Keď sa Čína v máji 2021 rozhodla zakázať ťažbu kryptomien, otvorila sa dôležitá téma, kde sú najlepšie podmienky pre tento priemysel. Aktuálna je aj dnes, pričom portál Cointelegraph vymenoval niekoľko regiónov, ktoré sú pre ťažbu Bitcoinu najzaujímavejšie.
Severná Amerika
USA – Texas
Pokiaľ ide o Spojené štáty americké, tie sa po zákaze ťažby v Číne dostali na prvé miesto v percentuálnom podiely na bitcoinovom hashrate, teda celkovej výpočtovej sily vynaloženej na ťažbu BTC. Podľa posledných dát Cambridge University majú ťažiari v USA pod kontrolou viac než 35% hashrate.
Hlavným centrom americkej ťažby Bitcoinu je štát Texas. Ten si ako svoje útočisko zvolilo aj mnoho čínskych ťažiarov, keď hľadali svoj nový domov. Výrazným spôsobom im to uľahčila samotná texaská vláda, ktorej guvernér Greg Abbott veľmi aktívne podporuje bitcoinový priemysel.
,,Najvýznamnejším miestom pre ťažiarov na celom svete môže byť v tomto momente Texas. Má obrovské množstva veternej a slnečnej energie, čo spôsobuje prebytok dostupnej energie. Súkromné energetické siete zabezpečujú rýchlu cestu pre nové projekty bez toho, aby im bránila pomalá byrokracia. Výhody Texasu však nie sú úplne nové. Ťažiari tam začali fungovať už pred rokmi, aj keď nie tak agresívne ako teraz,“ uviedol Philip Salter, ktorý je generálnym riaditeľom kryptomenovej ťažobnej spoločnosti Genesis Digital Assets.
Sympatické je, že texaskí ťažiari BTC spolupracujú s vládou. Keď totiž v roku 2021 zasiahli tento región nezvyčajné zimné búrky nerobili problémy a ťažobné stroje dočasne vypli, aby o energiu neprišli domácnosti a klasická infraštruktúra.
Kanada – Alberta
V Kanade stojí za zmienku najmä provincia Alberta, kde miestne úrady lákajú ťažiarov Bitcoinu na lacnú energiu vďaka prebytku miestneho zemného plynu, ktorý môže byť použitý ako vhodný energetický zdroj pri miningu.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Južná Amerika
El Salvador
V prípade ťažby Bitcoinu sa pochopiteľne veľa hovorí o El Salvador, prvej zemi, ktorá spravila z Bitcoinu zákonné platidlo. El Salvador chce do tejto oblasti investovať nemalé peniaze, pričom tvrdí, že potenciál má aj ťažba poháňaná z geotermálnych zdrojov miestnych sopiek. Z legislatívneho hľadiska, minimálne kým bude prezidentom krajiny Nayib Bukele, môže byť pre ťažiarov Bitcoinu El Salvador zasľúbenou zemou.
Kostarika
Kostarika má veľmi nízke ceny elektriny a preto je taktiež lákavou destináciou. Zaujímavým príkladom úspechu ťažby BTC v tomto štáte je znovuobnovenie zavretej vodnej elektrárne, ktorá musela byť pre pandémiu COVID-19 odstavená, pretože energiu, ktorú produkovala, nemal od nej kto kúpiť. Keď prišli ťažiari BTC, biznis sa opäť rozbehol.
Argentína
Medzi ťažiarmi bola dlhú dobu veľmi populárna aj Argentína, hoci situácia sa tam v poslednej dobe zhoršila. Úrady totiž začali v najpopulárnejšom regióne Tierra del Fuego znižovať dotácie pre ťažiarov a výraznejšie ich zdaňovať. Napriek tomu však v Argentíne zostáva mnoho minerov, pretože ceny energie sú stále výhodnejšie než napríklad v Európe.
Európa
Hoci v Európe taktiež pôsobia bitocoinoví ťažiari, ich život komplikujú oveľa vyššie ceny elektriny, k čomu neprispieva ani súčasná energetická kríza a všeobecne skeptický postoj regulátorov. V Európe sa bežne objavujú hlasy volajúce po úplnom zákaze ťažby, pričom v tomto smere sa najviac zatiaľ zviditeľnil Erik Thedéén, podpredseda Európskeho úradu pre cenné papiere a trhy, ktorý tiež pôsobí ako generálny riaditeľ Švédskeho úradu pre finančný dohľad.
Island
Na starom kontinente vyčnieva medzi ťažiarmi severský Island, ktorý bol predtým pre ťažiarov BTC významným hotspotom vďaka lacnej energii a nízkym nákladom na chladenie. Koncom roka 2021 sa však národná elektrotechnická spoločnosť rozhodla znížiť množstvo energie, ktorú dodá energeticky náročným odvetviam, kde sa radí popri tavení hliníka aj ťažba BTC.
Gruzínsko
Zaujímavým miestom pre ťažiarov je stále Gruzínsko, kde sa nachádza veľa vodných elektrárni postavených ešte za socializmu. Ide o oblasti s relatívne nízkym počtom obyvateľom a s veľkým množstvom lacnej energie. Už v roku 2014 sa sem presťahovala holandská mining firma BitFury a údajne až 5% Gruzíncov aktuálne podomácky ťaží kryptomeny.
Rusko
Dôležitou oblasťou pre ťažbu Bitcoinu je aj Rusko, ktoré má podľa Cambridge University tretí najväčší podiel na celosvetovom hashrate BTC. Vďačí za to najmä nízkym nákladom na energiu a chladnému podnebiu. V Rusku je však budúcnosť ťažby Bitcoinu otázna, nakoľko Ruská centrálna banka ju chce zakázať. Prezident Vladimír Putin a tiež ruské ministerstvo financií však majú odlišný názor a v ťažbe BTC vidia príležitosť, ako naliať do štátneho rozpočtu ďalšie miliardy.
Kazachstan
Zaujímavé je, že v analýze Cointelegraph sa detailnejšie nevenovali Kazachstanu, ktorý má aktuálne druhý najväčší podiel na ťažbe BTC. Do Kazachstanu sa totiž aj vďaka jeho blízkosti presunulo množstvo čínskych ťažiarov. Zároveň však ide o krajinu, ktorá má aktuálne nejasnú politickú situáciu a dokonca v nej bol nedávno vypnutý internet, čo spôsobilo aj dočasný výpadok ťažby BTC v tejto oblasti. Preto je Kazachstan v súčasnosti štátom, v prípade ktorého si ťažiari BTC nemôžu byť úplne na istom.
Ďalšie zaujímavé články
El Salvador kvôli Bitcoinu vraj ohrozuje finančnú stabilitu USA
Veľká výhra pre kryptomeny v USA: Problémový zákon má byť upravený!
Férová cena Bitcoinu je $38 000, no pôjde aj na $150 000, tvrdí najväčšia banka na svete
SEPA platby sa vracajú na burzu Binance. Využite pri registrácii náš výhodný link
Zdroj: cointelegraph.com