonov. SEC, CFTC, OCC, FinCEN, IRS a ďalšie orgány by vďaka nemu mohli v budúcnosti presne vedieť, ktoré oblasti kryptopriemyslu spadajú pod ich dosah a ktoré sa ich netýkajú.
Joe Biden v exekutívnom príkaze definoval pre regulátorov 6 základných bodov respektíve oblasti, na ktoré by sa mali zamerať:
- Ochrana spotrebiteľa a investora
- Finančná stabilita
- Nezákonná činnosť
- Konkurencieschopnosť USA na globálnej scéne
- Finančné začlenenie
- Zodpovedná inovácia
Ochrana spotrebiteľa
Medzi základne podmienky prosperovania kryptomien v USA patrí podľa Bidenovho kabinetu vypracovanie smerníc pre ochranu spotrebiteľov. Tí by mali byť lepšie chránení najmä v prípadoch, kedy môžu naletieť podvodným kryptomenám alebo prídu o kryptomeny pri hackerských útokoch na burzy, alebo ich samých.
Finančná stabilita
Biden podľa exekutívneho príkazu taktiež chce, aby ministerstvo financií posúdilo a vypracovalo politické odporúčania ohľadom kryptomien. Inak povedané chce, aby “zabezpečili dostatočný dohľad na ochranu pre akýmikoľvek finančnými rizikami, ktoré predstavujú digitálne aktíva“.
Do kategórie rizikových oblastí podľa odborníkov patria napríklad stablecoiny, čiže digitálne tokeny, ktoré majú byť viazané na hodnotu existujúcich mien, či iných aktív. Príkladom stablecoinu je napríklad USDT od firmy Tether, ktorého kapitalizácia v súčasnosti presahuje 80 miliárd dolárov. Regulátori by sa mali ubezpečiť, že je 100% krytý podkladovými aktívami. V exekutívnom príkaze Bidena sa však stablecoiny nespomínajú, hoci ministerka financií Janet Yellenová potvrdila, že sa nimi budú zaoberať a že Kongres zavedie regulácie pre tento sektor.
Nezákonná činnosť
Biden tiež požaduje „vykorenenie nezákonnej činnosti v kryptopriestore”. Vyzýva preto federálne vyšetrovacie agentúry, aby realizovali bezprecedentné koordinované akcie s cieľom zmierniť nezákonné financovanie skrz kryptomeny a obmedziť akékoľvek využitie kryptomien na ohrozenie národnej bezpečnosti (tento bod sa môže týkať napríklad ransomware útokov). Zároveň vyzýva, aby bola v tejto veci dosiahnutá medzinárodná spolupráca.
Do tejto kategórie taktiež možno radiť možnosti obchádzania sankcií cez kryptomeny, čo je v súčasnosti horúca téma predovšetkým v súvislosti s Ruskom.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Klimatický dopad
V Bidenovom exekutívnom príkaze sa zmieňuje aj spotreba energie spojená s ťažbou kryptomien na čele s Bitconom. Administratíva Bieleho domu požaduje, aby sa regulátori zaoberali aj touto témou s cieľom, aby študovali spôsob, ako môžu byť „kryptografické inovácie zodpovednejšie voči planéte“. Je teda zrejmé, že téma Proof of Work kryptomien zostane horúca aj v USA.
Konkurencieschopnosť USA
Pozitívne pre kryptomeny sa javí bod, ktorý sa týka konkurencieschopnosti USA v sektore kryptomien. Už z jeho názvu je zrejmé, že USA chce v tomto sektore zaujať líderskú pozíciu, čo naznačuje, že všetky očakávané regulácie by mali byť pripravované tak, aby neohrozili samotný rozvoj kryptotrhu ako takého.
Biden v rámci exekutívneho príkazu konkrétne poveril ministerstvo obchodu, aby vypracovalo rámec pre podporu konkurencie schopnosti a vedúceho postavenia USA v oblasti technológii digitálnych aktív a ich využitia.
V reakcii na to Blockchain Association, ktorá zastupuje viacero známych kryptomenových firiem uviedla, že „Biely dom má príležitosť zabezpečiť, aby USA zostali globálnym lídrom v oblasti technologických inovácii aj v nadchádzajúcich rokoch.“
Digitálny dolár (CBDC)
Biely dom podľa očakávaní zmienil aj tému digitálneho dolára, čiže CBDC, kryptomeny pod kontrolou americkej centrálnej banky. Konkrétne vyzýva regulátorov a FED, aby sa touto témou intenzívne zaoberali. USA si uvedomujú, že Čína svoju digitálnu menu už postupne zabieha a Spojené štáty by sa mali pripraviť na novú éru, v ktorej môžu CBDC zohrať úlohu. Biden však v exekutívnom prípade priamo nehovorí, že vznik CBDC je nevyhnutnosťou. Vyzýva len na „naliehavé“ započatie výskumu.
V radoch politikov sú v prípade CBCDC zmiešané názory. Digitálny dolár by mohol rapídne urýchliť zúčtovanie platieb, avšak môže preniesť riziká spojené s finančnou stabilitou a tiež obmedziť súkromie Američanov, čo na rozdiel od Číny je téma, ktorej sa musia regulátori venovať.
Ďalšie zaujímavé články
Travel Rule – ďalší postrach kryptomien v Európskej únii?
FED sa chystá zvyšovať sadzby. Powell zmienil aj kryptomeny a Bitcoin
Odborníci vysvetľujú: Rusko vďaka Bitcoinu a kryptomenám sankcie neobíde
Nová štúdia: Ťažba Bitcoinu je špinavšia, než pred čínskym zákazom
Zdroj: cnbc.com