Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Súboj smart kontraktov: Solana (SOL), Polkadot (DOT) a Cardano (ADA). Kto z nich vyjde ako víťaz?

Článok

Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

V oblasti kryptomien máme niekoľko rôznych typov a kategórií, v závislosti od toho, aký cieľ majú dané projekty. Populárnou kategóriou sú kryptomeny, ktoré sa venujú smart kontraktom. Tejto kategórii šéfuje už od začiatku Ethereum. To však už dlho nespĺňa nároky na rýchlosť a efektivitu a preto sa stále hľadá jeho premožiteľ. V článku sa pozrieme na jeho troch najväčších súperov – Solana, Polkadot a Cardano.

Smart kontrakty

Ethereum je prvá sieť na svete, ktorá umožňuje smart kontrakty. Umožňuje vývojárom stavať svoje projekty a aplikácie na svojom vlastnom blockchaine, uľahčuje vytváranie natívnych tokenov a umožňuje bezproblémovú integráciu medzi produktmi. Ethereum, ktoré bolo spustené v roku 2015, má vďaka prvenstvu veľkú výhodu, pričom väčšina dApps existuje práve na sieti Ethereum. Viac ako 250 tisíc vývojárov si vybralo Ethereum.

Napriek tomu, že dominancii ETH je ťažké oponovať, viacero krypto projektov tvrdí, že sú vhodnejšou alternatívou než Ethereum. Ale ktorý kandidát má technologický a sociálny potenciál stať sa novým kráľom pri poskytovaní smart kontraktov? Dnes sa pozrieme na výskum spoločnosti JKL Capital. Tento výskum sledoval troch najväčších súperov – Solana, Polkadot a Cardano. 

Solana (SOL)

Solana je relatívne nová sieť navrhnutá tak, aby poskytovala rýchle, bezpečné a škálovateľné riešenia. Dôraz je kladený na rýchlosť transakcie, ktorú Solana rieši mechanizmom Proof of History. Každej transakcii priradí časovú známku, aby sa dosiahla škálovateľnosť a vysoká priepustnosť. V súčasnosti na Solane stavia 302 projektov a bridge funkcia ERC20 je v prevádzke od októbra 2020, pričom niektoré projekty už migrujú zo siete Ethereum na sieť Solana (napr. Audius). V tomto zmysle Solana prekonáva Cardano a Polkadot, pretože tu smart kontrakty už fungujú.

V súčasnosti existuje asi 600 validátorov, ktorí pomáhajú zabezpečovať sieť. 

Hlavne posledné dni je tento projekt vyhľadávaný, pretože cena SOL dosiahla nové maximá, čo jej zabezpečilo miesto v top 10.

Viac o kryptomene Solana si môžete prečítať v tomto odkaze.

Polkadot (DOT)

Polkadot je pomerne mladý projekt, ktorý bol spustený v roku 2020. PolkaDot ponúka blockchainovú platformu pre cross-chain interoperabilitu. Jeho zakladateľ, Dr. Gavin Wood, je tiež jedným z prvých zakladateľov Etherea.

Hlavnou črtou siete Polkadot sú jej parachainy – vlastné blockchainy, ktoré súbežne spolupracujú v rámci ekosystému Polkadot. Parachainy sa plánujú spustiť na Polkadote neskôr v tomto roku po období auditovania a optimalizácie v sieti Kusama – testovacej sieti Polkadot.

V čase písania tohto článku má Polkadot zhruba 300 validátorov, pričom v pláne je zvýšiť tento počet na tisíc. Sieť Polkadot beží na algoritme Proof of Stake. V tomto algoritme hlasovacia a potvrdzovacia právomoc závisí od množstva vložených/stakovaných DOT v sieti. Preto je v sieti stakovaných asi 60% všetkých DOT. Hoci nižší počet validátorov prispieva k lepšej škálovateľnosti, je to krok späť vzhľadom k decentralizácii. 

Viac o kryptomene Polkadot si môžete prečítať v tomto odkaze.

Cardano (ADA)

Kryptomena Cardano je z tejto trojice najstaršia – funguje od roku 2017. Aktuálne je druhým najväčším blockchainom s podporou smart kontraktov. Samotné smart kontrakty však zatiaľ ešte nefungujú, no dočkáme sa ich už o niekoľko týždňov.

Jednou z veľkých výhod Cardana je vysoký stupeň decentralizácie projektu. 3 000 prevádzkovateľov je zodpovedných za 100% nových blokov. Čím vyšší je tento počet, tým vyšší je stupeň zabezpečenia, vďaka ktorému je 51% útok menej pravdepodobný. V porovnaní s 250 000 validátormi v sieti Ethereum má Cardano stále určitý priestor na rast. V porovnaní s konkurentmi je však Cardano skutočne druhou najlepšou platformou podporujúcou smart kontrakty.

Distribúcia ADA je ďalším dôkazom toho, že projekt uprednostňuje decentralizáciu keďže iba 16% ADA patrí tímu a zakladateľom a 84% vlastnia investori. Pokiaľ ide o údaje zo siete, počet adries ADA dosahuje počet približne 2 milióny. To je takmer 30-krát menej ako nenulových adries ETH a viac ako dvakrát menej ako DOGE. V tomto ohľade má teda Cardano ešte stále čo dobiehať.

Viac o kryptomene Cardano si môžete prečítať v tomto odkaze.

 

Prečítajte si zaujímavé novinky

Futbalové kryptomeny – Vznik, využitie a dôvody, prečo môžu byť v budúcnosti úspešné

Pancakeswap výrazne zníži infláciu svojho tokenu – Zamieri CAKE na nové maximá?

Hacker vrátil všetky prostriedky. Poly Network zaplatí každému, kto nájde ďalšie chyby

Chcete obchodovať, ale netrúfate si? Vyskúšajte trading botov

Pokiaľ si netrúfate obchodovať ručne, prípadne na to nemáte čas, riešením môžu byť automatizovaní trading boti, ktorí obchodujú za vás podľa vašich nastavení. Takíto roboti počas tohto roka zarobili každý mesiac desiatky percent. Viac informácií ako aj podrobný návod a štatistiku nájdete nižšie v článku.

Návod ako používať trading botov – Nastavenie, štatistika ziskov, tipy, recenzie a riziká

Zdroj: JKL Capital

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.