Sme aj na sociálnych sieťach

Inštitúcie

Facebook investuje 50 miliónov USD do vlastného virtuálneho sveta – Toto zatiaľ vieme

Článok

Facebook
Pixabay.com

Facebook potvrdil to, o čom sa špekulovalo už dlhšie. Oznámil investíciu 50 miliónov dolárov do vývoja jeho vlastného virtuálneho sveta, vo všeobecnosti známeho pod pojmom metaverse. V článku sa na to bližšie pozrieme a vysvetlíme si všetko dôležité.

Čo je to Metaverse

Pojem „metaverse“ sa prvý krát objavil v sci-fi románe Snow Crash z roku 1992. Tento pojem predstavoval miesta, do ktorého ľudia utekajú, aby unikli nebezpečnému svetu ovládanému korporáciami. Odvtedy sa na metaverse začalo odkazovať ako na celý rad virtuálnych zážitkov, ktoré si hlavne počas aktuálnej pandémie získali popularitu. Vo všeobecnosti však môžeme metaverse chápať  ako virtuálny svet s neuveriteľným množstvom možností.

Mnoho ľudí si predstavuje budúcnosť metaverse podobne, ako je obsiahnutá vo filme a knižnej predlohe „Ready Player One“.

„V roku 2044 je svet veľmi nehostinné miesto. Minula sa ropa, klíma je zničená, rozšíril sa hladomor, chudoba a choroby. Stredoškolák Wade Watts, tak ako väčšina ľudstva, uniká pred bezútešnou realitou do virtuálnej utópie zvanej OASIS, kde môže byť, kým len chce. Existujú tu tisíce planét, na ktorých sa dá žiť, hrať, ale aj zamilovať. A rovnako ako ostatní, aj Wade je posadnutý hľadaním zlatého vajca, špeciálneho bonusu, ukrytého v tejto alternatívnej realite. Tvorca OASIS-u James Halliday totiž zomrel bez potomkov a svoje rozprávkové bohatstvo spolu s OASIS-om sa rozhodol darovať človeku, ktorý rozlúšti hádanky a splní úlohy roztrúsené v jeho výtvore,“ uvádza obsah knihy na webe Martinus.sk.

V posledných týždňoch si však tento výraz získal väčšiu pozornosť a zároveň znepokojenie nad jeho potenciálnymi etickými a sociálnymi dôsledkami po tom, čo Mark Zuckerberg povedal, že o päť rokov bude Facebook metaverse spoločnosťou. Tento úspech a pokrok popísal ako nástupcu mobilného internetu.

Veľké plány Facebooku

Spoločnosť Facebook oznámila, že pridelí 50 miliónov dolárov na dvojročný fond, ktorého úlohou je začať pracovať na realizácii vízie o virtuálnom metaverse. Oznámenie z 27. septembra uvádza plán Facebooku na vybudovanie jeho vlastného metaverse, pričom finančné prostriedky budú určené na podporu globálnych partnerov v oblasti výskumu a programu, ktorí okrem interného výskumu takisto vybudujú aj platformu.

„Metaverse nepostaví cez noc jedna spoločnosť. Budeme spolupracovať s odborníkmi a priemyselnými partnermi, aby sme to dokázali,“ uvádza ich oznámenie.

Metaverse umožní ľuďom vzájomnú interakciu prostredníctvom svojho avatara vo virtuálnom prostredí. Finančné prostriedky budú vyplatené prostredníctvom XR programov a výskumného fondu Facebooku. Už v júni tohto roku sa začali šíriť prvé dohady o pláne Facebooku vybudovať virtuálny metaverse.

Facebook vo svojom najnovšom oznámení tvrdí, že jeho metaverse nemá za cieľ aby ľudia museli nutne tráviť viac času online – je to preto, aby čas strávený online bol zmysluplnejší. Napriek investičnému fondu vo výške 50 miliónov dolárov Facebook verí, že potrvá viac ako desať rokov, kým bude k dispozícii komplexná verzia metaverse, ktorá bude obsahovať širokú škálu produktov a služieb. Aby sa zaistilo, že metaverse bude v každom ohľade uspokojivý, Facebook taktiež nadviazal partnerstvo s viacerými univerzitami a neziskovými organizáciami zastupujúcimi menšinové skupiny, vrátane takých ako Women In Immersive Tech, Africa No Filter, The University of Hong Kong a Národná univerzita v Singapure.

Metaverse a kryptomeny

V dobe, kedy sa Facebook pokúša mobilizovať kapitál s cieľom začať rozvíjať svoj vlastný metaverse, vývojári kryptomien už urobili pokroky vo vytváraní vlastných decentralizovaných a interoperabilných metaverse. Metaverse v otvorenom svete spoločnosti Decentraland obsahuje decentralizovaný virtuálny svet vo vlastníctve komunity postavený na blockchaine Ethereum. Používatelia môžu vytvárať 3D prostredia, vytvárať avatary alebo predvádzať množstvo digitálneho obsahu, ktorý je možné speňažiť. Podobne je na tom aj Sandbox – hra poháňaná NFT, v ktorej si hráči môžu kupovať digitálne pozemky a vytvárať rôzne herné zážitky, ktoré môžu zdieľať s ostatnými používateľmi.

Vývoj pokračuje míľovými krokmi a vidíme to nie len v kryptomenách, kde tento sektor urobil za pár rokov obrovský pokrok. Funkčný metaverse, ktorý by mal podobu ako Ready Player One znie určite lákavo. Na konečnú podobu si však ešte niekoľko rokov budeme musieť počkať.

Prečítajte si zaujímavé novinky

Zákaz kryptomien a vývoj digitálneho Yuanu – Čína má svoje vlastné plány

Binance má ďalšie problémy – Je vyšetrovaná kvôli možnej manipulácii cien

Stablecoiny sú opäť na nových maximách, s popularitou však rastú aj riziká

Pasívny príjem kryptomien s bonusom až 110 dolárov

Pokiaľ hľadáte možnosti ako pasívne úročiť vaše kryptomeny, jednou z možností je lending, čo funguje na podobnom princípe ako banka. Najväčšou lending spoločnosťou je Celsius, ktorá pravidelne okrem ročných úrokov okolo 10% ponúka aj rôzne promo kódy, z ktorých viete získať odmeny – najčastejšie okolo 50 dolárov zadarmo.

Noví používatelia môžu teraz získať až 110 dolárov zadarmo. Celý postup ako používať túto platformu ako aj návod ako získať bonus nájdete v článku nižšie.

Celsius Wallet – Úročte svoje kryptomeny bez starosti až do 10% ročne (+BONUS 110 USD)

Zdroj: Cointelegraph

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.