Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

MMF: Bitcoin dospieva, no ohrozuje finančnú stabilitu

Článok

Bitcoin
Zdroj: Pixabay.com

Traja zástupcovia Medzinárodného menového fondu (MMF) publikovali článok, v ktorom zhrnuli, že Bitcoin už nie je len malým nepodstatným investičným aktívom a že zároveň rast jeho popularity môže ohroziť svetovú finančnú stabilitu.

Blogový príspevok od riaditeľa oddelenia pre menové a kapitálové fondy MMF Tobiasa Adriana, ekonómky Tary Iyer a vedúceho divízie výskumu Mahvasha Querishimu tvrdí, že rastúca korelácia medzi kryptomenami a akciami “obmedzuje ich vnímané výhody z pohľadu diverzifikácie rizika a zvyšuje riziko nákazy na finančných trhoch.”

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Inými slovami trojica autorov sa zhodla, že Bitcoin už nie je aktívom, ktoré predtým cenovo reagovalo inak než akciové trhy, ale naopak je podstatným aktívom, ktoré s akciami koreluje. To je však pre stabilitu na finančných trhoch podľa nich nebezpečné.

,,Kryptomeny ako je Bitcoin vyrástli z nejasnej triedy aktív s malým počtom používateľov na neoddeliteľnú súčasť revolúcie digitálnych aktív,” píše sa v článku, ktorý ďalej upozorňuje, že sa z toho dôvodu sa vynárajú obavy o finančnú stabilitu.

Kedysi nekorelačný, dnes koreluje

Autori upozornili, že Bitcoin a Ethereum pred pandémiou koronavírusu len veľmi zriedkavo korelovali s hlavnými akciovými indexmi. V tej ére zároveň mohli byť akýmisi diverzifikačnými aktívami pre investorov, ktorí sa chceli zabezpečiť pred výkyvmi v iných triedach aktív. Teraz však tvrdia:

,,Všetko sa zmenilo po mimoriadnych reakciách centrálnej banky na krízu začiatkom roka 2022. Kryptomeny od oného momentu rastú ruka v ruke s akciami popri tom ako rastie chuť investorov riskovať.”

Korelačný koeficient medzi Bitcoinom a indexom S&P500 vyskočil od oného okamihu o 3600%. V apríli bol na úrovni 0,01,  teraz na 0,36 bodu. To znamená, že ceny Bitcoinu a S&P500 sa chovajú omnoho podobnejšie (keď oslabuje S&P500, oslabuje aj Bitcoin a naopak).

Podľa predstaviteľov MMF je to problém, pretože prepojenie medzi Bitcoinom a akciovými trhmi “umožňuje prenos otrasov”, ktoré môžu destabilizovať finančné trhy. ,,Vzhľadom na relatívne vysokú volatilitu (kryptomien) by ich zvýšený spoločný pohyb mohol čoskoro predstavovať riziko pre finančnú stabilitu a to najmä v krajinách s rozšírenou adopciou kryptomien,” dodávajú.

Regulácie, nie zákaz

K téme kryptomien sa minulý mesiac vyjadrila aj vedúca ekonómka MMF Gita Gopinathova, keď vyzvala veľmoci, aby sa dohodli na globálnej politike týkajúcej sa ich regulácii. Tvrdí, že ich globálny zákaz by nebol správny, pretože by viedol len k väčšiemu využívaniu offshore búrz v krajinách, ktoré by takýto drastický spôsob „regulácie“ neuznali.

Ďalšie zaujímavé články

Bitcoin padol o 10%. Mali na to vplyv tieto 2 dôležité fundamenty

Spustenie Sundaeswap na Cardano sa blíži. Môžu sa však objaviť problémy

Čo bude vplývať na Bitcoin v roku 2022? (Veľký súhrn)

Ako sa bude dariť kryptomenám v roku 2022? Arcane Research zverejnila predikciu

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.