Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Square chce sprístupniť ťažbu Bitcoinu (opäť) aj bežným ľudom

Článok

Ťažba Bitcoinu
Pixabay.com

Jack Dorsey, ktorý sa skrz svoje firmy Twitter a Square snaží urýchliť adopciu Bitcoinu (BTC), naznačil ďalšiu zaujímavú novinku. Jeho firma Square, ktorá už medzitým vyvíja hardvérovú peňaženku pre bezpečnú úschovu BTC a na svojej súvahe drží bitcoiny, chce posilniť BTC ekosystém aj ľahším a otvorenejším prístupom k jeho ťažbe.

CEO Square Jack Dorsey naznačil plány jeho firmy na Twitteri, kde uviedol: ,,Square zvažuje vybudovať systém pre ťažbu bitcoinu založený na open source, ktorý bude vhodný pre jednotlivcov aj firmy po celom svete. Ak to urobíme, budeme postupovať v tejto veci podľa modelu, ktorý sme použili u hardvérovej peňaženky: chceme stavať v otvorenom priestranstve v spolupráci s komunitou.”

Dorseyho hlavným cieľom je sprístupniť ťažbu Bitcoinu opäť aj bežným ľudom, alebo malým firmám. V súčasnosti je totiž ťažba BTC natoľko finančne a energeticky náročná, že sa do nej púšťajú už len väčšie špecializované firmy. Iniciatíva Square má viesť k tomu, že vďaka open source riešeniu a lacnejšiemu hardvéru (zmieňujú sa vlastne kremíkové čipy) sa budú môcť k ťažbe BTC vrátiť aj “domáci ťažiari”.

 ,,Ťažba v súčasnosti nie je prístupná každému. Ťažba bitcoinov by mala byť rovnako jednoduchá ako zapojenie zariadenia do zdroja energie. Dnes nie je dostatok stimulov na to, aby jednotlivci prekonali komplikácie súvisiace s tým, aby sa stali ťažiarmi (BTC),” poznamenal známy bitcoinový maximalista, ktorý verí, že Square tento problém vyrieši.

Chce silnejší a bezpečnejší Bitcoin

Dorsey je presvedčený, že ak sa začne Bitcoin ťažiť aj u bežných ľudí a nielen u veľkých firiem, sieť bude ešte decentralizovanejšia a bezpečnejšia než je dnes. To povedie k ešte cennejšiemu ale hlavne odolnejšiemu Bitcoinu voči akýmkoľvek možným atakom centrálnych entít – teda najmä vlád, trebárs tak ako to urobila Čína, keď zakázala ťažbu Bitcoinu a následne postavila kryptomeny mimo zákon.

Square na tento účel podobne ako v prípade hardvérovej peňaženky pre Bitcoin vyčlenil expertný tím, ktorý povedie Jese Doroogusker, bývalý inžinier z Apple. Ten bude viesť špičkových developerov  na začiatku procesu “hĺbkovej technickej analýzy potrebného na realizáciu projektu.”

Ďalšie bitcoinové aktivity Square

Square v lete oznámila spustenie prác na open source hardvérovej peňaženke výhradne pre Bitcoin, ktorá má byť taká jednoduchá, aby prispela k mainstreamovej adopcii držania BTC pomocou vlastných privátnych kľúčov. Na súvahe má 8024 BTC, čo z nej robí tretieho najväčišeho držiteľa BTC medzi verejne obchodovanými spoločnosťami a bitcoin sprostredkováva na kúpu a predaj skrz svoju populárnu aplikáciu Cash App. Okrem toho taktiež vyvíja opensource decentralizovanú burzu pre Bitcoin.

Ďalšia spoločnosť Jacka Dorseyho, sociálna sieť Twitter, zas pomáha adopcii Bitcoinu tým, že umožňuje lightning network transakcie medzi užívateľmi. Služba zatiaľ funguje len cez iOS zariadenia, no podpora pre Android by sa mala stáť skutočnosťou už v najbližšej dobe.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne