Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Turecká líra behom pár hodín stúpla voči USD o 34%, pohyb ceny voči BTC bol ešte vyšší

Článok

ATH
Pixabay.com

Hovorí sa, že kryptomeny sú veľmi volatilné, čo je pravda. Dnes sme však boli svedkom niečoho nevídaného na forexovom trhu. Hodnota Tureckej líry totiž voči doláru len behom pár hodín stúpla o neuveriteľných 34%!

Prudký rast hodnoty

Turecká líra nabrala na sile, pričom behom pár hodín stúpla jej hodnota voči americkému doláru cez 30%. Ešte včera bolo maximum 18,41 TRY za 1 USD, dnes to bolo už len 11,99, čo predstavuje neuveriteľný nárast hodnoty líry až o 34%. Tento pohyb prišiel po tom, čo prezident Tayyip Erdogan predstavil plán, ktorý podľa neho zaručí vklady v miestnej mene proti výkyvom na trhu. Erdogan v pondelkovom prejave povedal, že séria krokov zmierni bremeno spôsobené pádom meny za posledných niekoľko týždňov a povzbudí Turkov, aby držali úspory v lírach namiesto dolárov.

Graf USD/TRY, Zdroj: Investing

Líra sa počas tohto roka prepadla na rekordné minimá kvôli obavám z inflačnej špirály, ktorú vyvolal Erdoganov tlak na uvoľnenie menovej politiky, pričom len za posledný mesiac stratila približne 40% svojej hodnoty.

„Predstavujeme novú finančnú alternatívu občanom, ktorí chcú zmierniť svoje obavy vyplývajúce z nárastu výmenných kurzov, keď zhodnocujú svoje úspory,“ povedal Erdogan po zasadnutí kabinetu.

Zatiaľ čo vláda označila oživenie líry za veľkú výhru, ekonómovia označili jeho ekonomický program založený na nízkych úrokových sadzbách za bezohľadný a povedali, že inflácia, ktorá je v súčasnosti nad 21 %, by v budúcom roku prekročila hranicu 30%. Niektorí ekonómovia uviedli, že nové opatrenia sú účinne zastretým zvyšovaním sadzieb, ktoré v konečnom dôsledku nemusí zastaviť predajný tlak a zároveň zaťažiť štátnu pokladnicu. Refet Gurkaynak, vedúci ekonomického oddelenia Bilkent University v Ankare povedal:

„Môže to mať nebezpečné následky.“

Obrovský pád BTC voči líre

Vzhľadom na prudký rast hodnoty tureckej líry neobišli tieto pohyby ani kryptomeny. Kryptomeny v páre s tureckou lírou zažili prudký prepad, hoci voči doláru je trh s kryptomenami za posledné hodiny v zelených číslach.

BTC/TRY, Zdroj: Investing

Bitcoin je v páre voči tureckej líre momentálne v mínuse 20%, pričom na krypto zmenárni Binance jeho hodnota padla z 852 000 až na 550 000, čo predstavuje 36% prepad, zatiaľ čo voči doláru BTC stúpol o 5%. Za tento prepad však prirodzene môže rast vnútornej hodnoty tureckej líry, čím sa hodnoty vyrovnali.

Prečítajte si zaujímavé novinky

Terra je už druhá najväčšia DeFi sieť, kryptomena LUNA je na novom maxime. Čo spôsobuje rast?

Už aj Instagram bližšie skúma NFT – Toto zatiaľ vieme

NÁVOD | Pasívny príjem s úrokom 20% ročne vďaka stablecoinom cez DeFi Anchor Protocol

Chcete obchodovať, ale netrúfate si? Vyskúšajte trading botov

Pokiaľ si netrúfate obchodovať ručne, prípadne na to nemáte čas, riešením môžu byť automatizovaní trading boti. Tí obchodujú za vás podľa vašich nastavení. Takíto roboti počas tohto roka zarobili každý mesiac desiatky percent. Viac informácií ako aj podrobný návod a štatistiku nájdete nižšie v článku.

Aktuálne máte možnosť získať predplatné na trading botov na 2 roky v 75% zľave!

Návod ako používať trading botov – Nastavenie, štatistika ziskov, tipy, recenzie a riziká

Zdroj: Reuters

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.