Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Ukrajinským mimovládnym organizáciam prichádza čoraz viac darov v bitcoinoch

Článok

Ukrajina
Zdroj: Pixabay.com

Analytická blockchainová spoločnosť Elliptic tvrdí, že Bitcoin sa stáva čoraz obľúbenejším nástrojom na financovanie mimovládnych organizácii na Ukrajine, ktorej hrozí vážny vojnový konflikt s Ruskom. Nejde pritom len o dary pre charitatívne organizácie bojujúce proti chorobe či v prospech sociálnej spravodlivosti, ale aj o podporu vojenských alebo polovojenských organizácii.

V čase, kedy Rusko na hraniciach s Ukrajinou mobilizuje svoju armádu (odhady prevyšujú už počet 100 000 vojakov) a Spojené štáty s ich spojencami presunuli do regiónu 3000 vojakov, s tým, že ďalších 8500 je v stave zvýšenej pohotovosti, sa snažia Ukrajine pomôcť aj rôzni aktivisti z iných kútov sveta.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Čoraz obľúbenejším nástrojom, skrz ktoré im posielajú financie, je podľa platformy Elliptic práve Bitcoin. Vďaka nemu totiž dokážu na Ukrajinu previesť financie, ktoré obchádzajú bežné banky a finančné inštitúcie, ktoré by tieto platby mohli blokovať.

,,Elliptic identifikoval niekoľko kryptomenových peňaženiek používaných týmito dobrovoľníckymi skupinami a mimovládnymi organizáciami, ktoré spoločne dostali finančné prostriedky v celkovej výške niečo vyše 570 000 dolárov – veľa z toho prišlo za posledný rok,” tvrdí spoločnosť špecializujúca sa na analýzu blockchainových dát.

Bitcoiny od rôznych anonymných darcov dostala napríklad organizácia Come Back Alive, ktorá poskytuje výcvikové, vojenské a lekárske vybavenie či Morytvorets Center, ktorá má blízke väzby na ukrajinskú vládu.

Podporujú aj hackerské skupiny

Podpore skrz bitcoiny sa však teší aj Ukrajinská kybernetická aliancia a Bieloruskí kybenretickí partizáni – ide o hackerov, ktorí realizujú kybernetické útoky proti ruským a bieloruským cieľom. Samotná Ukrajinská kybernetická aliancia dostala podľa Elliptic dary v čiastke presahujúcej 100 000 dolárov. Okrem bitcoinov im prišli donaty aj v litecoinoch, Ethereum či rôznych stablecoinoch.

Portál DeCrypt dopĺňa, že takáto podpora organizácii, ktoré sú v centre vážneho konfliktu, nie je novinkou. Dokonca proruské skupiny začali s takúto formou fundraisingu skôr než tie ukrajinské a to v roku 2014, kedy sa odohrávalo prvé kolo vážnych konfliktov medzi týmito dvoma susedmi na východ od našich hraníc.

Na záver je nutné zdôrazniť, že kryptomeny tvoria len malú časť financií, ktoré prúdia na Ukrajinu. Naďalej väčšina darov prichádza vo fiate skrz tradičné platobné systémy. Rastúci trend využívania Bitcoinu na podporu rôznych politických či lobistických skupín je však očividný.

Príkladom je aj podpora Reedom Convoy, kanadských kamionistov, ktorí protestujú za ukončenie mandátov súvisiacich s bojom proti koronavírusu a za obnovenie kanadskej charty práv a slobôd. Podľa portálu Bitcoin Magazine po tom ako bola prerušená línia peňazí, ktorá smerovala na ich podporu skrz tradičné fiatové peniaze cez platformu GoFundMe, kde hodnota darov prevýšila 10 miliónov kanadských dolárov (7,8 milióna USD), začali dostavať finančnú podporu skrz BTC.

Ďalšie zaujímavé články

Wells Fargo: Kryptomeny sa čoskoro môžu dostať do fázy „nezastaviteľnej adopcie“

Rok po nákupe bitcoinov za 1,5 miliardy dolárov: Tesla svoje rozhodnutie neľutuje!

Ktorá PoS kryptomena spotrebuje najmenej energie na jednu transakciu?

SEPA platby sa vracajú na burzu Binance. Využite pri registrácii náš výhodný link

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.