Kým v Spojených štátoch amerických sa intenzívne diskutuje o možnom obsahu exekutívneho príkazu Joe Bideana týkajúceho sa regulácii kryptomien, pričom medzičasom unikol obsah vyhlásenia americkej ministerky financií Janet Yellenovej, ktorý čo-to v tejto veci naznačuje, v Európe sa špekuluje o ďalšom zákone, ktorý by mohol podkopať rozvoj európskeho kryptomenového priemyslu.
Len pár dní od momentu, ako v rámci regulačného zákona MiCA došlo k pozitívnemu posunu vpred tým, že bol z neho vyňatý dodatok požadujúci zákaz ťažby Proof of Work kryptomien typu Bitcoin, sa v Európskej únii rieši iný návrh zákona, ktorý by mohol vážne ohroziť európsky kryptopriemysel.
Ide o „dielo“ dvoch hlavných frakcii Európskeho parlamentu, ktoré predložili návrh, podľa ktorého by v rámci boja proti praniu špinavých peňazí a financovaní terorizmu museli byť monitorované všetky krypotmenové transakcie. Na čele návrhu stoja belgická poslankyňa Assita Kanko (Európski konzervatívci a reformisti) a španielsky europoslanec Ernest Urtasun (Zelení – európska slobodná aliancia).
Ich návrh rozširuje existujúcu verziu zákona “Travel Rule”, ktorý zaväzuje banky a platobné spoločnosti uchovávať niekoľko rokov informácie, ktoré „cestujú“ medzi platiteľmi a príjemcami, a na vyžiadanie ich sprístupniť regulačným úradom. Pravidlo sa vyžaduje u každej transakcie, ktorej hodnota presiahne 1000 dolárov a je obdobné súčasným existujúcim nariadeniam FATF.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Members of the European Parliament introduced a policy blueprint to expand the "travel rule" to all crypto transactions last month. @Oplurus reportshttps://t.co/Jfr9tyT3BN
— CoinDesk (@CoinDesk) March 7, 2022
Nový návrh tento už existujúci zákon rozširuje o kryptotransakcie, u ktorých sa má zároveň prah celkovej hodnoty transakcie ešte znížiť s tým, že by sa týkal prakticky každého prevodu. Zjednodušene povedané ak by vošiel do praxe, kryptomenové burzy a kryptomenové peňaženky by mali na základe neho povinnosť zaznamenávať „cestovné informácie“ o každej jednej transakcií – mali by teda vedieť identifikovať adresu odosielateľa danej transakcie ale rovnako tak aj totožnosť (KYC) prijímateľa tejto transakcie.
Európski poslanci Kanko a Urtasun tvrdia, že aj malé krypotoprevody sa častokrát využívajú na financovanie terorizmu alebo pranie špinavých peňazí. Súčasná medzera teda podľa nich umožňuje pokračovanie trestnej činnosti.
V ich návrhu sa okrem toho spomína aj vytvorenie akéhosi „white listu“ pre krzptoburzy, ktoré by na základe neho vedeli ktoré transakcie môžu schvaľovať a ktoré nie. Adresy z whitelistu by umožňovali realizovať transakcie bez nutnosti overovať každý jeden prevod. Kanko uviedol, že príkladom by mohla byť adresa patriaca burze Binance, ktorá by bola na whiteliste.
Udusia tým európsky kryptotrh?
Kritici tohto návrhu upozorňujú, že takéto požiadavky by mohli byť pre mnohé kryptomenové burzy extrémne náročné na dodržiavanie a európsky krypttotrh by mohol byť v dôsledku toho „udusený“.
,,Úplná implementácia tohoto návrhu sa ukáže ako veľmi zložitá, kdeže nie každá technológia umožňuje uchovávať a prenášať konkrétne informácie. Bolo by oveľa jednoduchšie vytvoriť globálny register identifikovaných adries, čo je postup, ktorý je používaný aj v bankovníctve,“ povedal k tomuto návrhu Marc Toledo, ktorý je výkonným riaditeľom belgickej kryptoburzy Bit4You a riaditeľ Blockchain Association of Belgium.
Toledo tiež navrhuje, aby regulátori intenzívnejšie spolupracovali s burzami a nevnímali ich ako nepriateľov. ,,Nepriateľom je a vždy bude anonymita a zle implementované postupy KYC. Regulačné orgány sa budú musieť úzko skoordinovať s kryptoburzami, aby určili riešenia, ktoré zvýšia bezpečnosť bez toho, aby bránili budúcnosti a konkurencie schopnosti európskeho kryptopiremyslu,“ tvrdí.
Oliver van Duijn, ktorý stojí za burzou LiteBit, varuje, aby sa nerobili nekoordinované regulácie. ,,Ak bude táto politika implementovaná v niektorých regiónoch skôr ako v iných, môže to vytvoriť nerovnomerné riziko,“ varoval. Rovnako ako Toledo je však zástancom prísneho dodržiavania KYC.
Ďalšie zaujímavé články
FED sa chystá zvyšovať sadzby. Powell zmienil aj kryptomeny a Bitcoin
Odborníci vysvetľujú: Rusko vďaka Bitcoinu a kryptomenám sankcie neobíde
Nová štúdia: Ťažba Bitcoinu je špinavšia, než pred čínskym zákazom
Veľká výhra pre kryptomeny v USA: Problémový zákon má byť upravený!
Zdroj: finance.yahoo.com