Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Ruský minister financií: Zakázať kryptomeny je ako pokúsiť sa zakázať internet

Článok

Rusko
Zdroj: Pixabay.com

Portál Coindesk informoval, že ruská vláda stále nenašla spoločnú reč s Ruskou centrálnou bankou v otázke, ako pristupovať ku kryptomenám.

Aktualizované vo štvrtok [6:24]h o vyjadrenia ruského ministra financií. 

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Kým Ruská centrálna banka, ktorá má v tejto veci aj podporu FSB (bývalá KGB), volala po kompletnom zákaze kryptomien vrátane ich ťažby, Ministerstvo financií má výrazne odlišný názor a prikláňa sa k ich regulácii a dokonca aj potenciálnym benefitom pre ťažiarov Bitcoinu. Podľa najnovších správ to vyzerá tak, že prisnahe nájsť vhodný kompromis, na čo apeloval aj prezident Vladimír Putin, zatiaľ neuspeli.

Stretnutie neprinieslo úspech

Guvernérska ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina sa v tejto veci stretla s ruským ministrom financií Antonom Siluanovom a vicepremiérom Dmitrijom Grigorenkom, no zhodu nenašli. Bloomberg, ktorý ako prvý priniesol tieto informácie, k tomu doplnil, že namiesto toho sa rozhodli svoje odlišné názory “formalizovať”.

,,Nebudeme šetriť našim úsilím presvedčiť vládu a ísť do podrobnosti o našich argumentoch, pretože vidíme v kryptomenách značné riziká. Počítam so zdravým rozumom,” uviedla guvernérka Bank of Russia.

Siluanov mal výrazne odlišný názor: ,,Zakázať kryptomeny v Rusku je rovnaká vec, akoby sme sa pokúsili zakázať internet. Je to nemožné,“ aby následne uviedol, že regulácia je omnoho lepšia, než zákaz, pretože vláde by to umožnilo konečne monitorovať trh s kryptomenami a zabezpečiť ďalšie financie do štátneho rozpočtu vrátane príjmov z ťažby kryptomien.

https://twitter.com/BitcoinMagazine/status/1493935425630654466

,,Čo je na tom zlé, nerozumiem, prečo by to malo byť zakázane,“ rozhorčoval sa a doplnil, že pre zdanenie trhu existujú jednoduché riešenia.

Siluanov následne priznal, že chápe obavy centrálnej banky, že rastúca pozícia kryptomien by mohla ohroziť tradičné finančné inštitúcie a skomplikovať jej prácu. Ako protiargument však povedal, že presne za týmto účelom chcú zaviesť presne regulácie a pravidlá do akých maximálnych súm môžu investori – najmä tí retailoví – s kryptomenami narábať.

Ťažba Bitcoinu vo vyčlenených regiónoch?

Ministerstvo financií to vidí inak a medzitým predložilo ďalší návrh týkajúci sa odvetvia ťažby kryptomien. Chce schváliť koncept regulácie ťažby s tým, že ju povolí v oblastiach s “udržateľným prebytkom výroby elektriny.”

Ministerstvo zároveň navrhlo, aby sa stanovil limit spotreby energie pre ťažbu Bitcoinu jednotlivcami a tiež navrhuje zaviesť vyššie sadzby za energiu pri jej zvýšenej spotrebe. Tieto nové pravidla by podľa Ministerstva financií odstránili riziká súvisiace s nedostatočným energetickým zásobovaním v problémových oblastiach.

Zároveň padol návrh, aby ťažba kryptomien bola definovaná ako komerčná činnosť a na základe z nej sa zdaňovali zisky z miningu. Tieto informácie korelujú s nedávnym vyjadrením prezidenta Vladimira Putina, ktorý naznačil, že Rusko má v oblasti ťažby Bitcoinu určité benefity, z ktorých treba čerpať.

S postojom vedúcim k regulácii a nie zákazu kryptomien medzitým vyjadril súhlasné stanovisko aj ruský bankový gigant Sber, ktorého zástupca Antolij Popov povedal: ,,Naša pozícia sa zhoduje s pozíciou vlády, že kryptomeny by mali byť regulované a nie zakázané. Je potrebná účinná regulácia, ktorá občanom a organizáciám umožní legálne získať kryptomeny popri dodržiavaní AML pravidiel a poriadneho zdanenia,” dodal.

Bank of Russia už testuje CBDC

Kým centrálna banka stále dúfa, že sa jej podarí presadiť zákaz kryptomien, medzitým testuje projekt vlastného CBDC – čiže digitálnej meny centrálnej banky. Digitálny rubeľ sa už stal súčasťou pilotného testovania u troch bank z 12 finančných inštitúcii, ktoré majú byť zapojené do testnetu. Bank of Russia zároveň uviedla, že úspešne dokončila prevod prvých troch transakcií pomocou CBDC medzi občanmi ruskej federácie.

Ďalšie zaujímavé články

Veľká výhra pre kryptomeny v USA: Problémový zákon má byť upravený!

Férová cena Bitcoinu je $38 000, no pôjde aj na $150 000, tvrdí najväčšia banka na svete

Táto „celebritná“ dvojica hackla kryptomenovú burzu Bitfinex! Hrozí jej 20-ročné väzenie

SEPA platby sa vracajú na burzu Binance. Využite pri registrácii náš výhodný link

Zdroj: www.coindesk.com, cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.