Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Futbalové kryptomeny – Vznik, využitie a dôvody, prečo môžu byť v budúcnosti úspešné

Článok

Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Pandémia ochromila celý svet, vrátane futbalu. Aj z toho dôvodu v tomto roku začali vznikať nové kryptomeny zamerané na futbal. Jedná sa o tokeny futbalových klubov, ktoré ešte viac spájajú fanúšika s jeho obľúbeným klubom. Tieto tokeny majú množstvo výhod, o ktorých si dnes povieme niečo viac.

Futbalové kryptomeny v skratke

Futbalové kryptomeny sú utility tokeny, ktoré poskytujú prístup k tovarom a službám súvisiacim s klubom, v mene ktorého sú vydané. Obvykle sa jedná o zľavy na vstupenky a reklamné predmety, ako aj o možnosť pre držiteľov tokenov vyjadriť svoj názor na niektoré rozhodnutia klubu, ako je výber nového dresu a podobne. Vydávanie tokenov fanúšikom umožňuje futbalovým klubom udržať si a speňažovať svoju fanúšikovskú základňu bez toho, aby robili akékoľvek zmeny vo svojej firemnej štruktúre a bez toho, aby sa dostali do zákonnej (a ekonomickej) záťaže. Napríklad v Taliansku v súčasnosti tento typ kryptomeny využívajú Miláno, Rím, Juventus a Novara Calcio. Avšak viaceré svetové veľkokluby už svoje tokeny majú tiež. Aby dosiahli tento výsledok, nadviazali partnerstvo s Chiliz, tokenizovanou platformou. Na platforme Socios.com môžete nájsť všetky fanúšikovské tokeny, nielen tie futbalové. Na obrázku nižšie môžete vidieť, ktoré kluby svoj token už majú.

Socios kluby

Zdroj: https://www.socios.com/socios-partners/

Tento trend sa však začal už v minulom roku, keď futbalový tím FC Barcelona spustil svoje tokeny v júni 2020. Boli vypredané do dvoch hodín, čo prinieslo tržby 1,2 milióna EUR. Tím uviedol, že partnerská dohoda so spoločnosťou Chiliz je súčasťou ich stratégie globálnej expanzie a pevne verí, že táto iniciatíva výrazne podporí interakciu medzi klubom a jeho globálnym publikom. Po Barcelone sa ostatné tímy rozhodli prijať rovnakú stratégiu a odteraz ponúka tokeny fanúšikov viac ako 30 futbalových tímov a ich zoznam sa rozrastá.

Prestup Messiho – PSG token na ATH

Určite každý zaregistroval prestup Lionela Messiho do francúzskeho tímu Paris Saint-Germain FC. Na túto obrovskú udalosť reagovala aj cena samotného PSG tokenu. behom pár hodín stúpla o približne 150% a krátko prekonala hranicu 60 dolárov, pričom len mesiac dozadu bola cena okolo 10 USD.

Pozrite si aj: Celsius Wallet – Úročte svoje kryptomeny bez starosti až do 10% ročne (+BONUS 100 USD)

Vedenie PSG tiež uviedlo, že PSG tokeny boli zahrnuté do jeho uvítacieho balíčka, pričom podľa správ médií sa hodnota darovaných tokenov odhaduje na 25-30 miliónov eur (29-35 miliónov dolárov). Klub nezverejnil presný počet tokenov v balíčku, uviedol však, že ide o „značnú sumu“.

Črtá sa nový trend?

Zdá sa, že spojenie kryptomien a futbalu prináša vznik nového trendu. Okrem pôvodných cieľov fanúšikovských tokenov sa začína objavovať aj ten „špekulantský“. Obrovský rast PSG tokenov vyvolaný prestupom Messiho rozvíril diskusie, či sa celá táto oblasť nezačne pomaly riadiť „futbalovým fundamentom“. To by znamenalo, že by sme si mohli napríklad nakúpiť tokeny nejakého klubu v Lige Majstrov, o ktorom si myslíme, že by mohol zvíťaziť. Pokiaľ by tak začalo robiť viac ľudí, cena by sa začala pohybovať podľa športových výsledkov klubu. Prípadne bude možné špekulovať o prípadných prestupoch najlepších svetových hráčov ako sú Messi, Ronaldo, či iní.

Pozrite si aj: Prieskum odhalil najväčšie chyby, ktoré robia začiatočníci – Urobili ste ich aj vy?

Hoci je na takéto diskusie ešte skoro, keďže celé toto odvetvie futbalových tokenov má len rok, bude určite zaujímavé sledovať, akým smerom sa budú fanúšikovské tokeny uberať.

Chcete obchodovať, ale netrúfate si? Vyskúšajte trading botov

Pokiaľ si netrúfate obchodovať ručne, prípadne na to nemáte čas, riešením môžu byť automatizovaní trading boti, ktorí obchodujú za vás podľa vašich nastavení. Takíto roboti počas tohto roka zarobili každý mesiac desiatky percent. Viac informácií ako aj podrobný návod a štatistiku nájdete nižšie v článku.

Návod ako používať trading botov – Nastavenie, štatistika ziskov, tipy, recenzie a riziká

Zdroje: Medium, Reuters

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.