Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Pred 13 rokmi poslal Satoshi prvú bitcoinovú transakciu inej osobe – bol ňou Hal Finney

Článok

Bitcoin
Zdroj: Pexels.com

Kým 3. januára, teda 10 dní dozadu, sme oslavovali 13. výročie vyťaženia prvého bitcoinového bloku s názvom genesis, teda “narodenia Bitcoinu” ako takého, včera 12. januára to bolo 13 rokov od momentu, ako zakladateľ BTC známy len pod pseudonymom Satoshi Nakamoto urobil prvú transakciu inej osobe.

Prvým človekom, ktorému poslal Satoshi Nakamoto bitcoiny bol Hal Finney, rešpektovaný počítačový vedec spájaný aj so vznikom softvéru TOR, ktorý sám bol neraz terčom špekulácii, že práve on je záhadný anonymný zakladateľ Bitcoinu – teda práve Satoshi Nakamoto.

Poznámka: Hal Finney špekulácie o tom, že je Satoshi Nakamoto opakovane popieral. Viac detailov sa žiaľ od neho už nikdy nedozvieme, pretože v roku 2014 zomrel vo veku 58 rokov na následky zákernej choroby amyotrofickej laterálnej sklerózy (ALS). Finney do posledného okamihu veril, že to nie je jeho absolútny koniec na tomto svete. Nechal sa totiž zmraziť spoločnosťou Alcor Life Extension Foundation s cieľom, aby bol v budúcnosti, keď veda pokročí na dostatočnú úroveň, opäť vzkriesený.

Ak si odmyslíme teóriu o tom, že Hal Finney bol Satoshi Nakamoto, tak práve on bol prvým človekom “vo svete Bitcoinu”, ktorému boli BTC poslané. Nakamoto mu 12. januára 2009 poslal 10 BTC, ktoré v tom čase nemali žiadnu vyčíslenú dolárovú hodnotu. Dnes by však išlo o zhruba 440 000 dolárov.

,,Keď Satoshi oznámil vydanie svojho softvéru (ktorý predtým popísal v Bitcoin whitepaper pozn.red.) ihneď som ho schmatol. Myslím si, že som bol prvou osobou okrem Satoshiho, ktorá prevádzkovala bitcoiny. Vyťažil som blok s poradovým číslom okolo 70-ky a bol som príjemcom prvej bitcoinovej transakcie, keď mi Satoshi poslal 10 mincí na skúšku. Počas niekoľkých nasledujúcich dní som pokračoval v emailovej konverzácii so Satoshim, väčšinou som mu hlásil chyby a on ich opravoval,” spomínal Finney na svoje prvé skúsenosti s Bitcoinom a Satoshim v príspevku na Bitcointalk.org, ktorý publikoval v roku 2013 (dva roky od momentu, ako sa Satoshi definitívne odmlčal a nechal Bitcoin napospas osudu).

V súvislosti s Finneym sa spája aj jeho obrovská dôvera v Bitcoin hneď v prvých dňoch po jeho spustení. Už v tom čase, kedy mal BTC nulovú trhovú cenu, mu totiž v jednom z jeho textov poslaných mailom predpovedal budúce ohodnotenie 10 miliónov dolárov.

Najslávnejšia transakcia prišla až neskôr

Kým prvá transakcia bitcoinov medzi dvomi ľuďmi sa teda uskutočnila takmer na chlp presne pred 13 rokmi, tá najslávnejšia sa datuje k 22. máju 2010. Vtedy vývojár Laszlo Hanyecz zaplatil za dve krabice pizza z pizzerie Papa John’s neuveriteľných 10 000 BTC, čo je dnes okolo 440 miliónov dolárov. V tom čase však išlo len o zhruba 40 dolárov.

Ďalšie zaujímavé články

Bitcoin padol o 10%. Mali na to vplyv tieto 2 dôležité fundamenty

Spustenie Sundaeswap na Cardano sa blíži. Môžu sa však objaviť problémy

Čo bude vplývať na Bitcoin v roku 2022? (Veľký súhrn)

Ako sa bude dariť kryptomenám v roku 2022? Arcane Research zverejnila predikciu

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.