Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin by mal opustiť PoW konsenzus. Zakladateľ Ripple a Greenpeace spustili kampaň s týmto cieľom

Článok

Bitcoin
Zdroj: Pixabay.com

Spoluzakladateľ spoločnosti Ripple, ktorá stojí za kryptomenou XRP v spolupráci s Greenpeace a ďalšími eko-skupinami spúšťajú kampaň, ktorej cieľom má byť prechod Bitcoinu na konsenzus, ktorý je šetrnejší k životnému prostrediu.

Kampaň, ktorej hlavnou tvárou je spoluzakladateľ Ripple miliardár Chris Larsen, má názov “zmeňte kód, nie klímu“ a kladie si za cieľ presvedčiť najvýznamnejších lídrov v oblasti Bitcoinu, kde radí jeho najväčších ťažiarov, najvýznamnejších influencerov a tiež podnikateľov, ako sú Elon Musk či Jack Dorsey, aby prešli s BTC na udržateľnejší konsenzus.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

,,Keby len 30 ľudí – najdôležitejších ťažiarov, búrz a hlavných vývojárov, ktorí vytvárajú a prispievajú k tvorbe bitcoinového kódu – súhlasilo s prepracovaním proof-of-work konsenzu alebo jeho prechodom na nízkoenergetický protokol, bitcoiny by prestali znečisťovať planétu,“ píše sa na webe cleanupbitcoin.com, ktorý vznikol pre túto iniciatívu.

Web uvádza niekoľko dôvodov, prečo je ťažba Bitcoinu neekologická a okrem iného píše, že ak by Bitcoin prešiel z PoW konsenzu na iný konsenzus (pravdepodobne PoS), ušetrilo by sa 99,9% energie vynaloženej na jeho prevádzku. Popri tom zmieňuje, že Ethereum už takýto proces začalo a pýta sa, prečo tak nerobí aj Bitcoin.

Zaujímavé taktiež je, že jedným z argumentov, prečo musí Bitcoin prejsť z PoW konsenzu na energeticky menej náročný konsenzus je skutočnosť, že ťažiari BTC spolupracujú s ropným priemyslom a napríklad v Texase využívajú nadbytočný plyn na ťažbu Bitcoinu. Neuvádzajú však popri tom skutočnosť, že tento plyn by sa v opačnom prípade spálil a jeho konverziou na energiu, ktorá sa následne použije na ťažbu BTC sa teda emisie C02 naopak znižujú.

Web vyzýva ľudí, aby podpísali petíciu za zmenu konsenzu Bitcoinu s tým, že marketingovo cieli na tri podstatné osobnosti bitcoinového sektora – najbohatšieho muža sveta Elona Muska, ktorého firma Tesla je druhým najväčším držiteľom BTC v kategórii verejne obchodovaných spoločnosti, na Jacka Dorseyho, veľkého bitcoinera a zároveň zakladateľa Twitter a Block (Square) a Abigail Johnsonovú, CEO správcovského giganta Fidelity, ktorý sprístupňuje investície do Bitcoinu mnohým inštitúciám.

Larsen „investuje“ do kampane 5 miliónov dolárov

Spoluzakladateľ Ripple (XRP) Chris Larsen v utorňajšom rozhovore pre Bloomberg povedal, že keď Ethereum prejde na PoS konsenzus, Bitcoin zostane prakticky jediným veľkým znečisťovateľom planéty v kategórii kryptomien. Zmienil popri tom aj protokoly Solana či Cardano, ktoré majú podľa neho minimálnu uhlíkovú stopu a sú mimoriadne energeticky efektívne. Larsen zároveň uviedol, že vlastní aj bitcoiny aj Ethery a chcel by, aby sa Bitcoin vydal udržateľnejšou cestou. Túto kampaň za prechod Bitcoinu na udržateľnejší konsenzus dokonca chce z „vlastného vrecka“ podporiť 5 miliónmi dolárov.

Spoločnosť Greenpeace, ktorá sa k tejto iniciatíve pridala tvrdí, že chápe zúčastnené strany bitcoinu, (ťažiarov), ktorí majú tendenciu nemeniť sa, pretože odchod Bitcoinu z PoW konsenyu by učinil ich drahý hardvér „bezcenným”, no naznačuje, že títo ťažiari by mali tieto náklady radšej „utopiť do viac kreatívneho riešenia”.

K téme dopĺňame, že hoci v rámci tejto iniciatívy to nebolo zmienené konkrétne, Larsen už v minulosti vyzýval „Bitcoinerov“, aby prešiel Bitcoin na Proof-of-Stake konsenzus. Popri tom naznačil, že ak by sa najvýznamnejší ťažiari Bitcoinu pridali k tejto myšlienke, mohol by byť ich súčasný hashrate kompenzovaný v podobe ich „významného stakeu“ na PoS konsenze Bitcoinu.

Tým pádom by títo ťažiari získali doživotnú záruku, že ich vyťažené bitcoiny by sa ďalej množili (úročili), no s tým rozdielom, že by už ďalej nemuseli investovať do svojej infraštruktúry a páliť ďalšiu energiu.

Takýto princíp má však logickú chybu – podkopal by decentralizáciu Bitcoinu. Ak by totiž v tomto momente získali ťažiari svoj významný stake v Bitcoine, stali by sa jeho „neohrozenými pánmi“ – centralizovanou skupinou, ktorá by si vedela presadzovať svoje záujmy. V súčasnej situácii takú dominantnú pozíciu zďaleka nemajú, pretože ich podnikanie nie je závislé len od samotnej ceny BTC.

Šanca na odchod z PoW je nulová

Obhajcovia PoW konsenzu rovnako upozorňujú, že pri tomto konsenze je sieť zabezpečená “pojítkom s fyzickým svetom”, keďže na zabezpečenie Bitcoinu je nutné páliť energiu. Snaha o 51% útok je preto pri súčasnom hashrate prakticky nemožná.

Chris Bendiksen zo spoločnosti CoinShares, ktorý je jedným z popredných odborníkov na ťažbu Bitcoinu, k téme uviedol: ,,Šanca, že by Bitcoin niekedy prešiel na PoS konsenzus, by som odhadoval presne na 0%. Medzi bitcoinermi nie je chuť ničiť zabezpečenie siete takýmto krokom.“ a tiež mal dodať, že takýto krok by doslova zničil bezpečnosť BTC protokolu.

Alex Gladstein, zakladateľ charitatívnej Human Rights Foundation, vyjadril sklamanie, že sa do kampane zapojila aj Greenpeace, ktorá si neuvedomuje, že Bitcoin jej môže pomôcť. ,,Environmentálni aktivisti čelia vysokej hrozbe zmrazenia bankových účtov. Greenpeace bol doslova zacielený týmto spôsobom už skôr a bude znovu potrebovať technológiu fundraisingu, ktorá bude odolná cenzúre.“

Americký kongresman Warren Davidson skonštatoval, že táto kampaň je pokusom o zákaz Bitcoinu. ,,Ak nevnímate útok na PoW konsenzus ako útok na Bitcoin, nerozumiete ani jednému. Je to útok na jeho základnú architektúru.“

Senátorka Cynthia Lummisová, ktorá je tiež známou bitcoinerkou, dodala: ,,Je to falošná hra pre federálnu vládu. Nezapojte sa do toho. Nechajte ich súťažiť.“

Bitcoin môže mať na prírodu aj pozitívny dopad

Odborníci na Bitcoin pri téme neekologickosti Bitcoinu zmieňujú dva protiargumenty. Prvým je skutočnosť, že súčasný environmentálny dopad ťažby Bitcoinu na prírodu je zanedbateľný a druhým, že samotná ťažba Bitcoinu má potenciál ekologickú situáciu vo svete zlepšovať a nie naopak.

Ťažiari Bitcoinu čoraz intenzívnejšie spolupracujú s producentmi zelenej energie – inak povedané využívajú zdroje solárnych, vodných či veterných elektrárni, ktoré častokrát produkujú nadbytočnú energiu, ktorú nevedia predať. Tým, že ju ťažiari využijú, danej elektrárni prinášajú zisky navyše a podporujú jej význam a sebestačnosť. Zároveň sa koncept mobilných dátových centier pre ťažbu BTC začína využívať aj u zmieňovaných ropných vrtov, kde je vedľajším produktom nadbytočný plyn, ktorý sa spaľuje a spôsobuje tak značné emisie. Ťažiarom ropy sa dá sotva zakázať ich podnikateľská činnosť, no ak sa tento plyn nespáli, ale použije na ťažbu Bitcoinu jeho konverziou na energiu, emisie sa znížia podľa odhadov až o 60%. Pilotné projekty už spúšťajú giganti Exxon Mobil či ConocoPhillips.

Téme ako by Bitcoin v konečnom dôsledku mohol pomôcť prírode sa venuje aj video YouTube kanálu Zaujalo ma.

Ďalšie zaujímavé články

Rusko ponúka možnosť zaplatiť za ropu a plyn aj Bitcoinom

Cardano posilnilo za týždeň o 30%. Coinbase podporuje staking ADA!

Zabudnime na 4-ročné bitcoinové cykly, naznačuje analytik Willy Woo

Nešťastník omylom predal NFT token v hodnote 1,2 milióna dolárov za menej než jeden cent!

Zdroje: cointelegraph.com, bitcoinmagazine.com, .cleanupbitcoin.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.