Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Štartuje ďalšia vlna NFT mánie? Štatistiky hovoria jasne

Článok

Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Ubehol približne mesiac od doby, kedy vrcholila horúčka v NFT sektore. Úplne prvý boom nastal ešte na jar tohto roka, no potom nastal rýchly úpadok a zdalo sa, že táto bublina je na konci. Aktuálne záujem o NFT opäť výrazne rastie, čo potvrdzuje niekoľko ukazovateľov.

Štatistiky hovoria jasne

Keď sa pozrieme na aktuálne štatistiky, tie nám pomerne jednoznačne ukazujú, že záujem o NFT neutíchol ani počas rozpačitého obdobia z posledných týždňov. Počet aktívnych NFT adries je aktuálne na rekordných hodnotách.

Počet aktívnych NFT adries, Zdroj: Highcharts.com

Aktívne NFT adresy prekročili vôbec po prvýkrát v histórii hranicu 70 000. Ako môžete vidieť v grafe, NFT oblasť hlavne v tomto roku zažíva prudký nárast a následne prudký pád, no každá ďalšia vlna záujmu je vyššia než tá predošlá. Jedná sa o stále pomerne nový sektor, ktorý láka hlavne špekulantov, ktorí chcú rýchlo zarobiť, keďže NFT sú známe tým, že v prípade šťastnej voľby viete doslova za noc zarobiť aj 10 násobok vášho vkladu. Každá minca má však dve strany a rovnako ako viete rýchlo zarobiť, viete rýchlo aj stratiť.

Top NFT kolekcie na trhovisku Opensea, Zdroj: Opensea

Ďalšie dôležité indikátory

Ďalším indikátorom je cena transakčných poplatkov. Keďže stále beží väčšina objemov NFT oblasti na sieti Ethereum, tá býva nadmerne vyťažená, čo spôsobuje obrovské poplatky. Len pre porovnanie – ak sa pozriete na graf NFT, ktorý sme si popísali vyššie, v čase posledného úpadku, kedy malo v polovici septembra NFT len okolo 25 000 aktívnych adries, bola cena za Gas len okolo úrovne 30. Posledné dni je to najčastejšie v rozmedzí  60 až 120.

Cena GAS, Zdroj: Gasnow.org

Posledným indikátorom môže byť prudký rast NFT tokenu AXS, ktorý stojí za najznámejšou a najobľúbenejšou play-to-earn NFT hrou Axie Infinity. Cena AXS tokenu pomerne dobre koreluje s počtom aktívnych adries celého NFT sektora. Ak si porovnáme cenový graf s AXS spolu s grafom aktívnych adries NFT sektora, zistíme, že sú takmer identické. Je to samozrejme z časti aj preto, lebo samotná hra Axie citeľne vplýva na celú oblasť.

Dávajte si pozor

Takéto náhle nárasty čoraz viac a viac lákajú ľudí, ktorí chcú zbohatnúť vďaka hraniu hier, prípadne predajom NFT. To však láka aj podvodníkov, ktorí chcú zarobiť a nemusíme si klamať – kryptomeny ako celok sú pre podvodníkov rajom na zemi.

Ak už sa rozhodnete nakúpiť si nejaké NFT, dôkladne si zvážte všetky riziká a sami si urobte vlastný prieskum, pohľadajte si viac názorov od viac ľudí na daný projekt. Denné vznikajú desiatky až stovky nových NFT hier, projektov, tokenov, ktoré chcú byť na výslní. Nemusí sa ani nutne jednať o podvod, no v aktuálnej konkurencii je minimálna šanca, že uspejú.

Prečítajte si zaujímavé novinky

Facebook investuje 50 miliónov USD do vlastného virtuálneho sveta – Toto zatiaľ vieme

Binance má ďalšie problémy – Je vyšetrovaná kvôli možnej manipulácii cien

Na ceste za Polkadot parachainami: Situácia sa komplikuje (6. diel)

Pasívny príjem kryptomien s bonusom až 110 dolárov

Pokiaľ hľadáte možnosti ako pasívne úročiť vaše kryptomeny, jednou z možností je lending, čo funguje na podobnom princípe ako banka. Najväčšou lending spoločnosťou je Celsius, ktorá pravidelne okrem ročných úrokov okolo 10% ponúka aj rôzne promo kódy, z ktorých viete získať odmeny – najčastejšie okolo 50 dolárov zadarmo.

Noví používatelia môžu teraz získať až 110 dolárov zadarmo. Celý postup ako používať túto platformu ako aj návod ako získať bonus nájdete v článku nižšie.

Celsius Wallet – Úročte svoje kryptomeny bez starosti až do 10% ročne (+BONUS 110 USD)

Zdroj: Nonfungible

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Kryptomenám sa aktívne venujem od roku 2017. Najviac sa zaujímam o rôzne altcoiny, ktoré majú reálny technický význam. Prinášam vám rôzne návody, tipy, postrehy a rovnako aj dôležité novinky zo sveta kryptomien.Pokiaľ sa vám moja tvorba páči, môžete ju podporiť LTC na nasledovnú adresu: LPdrzvv9yYDMV3tgFyTTJKYcDpRpJ2Kd38 (LTC)

Populárne