Uplynulých sedem dní prinieslo množstvo zaujímavých správ, či už išlo o Bitcoin, altcoiny, DeFi boom alebo stablecoiny, ktoré môžu držať už aj americké banky. Prinášame vám prehľad TOP správ týždňa.
Bitcoin
Počet bitcoinových hodlerov, ktorí vlastnia aspoň jeden bitcoin, dosiahol štvormesačné minimum. Táto skutočnosť však nemusí byť nutne medvedím signálom. Je totiž možné, že bitcoinoví hodleri len tokenizujú svoje bitcoiny a premiestňujú ich do DeFi projektov. Ich dôvera v Bitcoin by v tom prípade pretrvávala. Podrobnejšie sme sa téme venovali tu.
Realizovaná kapitalizácia bitcoinu je o 50 percent vyššie, než bola v čase, kedy Bitcoin dosiahol svoju doposiaľ historickú maximálnu cenu 20 tisíc dolárov. Vyplýva to z údajov analytickej firme Glassnode. Viac o tom, čo je to realizovaná kapitalizácia bitcoinu, sa dočítate v tomto článku.
Spoločnosť Arcahne Resarch upozornila, že bitcoiny vlastní vďaka akvizícii firmy Microstrategy napríklad aj nórsky vládny dôchodkový fond či veľké správcovské spoločnosti BlackRock Fund Advisors či Tenguard Group Ing. Viac sa dozviete tu.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Už tento rok by sme sa mali dočkať pravého bitcoinového ETF. Nepôjde však o ETF na americkom trhu schválene SEC, čo by bolo pre cenu bitcoinu zrejme extrémne býčie, ale o ETF na Bermudách, ktoré spúšťa Nasdaq v spolupráci s brazílskym regulovaným správcom fondu Hashdex. Viac sa dočítate v tomto článku.
Video súhrn TOP správ prvej polovice týždňa:
Bitcoin je v šiestich zo siedmich kategórii lepší než zlato, ku ktorému je častokrát prirovnávaný. Uviedol to na Twitteri šéf a zakladateľ známej americkej kryptoburzy Gemini Tyler Winklevoss. Viac sa dozviete tu.
Bitcoin tento týždeň zaznamenal výrazný skok v mining difficulty (obťažnosť ťažby) v dôsledku toho, že hashrate (celková výpočtová sila vynaložena na ťažbu BTC) opäť dosiahol nové rekordné hodnoty. Súčasný nárast difficulty, ktoré sa mení raz za dva týždne, možno zaradiť medzi najprudšie v histórii. Ťažiarov však zdá sa negatívne neovplyvnil, čo podčiarkuje zdravie tohto ekosystému.
Michael Saylor zo spoločnosti Microstrategy v rozhovore pre Bloomberg mierne vystrašil bitcoinových investorov, keď naznačil, že kedykoľvek môžu predať bitcoiny, ktoré v priebehu tohto roka naakumulovali. Nakoľko ide o viac než 30 tisíc BTC v hodnote vyše 425 miliónov dolárov, mohol by takýto krok veľmi negatívne ovplyvniť cenu BTC. Saylor však v rozhovore s Maxom Keizerom vo štvrtok zdôraznil, že vo firme Microstrategy sú nastavení tak, že chcú prejsť na nový bitcoinový štandard. Hrozba, že by v dohľadnej dobe by plánovali predávať svoje bitcoiny, teda zrejme nie je príliš aktuálna.
Video súhrn druhej polovice týždňa:
Altcoiny
Ak by bol hlavným katalyzátorom nového kryptomenvoého bullrunu “boom” okolo DeFi projektov, nemusí to byť pozitívne. Upozornil na to v rozhovore s Anthonym Pomplianom výkonný riaditeľ Diginex Richard Boyworth.
DeFi projekty sú menej decentralizované, než si môžete myslieť. Vyplýva to z štúdie DeFi Watch, ktorá zistila, že len 3 z 15 najväčších DeFi projektov sú naozaj decentralizované, pokiaľ ide o vplyv ich vývojárov na celý projekt. A aj to je z časti otázne. Viac čítajte tu!
Stablecoiny, čiže kryptomeny, ktorých hodnota je viazaná na fiatovú menu (zväčša dolár) môžu odteraz držať federálne americké banky. Rozhodol o tom Americký úrad pre kontrolu mien, na čele ktorého stojí bývalý zamestnanec Coinbase. Podrobnosti sme zhrnuli v tomto texte.
Známy bitcoinový býk Tim Draper prezradil, že drží aj niekoľko altcoinov. Patrí medzi ne Bitcoin Cash, Ripple, Tezos či Aragon.
Mohlo by váš zaujímať
- Center of Alternative Finance z univerzity Cambridge uviedlo, že kryptomeny v súčasnosti môže vlastniť už 100 miliónov ľudí.
- Podľa prieskumu Centrálnej banky Kanady investovali do kryptomien častejšie ľudia s nižšou finančnou gramotnosťou. Viac sa dozviete tu.
- Zaujíma vás čo priniesla Tesla Battery Day? Dozviete sa to z nového videa YouTube kanálu Zaujalo ma.
- Viete, čo sa deje s vašimi peniazmi v bankách? Štúdia Genesis Mining zistila, že až 38 percent Američanov nemá vôbec poňatie. Tejto téme sme sa venovali tu.