Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Ransomware útoky a kryptomeny: Hackeri si v roku 2021 prišli na vyše 600 miliónov dolárov!

Článok

hack
Zdroj: Unsplash.com

Čerstvá správa blockchainovej analytickej spoločnosti Chainanalysis informuje, že hackeri stojaci za nebezpečnými ransomware útokmi dokázali v roku 2021 od poškodených získať skrz výkupné zaplatené v kryptomenách aspoň 602 miliónov dolárov. Toto číslo však bude s najväčšou pravdepodobnosťou ešte vyššie.

Chainanalysis v reporte uverejnenom 10. februára uviedla, že súčasné odhady síce hovoria o zaplatenom výkupnom vo výške 602 miliónov dolárov, no pravdepodobne bude napokon prekonaných doposiaľ rekordných 692 miliónov USD, ktoré boli zaplatené v prospech hackerov v roku 2020.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

,,V skutočnosti napriek týmto číslam neoficiálne dôkazy a skutočnosť, že príjmy z ransomware útokov v prvej polovici roka 2021 prevýšili príjmy z prvej polovice 2020, naznačujú, že rok 2021 napokon dopadne horšie,” dodávajú autori štúdie.

Graf: odhadované škody spojené s ransoware útokmi podľa rokov

Útoky, ktoré ohrozujú ekonomiku

Ransomware útoky sú mimoriadne obávanými a nebezpečnými typmi útokov. Pri takomto druhu hacknutia sa totiž zariadenie zablokuje s tým, že hacker ho sprístupní až po zaplatení výkupného, ktoré veľmi často pýta zaplatiť v kryptomenách vrátane Bitcoinu.

Kým pre bežného človeka to nemusí znamenať “koniec sveta”, ak je ochotný rozlúčiť sa s dátami, ktoré sa na danom zariadení nachádzali, v prípade firiem ide o omnoho väčší problém. Strata dát, ku ktorým sa nemôžu dostať, totiž môžu ovplyvniť celé ich podnikanie.

Ransomware útoky sa z tohto dôvodu stali aj centrom pozornosti Bieleho domu, pričom prezident USA Joe Biden minulý rok označil boj proti nim za otázku národnej bezpečnosti. Niet divu, keďže napadnutý bol aj významný americký softvérový dodávateľ Kaseya (čo ovplyvnilo celý rad ďalších firiem vrátane tankovacích staníc) alebo najväčšieho svetového producenta mäsa JBS.

Priemerné výkupné bolo 118 000 USD

Spoločnosť Chainanalysis tiež uvádza, že priemerná cena výkupného za odblokovanie softvéru dosiahla v roku 2021 čiastku 118 000 USD. Ide o 26% rast oproti 88 000 USD, ktoré boli v priemere zaplatené hackerom roku predtým. Aj z výšky tejto čiastky je zrejme, že útočníci sa sústredia predovšetkým na veľké ciele, u ktorých je zrejmé, že radšej zaplatia výkupné, než by mali ohroziť celé svoje podnikanie.

Ransomware útoky ako druh špionáže

Analytická platforma tiež skonštatovala, že hoci väčšina ransomware útokov bola finančne motivovaná, niektoré známe útoky pravdepodobne boli spojené aj s geopolitickými zámermi s cieľom špionáže, poškodenia reputácie či narušenia operácii nepriateľskej vlády. Napríklad v súvislosti s útokmi v USA sa zmieňovalo podozrenie, že za nimi stoja hackeri z Ruska. Joe Biden preto aj skrz oficiálne cesty vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby tento problem riešil, čo sa napokon aj zrejme stalo, keď Rusi zadržali ransomware hackerov zo skupiny známej pod prezývkou REVil.

Ďalšie zaujímavé články

Táto „celebritná“ dvojica hackla kryptomenovú burzu Bitfinex! Hrozí jej 20-ročné väzenie

Wells Fargo: Kryptomeny sa čoskoro môžu dostať do fázy „nezastaviteľnej adopcie“

SEPA platby sa vracajú na burzu Binance. Využite pri registrácii náš výhodný link

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.