Z prieskumu, ktorý si dala vypracovať spoločnosť Genesis Mining, ktorá patrí medzi najväčšie spoločnosti na svete špecializujúce sa na ťažbu kryptomien, vyplýva, že značná časť Američanov nemá absolútne žiadnu predstavu o tom, čo sa deje s ich peniazmi na bankovom účte.
CEO tejto spoločnosti Marco Steng v blogovom príspevku, ktorý publikoval na webe Cryptoslate, upozornil, že až 38% respondentov ich prieskumu verí v to, že peniaze, ktoré vložili na účet v banke, sa v banke neustále nachádzajú a nemanipuluje sa s nimi. Inak povedané, že banky musia mať stále v rezervách presnú výšku vkladov všetkych ich klientov.
V skutočnosti je to však výrazne inak a od 15. marca 2020 dokonca platí, že FED (Americká centrálna banka) povolila zníženie minimálnych bankových rezérv na rovnú nulu. Inak povedané, že banky môžu aktuálne narábať so 100% peňazí, ktoré do nich vložili jej klienti. Tieto peniaze teda využívajú na to, že ich ďalej investujú alebo požičiavajú. Šéf FEDU Jerome Powell zároveň uviedol, že nulové rezervy pre banky môžu v dohľadnej dobe pretrvať.
Medzi dôvody, prečo banky majú túto možnosť, patrí to, že môžu peniaze ďalej investovať a dosahovať tak zisky. Peniaze, ktoré banka „vyrobí” tým, že poskytuje pôžičky a investuje, vedú k tomu, že s zvyšuje ponuka peňazí v obehu. Rastom ponuky peňazí v obehu a stimuláciou toku úverov z bánk do iných inštitúcii sa teda podporuje rast ekonomiky.
Takéto takzvané frakčné rezervné bankovníctvo patrí medzi nástroje, skrz ktoré FED, čiže americká centrálna banka, manipuluje s ponukou peňazí a teda reálnou hodnotou amerického dolára. V čase, keď ekonomika stagnuje, FED povolí bankám zníženie rezervnej sadzby, aby sa do obehu dostalo viac úverov. Keď naopak chce znížiť infláciu, nariadi bankám, aby robili presný opak.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Vážny problém môže nastať vtedy, keď sa z nejakého dôvodu rozhodnú ľudia začať vyberať svoje peniaze z účtov. Banky ich totiž nemajú k dispozícii. Ak by v tomto čase (a napríklad aj dnes) prišli do bánk milióny Američanov s požiadavkou, že si chcú vybrať svoje úspory, banky by im jednoducho nemali čo dať.
Ľudia napriek tomu bankám dôverujú, pretože sú presvedčení, že ich úspory sú v bankách vo väčšom bezpečí, akoby ich mali doma “pod vankúšom.“
Alternatívou sú samozrejme kryptomeny, s ktorými, ak ich nemáte na burze, ale na peňaženke, ku ktorej máte privátny kľúč len vy, nemôže narábať nikto iný. Zároveň Bitcoin má na rozdiel od amerického doláru a iných svetových fiatov7ch mien deflačný charakter v tom zmysle, že ho nikdy nebude viac ako 21 miliónov.
Zdroj: cointelegraph.com