Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Prvý Bitcoin ETF už tento rok! Spúšťa ho NASDAX s brazílskym správcom fondu

Článok

bitcoin-etf
Canva.com

Vyzerá to tak, že sme sa dočkáme spustenia prvého bitcoinoveho ETF. Nie však na území USA. Na jeho spustení na Bermudskej burze (BSX) sa dohodol Nasdaq s regulovaným brazílskym správcom fondu Hashdex.

Bermudská burza oznámila, že 18. septembra schválila tzv. “Hashdex Nasdaq Crypto Index” a uviedla, že na obchodovanie na tejto platforme budú vydané 3 milióny akcii triedy E. Informáciu potvrdil Cointelegraph aj skrz svoju pobočku v Brazílii.

Detaily o prvom BTC ETF sú zatiaľ nejasné. Hashdax uviedol, že metodiku a ďalšie kľúčové informácie týkajúce sa tohto produktu zverejní Nasdaq až v deň uvedenia produktu na trh. V rozhovore s brazílskym novinárom Oglobom Sampaiom však zástupcovia firmy uviedli, že spustenie tohto ETF môže výrazne podporiť inštitucionálne investovanie do kryptosektora.

Hashdex v súčasnosti spravuje aktíva v hodnote 46,4 milióna dolárov, ktoré pokrývajú štyri fondy vrátane fondov, ktoré vlastnia nejaké kryptomeny. Audítorom spoločnosti je firma KPMP, jej primárnou finančnou inštitúciou je Silvergate Bank a správcami kryptomien Hashdexu sú Xapo, Kingdom Trust a Vo1t.

Táto novinka znie nepochybne zaujímavo, no nedáva sa očakávať, že ETF na Bermudách výraznejšie zamáva cenou Bitcoinu. Iné by to bolo v prípade, že ETF na Bitcoin schváli Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC), ktorá doposiaľ všetky takéto žiadosti zamietla.

V kryptokomunite panuje zhoda v tom, že ETF v USA schválené bude, no zrejme si na to ešte nejaký rok-dva počkáme. Bývalý výkonný riaditeľ a správca fondov Goldman Sachs Raoul Pal si myslí, že niečo také by bolo pre Bitcoin a vývoj jeho ceny veľkým „game changerom“: ,,Nalejú sa doňho miliardy dolárov (do ETF na Bitcoin). Každý dôchodkový plán mu pridelí nejaké peniaze. Každý rodinný podnik mu pridelí nejaké peniaze. A čím viac bude cena stúpať, tým viac budú alokovať.”

Zdroj: cointelegraph.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne