Hoci cena Bitcoinu v posledných dňoch opäť oslabuje, čo sa dá do nemalej miery zdôvodniť geopolitickým napätím a očakávanému zvyšovaniu úrokových sadzieb v USA, dva veľmi dôležité bitcoinové ukazovatele mining difficulty a hashrate sú na historických maximách.
Hashrate a mining difficulty na seba priamo nadväzujú
Hashrate je celková výpočtová sila vynaložená na ťažbu Bitcoinu, čiže čím je vyššia, tým ťažiari vynakladajú väčšie úsilie o vyťaženie ďalších bitcoinov. S tým sú však spojené aj investície, kdeže „viac práce“ znamená aj vyššie náklady na spálenú energiu a potrebnú infraštruktúru. Inak povedané skutočnosť, že hashrate rastie, vypovedá o všeobecnej veľkej dôvere ťažiarov Bitcoinu v dlhodobý úspech tejto kryptomeny, hoci jej cena aktuálne oslabuje.
Hashrate následne ovplyvňuje aj mining difficulty, čo je nástroj, ktoré zabezpečuje nemennú infláciu Bitcoinu. Bez mining difficulty by totiž zvýšená ťažba Bitcoinu (rastúci hashrate) mal za dôsledok, že bitcoiny by sa ťažili rýchlejšie, než 6.25 BTC za približne 10 minút.
Mining difficulty sa automaticky upravuje na základe hashrate každých 2016 vyťažených blokov, teda približne raz za 2 týždňe. Keď hashrate stúpa, obťažnosť sa zvýši, aby stále platilo, že jeden blok so 6.25 BTC sa bude ťažiť zhruba 10 minút. Naopak ak hashrate klesne, obťažnosť sa upraví smerom nadol, aby sa nové podmienky opäť prispôsobili spôsobom, ktorý nastaví predpokladaný čas pre vyťaženie jedného bloku na 10 minút.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Vďaka mining difficulty sa inak povedané vieme spoľahnúť, že halving, teda znižovanie odmeny pre ťažiarov, sa bude diať zhruba raz za štyri roky, kedy sa odmena zmenší vždy o polovicu. V prvé štyri roky existencie BTC sa ťažilo za 10 minút 50 BTC, následne 25 BTC, potom 12.5 BTC a v súčasnosti 6.25 BTC. Od roku 2024 to bude už len 3.125 BTC a o ďalšie štyri roky opäť o polovicu menej, až to takto bude pokračovať zhruba do roku 2140 (+/-).
Aktuálne dáta
Pokiaľ ide o najnovšie dáta, k poslednej úprave mining difficulty došlo 17. februára 2022, kedy obťažnosť vyskočila na nových rekordných 27.97 biliónov hashov. Stalo sa tretíkrát v rade, čo obťažnosť stúpla smerom nahor. Predošlé maximum, ktoré bolo dosiahnuté v máji 2021, bolo prekonané 23. januára po úprave obťažnosti na 26.7 biliónov hashov.
Z uvedeného je pochopiteľné, ,že rastie aj hashate, keďže bez toho by sa neupravila smerom nahor ani mining difficulty. Podľa dát blockchain.com je aktuálny priemer na úrovni zhruba 214 Eh/s, čiže najvyššie v histórii Bitcoinu.
Nutné je poznamenať, že hashrate v máji 2021 klesol o zhruba 50% po tom ako Čína zakázala ťažbu kryptomien. Ťažiari sa však úspešne a prekvapujúco rýchlo dokázali presunúť do iných regiónov a zmazali tým výpadok značnej výpočtovej sily po prísnom kroku čínskej vlády. Bitcoin z toho v konečnom dôsledku výrazne profitoval, pretože sa zbavil čínskej dominancie v tomto smere, keďže až do oného okamihu mali ťažiari v Číne pod kontrolou viac než 50% hashrate. Súčasné maximá sú naopak dosiahnuté bez toho, aby mal nejaký konkrétny štát až takú dominantnú geografickú pozíciu v ťažbe BTC.
Ďalšie zaujímavé články
Veľká výhra pre kryptomeny v USA: Problémový zákon má byť upravený!
Férová cena Bitcoinu je $38 000, no pôjde aj na $150 000, tvrdí najväčšia banka na svete
Táto „celebritná“ dvojica hackla kryptomenovú burzu Bitfinex! Hrozí jej 20-ročné väzenie
SEPA platby sa vracajú na burzu Binance. Využite pri registrácii náš výhodný link
Zdroj: cointelegraph.com