Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Ropný ťažobný gigant chce využiť prebytočný plyn na ťažbu Bitcoinu

Článok

Exxon
Zdroj: Pixabay.com

Štvrtá najväčšia ropná spoločnosť na svete Exxon Mobil s hlavným sídlom v americkom Texase má podľa všetkého v pláne výraznejšie rozšíriť svoje podnikanie o sprievodnú ťažbu Bitcoinu (BTC). Rieši tým problém s nadbytočnou produkciou zemného plynu, ktorý nevie posunúť ďalej do siete a neekologicky ho spaľuje.

Exxon Mobil sa podľa informácii Bloomberg chystá uzatvoriť novú súpoluprácu s platformou Crusoe Energy, ktorá sa špecializuje na presmerovanie nadbytočného plynu, ktorý vzniká pri ťažbe ropy a zväčša je spaľovaný, do mobilných bitcoinových ťažobných zariadení, ktoré tento plyn konvertujú na energiu a následne ho využívajú na ťažbu Bitcoinu.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

. Správa uvádza, že pilotný projekt takéhoto riešenia, ktoré môže okrem iného prispieť k zníženiu emisii CO2, bol spustený už v januári 2021 v Bakkene v Severnej Dakote a rozšírený v júli, s tým, že aktuálne spotrebuje asi 18 miliónov kubických stôp plynu za mesiac, ktoré by Exxon nemal ako inak speňažiť. Zatiaľ však ide len o malý podiel na celkovej produkcii, nakoľko Exxon Mobil v Severnej Dakote ročne vyprodukuje viac ako 158 miliónov kubických stôp zmenného plynu.

Exxon Mobil podľa medializovaných špekulácii teraz plánuje tento pilotný projekt rozšíriť aj do svojich prevádzok na Aljaške, v Nigérii, Argentíne, Guyane a aj v Nemecku. ,,Neustále vyhodnocujeme vznikajúce technológie zamerané na znižovanie rozšírených objemov v našich prevádzkach,“ komentovala tieto správy hovorkyňa Exxon, ktorá odmietla tieto špekulácie v tomoto momente detailnejšie rozoberať.

Nižšie emisie, vyšší zisk?

Ťažba Bitcoinu môže byť pre producentov ropy veľmi zaujímavou alternatívou ako sa zbaviť prebytočného plynu, ktorý nevie dodať do siete a ďalej predať. Takýto plyn sa musí za obvyklých okolnosti páliť, čo je neekologické a zároveň neziskové. Pri možnosti konvertovať ho naspäť na energiu a ťažiť pomocou nej Bitcoin sa tak môže vytvoriť príležitosť pre ekonomický aj ekologický úžitok.

Spoločnosť Crusoe Energy, ktorá má hlavné sídlo v Denveri, odhaduje, že pri konverzii nadbytočného plynu, ktorý sa premení na energiu a použije sa na napájanie dátových centier a ťažbu BTC, sa dokážu znížiť emisie CO2 do ovzdušia o viac ako 60% v porovnaní s jeho bežným spaľovaním. Spoločnosť má v prevádzke už 60 takýchto dátových centier, ktoré sú poháňané plynom z ropných vrtov v USA, ktorý by sa inak spálil.

Tento spôsob využitia prebytočného plynu chváli dokonca aj prezidentka environmentálnej akcionársko-aktivistickej skupiny As You Sow Danielle Fugere, ktorá v rozhovore pre  Bloomberg uviedla, že „tento systém vytvára využitie pre to, s čím by sa v opačnom prípade mrhalo.“

Rovnako špekuluje aj ConocoPhillips

Exxon Mobil nie je jediný ropný ťažobný gigant, ktorý koketuje s takýmto prístupom. Bitcoin Magazine tvrdí, že podobné možnosti študuje aj firma ConocoPhillips, ktorá rozbehla podobný pilotný projekt podobne ako Exxon Mobile v Bakkene v Severnej Dakote. Táto oblasť je jednou z najväčších ložísk ropy a zemného plynu v USA.

Ďalšie zaujímavé články

Rusko ponúka možnosť zaplatiť za ropu a plyn aj Bitcoinom

Cardano posilnilo za týždeň o 30%. Coinbase podporuje staking ADA!

Zabudnime na 4-ročné bitcoinové cykly, naznačuje analytik Willy Woo

Nešťastník omylom predal NFT token v hodnote 1,2 milióna dolárov za menej než jeden cent!

Zdroj: bitcoinmagazine.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.