Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Môžu bezpečnosť Bitcoinu ohroziť kvantové počítače? Od prelomenia kryptografie sme ďaleko, tvrdí vedec

Článok

Bitcoin
Zdroj: Pixabay.com

Bezpečnosť Bitcoinu postaveného na štandardoch kryptografie sa doposiaľ nikomu nepodarilo prelomiť, no niektorí odborníci na výpočtovú technológiu upozorňujú, že s príchodom éry kvantových počítačov by sa to mohlo zmeniť.

Špecialista na teóriu kondenzovaných látok a odborník na kvantové informácie vedec Sankar Das Sarma v článku, ktorý publikoval v časopise MIT Technology Review uviedol, že kvantové počítače sú ešte veľmi ďaleko od toho, aby dokázali prelomiť kryptografiu založenú na RSA.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

RSA-Cryptography využíva algoritmy, kódy a kľúče na zabezpečenie súkromných údajov bez zásahu tretích strán alebo škodlivých aktérov, ako sú hackeri. Príkladom tejto metodiky v sektore kryptomien je vytvorenie novej peňaženky, ktorá generuje verejnú adresu a súkromný kľúč.

,,Kvantová bezpečnosť sa považuje za hlavný problem v blockchainovom a kryptomenovom sektore a všeobecne sa verí, že výkonné kvantové počítače sa jedného dňa stanú dostatočne vyspelými na hacknutie súčasnej kryptografie. To by mohlo viesť ku krádeži digitálnych aktív (napr. bitocinov) v hodnotách miliárd dolárov alebo k úplnému zastaveniu technológie blockchain. Ak by sa niečo také stalo, dôvera v Bitcoin by mohla zo dňa na deň zmiznúť.

Poznámka: V takomto teoretickom prípade by došlo k reálnemu hacku bitcoinovej siete. Inak povedané útočník by vedel napadnúť privátne peňaženky a realizovať onchain transakciu s danými bitcoinami. Ide o zásadný rozdiel oproti „hackom” zo sveta kryptomien, o ktorých píšu niektoré masmédia. Tie totiž hackami Bitcoinu ako takého rozhodne nie sú. Ide len o hacky centralizovaných platforiem ako sú zväčša burzy, z ktorých dokáže útočník ukradnúť bitcoiny alebo iné kryptomeny. Aj preto opakovane varujeme, že držať bitcoiny na burze nie je 100% bezpečné, pretože v takom prípade nemáte kryptomeny pod vlastnou kontrolou.  Príkladom je najslávnejší hack burzy Mt. Gox z roku 2014, z ktorej zmizlo vyše 800 000 BTC, alebo hack burzy Bitfinex z roku 2016, z ktorej bolo ukradnutných cca 120 000 BTC. Určité bezpečnostné riziká prinášajú aj DeFi protokoly, ktoré môžu mať bezpečnostné diery. Príkladom je nedávny hack Ronin Bridge, pri ktorom boli odcudzené kryptomeny v hodnote 625 miliónov dolárov.

Zďaleka sa nepribližujeme k „nebezpečnému“ kvantovému počítaču

Sankar Das Sarma, ktorý pôsobí ako riaditeľ Centra kondenzovaných látok na Maryland University vo svojom článku naznačil, že ošiaľ okolo kvantových počítačov je možno čiastočne prehnaný a hoci ho teší, že vedecký pokrok v tejto oblasti je označovaný ako obdivuhodný, tak sa „zďaleka nepribližuje ku kvantovému počítaču, ktorý dokáže vyriešiť problém, ktorý každého zaujíma.“

Sarma ako príklad vysvetľujúci súčasný stav použil tzv. qubity (klasický počítač pracuje s bitmi, kvatovný s qubitmi pozn.red.), čo sú kvantové objekty ako elektrón alebo fotón, ktoré umožňujú rozšírené možnosti kvantového počítača a vysvetlil:

,,Najpokročilejšie kvantové počítače súčasnosti majú desiatky dekoherujúcich (hlučných) fyzických qubitov. Zostrojenie kvantového počítača, ktorý by dokázal rozlusknúť RSA (RSA kryptografiu pozn.red.) z takýchto komponentov by si vyžadoval mnoho miliónov, ak nie miliardy qubitov. Desiatky tisíc z nich by sa použili na výpočet – takzvané logické qubity a zvyšok by bol potrebný na opravu chýb a kompenzáciu dekoherencie.“

Následne Sarma doplnil: ,,Vkladám do tejto technológie nádej a som veľkým zástancom kvantovej výpočtovej technológie ako prevratnej technológie, avšak tvrdiť, že v blízkej budúcnosti začne produkovať milióny dolárov zisku pre skutočné spoločnosti predávajúce služby alebo produkty (na nej založené), je podľa mňa veľmi mätúce.”

Napriek tomu, že kvantové počítače sú stále len hudbou o čosi vzdialenejšej budúcnosti, mnohé firmy sa podľa portálu Cointelegraph už pripravujú na túto novú éru s cieľom, aby ich technológia bola stále v bezpečí. JP Morgan sa napríklad venuje výskumu blockchainovej siete kvantovej distribúcie kľúčov (QKD), ktorá by bola voči takýmto útokom odolná. Xx Labs zas spustili blockchain, o ktorom tvrdia, že je „kvantovo odolný na súkromie zameraný blockchainový systém.”

No a pokiaľ ide o Bitcoin, ak budú kvantové počítače s dostatočným výkonom takpovediac “za rohom“, Bitcoin by sa tomu mal vedieť včas prispôsobiť.

Ďalšie zaujímavé články

Bitcoin by mal opustiť PoW konsenzus. Zakladateľ Ripple a Greenpeace spustili kampaň s týmto cieľom

Rusko ponúka možnosť zaplatiť za ropu a plyn aj Bitcoinom

Cardano posilnilo za týždeň o 30%. Coinbase podporuje staking ADA!

Zabudnime na 4-ročné bitcoinové cykly, naznačuje analytik Willy Woo

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.