Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Mining difficulty Bitcoinu je napriek poklesu ceny na nových historických maximách

Článok

Bitcoin
Pixabay.com

Kým cena Bitcoinu (BTC) výrazne oslabuje, pokiaľ ide o bezpečnosť tejto siete, je blízko historických maxím. Potvrdzuje to aj posledná úprava mining difficulty, teda obťažnosti ťažby, ktorá je po novom na najvyšších hodnotách v bitcoinovej histórii. 

Mining difficulty (obťažnosť ťažby) je parameter, ktorý sa automaticky upravuje raz za 2016 vyťažených bitcoinových blokov. V priemere ide o zhruba dva týždne, keďže jeden blok sa ťaží zväčša okolo 10 minút. Práve tento čas zabezpečuje parameter mining difficulty, ktorý sa prispôsobuje aktuálnemu hashrate, čo je zas celková výpočtová sila vynaložená na ťažbu BTC.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Inak povedané ak hashrate Bitcoinu rastie, teda ťažiari vynakladajú viac úsilia na vyťaženie ďalších bitcoinov, mining difficulty sa upraví smerom nahor, aby sa zachoval 10 minútový priemer pre vyťaženie jedného bloku (v rámci každého bloku sa vyťaží 6.25 BTC). Ak naopak hashrate klesne, teda ťažiari sa snažia menej, mining difficulty sa upraví smerom nahor.

Bez tohoto nástroja by sa nedokázala zabezpečiť vopred naplánovaná inflácia Bitcoinu, čiže bitcoiny by sa ťažili buď rýchlejšie alebo pomalšie. Vďaka tejto úprave však vieme, že každé štyri roky sa bude ťažiť o polovicu menej bitcoinov, než predtým (halving). Od roku 2024 to bude už len 3.125 BTC za jeden blok, od roku 2028 už len 1.5625 BTC za jeden blok a tak ďalej, až okolo roku 2140 nebudú žiadne ďalšie BTC, ktoré by sa dali vyťažiť. Len tak pre ilustráciu už teraz je inflácia Bitcoinu podobná inflácii zlata no a od roku 2024 bude o polovicu nižšia.

Graf vývoja obťažnosti ťažby (mining difficulty) od vzniku Bitcoinu:

Na grafe vyššie môžete vidieť, že obťažnosť ťažby sa v minulom roku na určitý čas prudko prepadla. Dôvodom bol čínsky zákaz ťažby kryptomien, ktorý prinútil množstvo čínských ťažiarov zmeniť svoju lokalitu a teda minimálne dočasne prerušiť ťažbu. Čínski ťažiari mali predtým pod kontrolou vyše 50% celkového hashrate. Teraz je toto číslo oficiálne blízko nule.

Poplatky za transakcie klesajú

Zaujímavým konštatovaním, ktoré hrá v prospech Bitcoinu je, že transakčné poplatky na tejto sieti napriek jej celkovej rastúce adopcii klesajú  – v súčasnosti za bežnú onchain transakciu zaplatíte len okolo 1,58 USD, kým v apríli 2021, v čase najväčišeho ošiaľu okolo tejto kryptomeny, to bolo až rekordných 62.78 USD.

Ďalšie zaujímavé články

Bitcoin čaká dôležitý týždeň – trhy očakávajú zvýšenú volatilitu

Sólo ťažiar Ethereum trafil jackpot – vyťažil Ethery za 540 000 dolárov!

Fidelity Digital Assets: Súčasný cyklus Bitcoinu sa zďaleka neskončil

Čo bude vplývať na Bitcoin v roku 2022? (Veľký súhrn)

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.