Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Dorseyho tím buduje pre Bitcoin decentralizovanú zmenáreň (DEX)

Článok

Jack Dorsey
YouTube The Hodlers

Zakladateľ spoločnosti Twitter a Square Jack Dorsey naďalej potvrdzuje svoj gradujúci focus na Bitcoin (BTC), v ktorom vidí hlavnú budúcu menu internetu. Z jeho najnovších tweetov je zrejmé, že jeho tím pracuje na decentralizovanej bitcoinovej zmenárni.

Jack Dorsey minulý mesiac oznámil, že zakladá novú “bitcoinovú divíziu” s názvom TBD. Až do tohoto týždňa však nebolo zrejmé, na čom táto divízia pracuje. Dozvedeli sme sa to až z jeho piatkového tweetu, v ktorom uviedol: ,,Určili sme smer pre TBD: Pomôžte nám vybudovať otvorenú platformu decentralizovanej burzy pre Bitcoin.”

Decentralizované burzy  (DEX) si zatiaľ najväčších úspech užívajú na konkurenčných blockchainoch. Na Ethereum sú najpopulárnejšie Uniswap či SushiSwap a na Binance SmartC hain zas PancakeSwap. Dorseyho projekt TBD má v pláne vytvoriť niečo obdobné priamo na Bitcoine – permissionless zmenáreň (bez nutnosti povolenia/schválenia), ktorá vytvorí širokú škálu možnosti pre výmenu fiatových mien za Bitcoin.

Decentralizované burzy sa odlišujú oproti klasickým zmenárňam typu Coinbase či Binance v tom, že nemajú centralizovaného sprostredkovateľa, ktorý dohliada na celú výmenu. Tieto výmeny sa na DEX dejú priamo medzi užívateľmi. DEXy sú atraktívne v tom, že nevyžadujú žiadne informácie o užívateľoch (KYC), no ich nevýhodou je, že nemajú priamy most s fiatovými menami (napr. na Coinbase si viete poslať eura, na DEX nie).

Riešenie tohto problému od Dorseyho tímu je zatiaľ len predmetom špekulácii, no je možné, že bude mať prepojenie so službami od firmy Square, ktora má pracovať na vytvorení služby, ktorá používateľom umožní financovať akýkoľvek druh bitcoinovej peňaženky vrátane tých, ktoré nie sú hosťované na centralizovanej burze alebo službe.

Šéfom projektu TBS je Mike Brock, ktorý k ambíciám projektu skonštatoval. ,,Veríme, že Bitcoin bude hlavnou menou internetu. Aj keď existuje mnoho projektov, ktoré majú pomôcť zvýšiť decentralizáciu internetu, my sa zameriavame výlučne na zdravý globálny menový systém pre všetkych. Avšak zahrnutie všetkého si vyžaduje ešte niekoľko kúskov skladačky, ktoré nám ešte chýbajú.”

Decentralizovaná burza TBT pre Bitcoin má byť podľa Dorseyho kompletne open-source platformou. ,,Nebude existovať žiadna nadácia alebo vládny model, ktorý by TBT kontroloval. Buď bude kompletne bez nutnosti povolenia, alebo skrachuje,” doplnil k tomu Brock.

Zmenáreň by mala byť postavená na Bitcoine a podarovať tiež Lightning Network, čiže riešenie na druhej bitcoinovej vrstve pre rýchle a lacné transakcie. Brock však nevylúčil, že bude mať aj mosty s inými blockchanami, čo môže byť nevyhnutné najmä ak má spolupracovať so stablecoinami, ktoré sa udomácnili na rôznych smartchainoch.

Jack Dorsey podniká mnoho konkrétnych krokov pre posilnenie bitcoinovej infraštruktúry. Jehoh firma Square pracuje na vlastnej čisto bitcoinovej open-source hardvérovej peňaženke a tiež investovala 5 miliónov dolárov do startupu, ktorý má v spolupráci s firmou Blockstream urobiť akýsi verejne dostupný návod pre čisto ekologickú zelenú ťažbu BTC.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne