Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Hoskinson hovoril o budúcnosti DeFi. Cardano vraj čakajú produktívne mesiace

Článok

cardano
Zdroj: Pixabay.com

Zakladateľ kryptomeny Cardano (ADA) Charles Hoksinson si myslí, že kryptomenové projekty by nemali medzi sebou súperiť, ale spolupracovať. ,,Jediná vec, ktorá nás spomaľuje, sme my sami,” povedal vo svojom povianočnom videu uverejnenom na YouTube.

Hoskinson sa v ňom podrobnejšie venoval téme DeFi, teda decentralizovaných financií, ktoré sa stali hitom viacerých smartchainov. Dominuje medzi nimi Ethereum, no kus koláča si ukrojili aj blockchainy Binance Smart Chain, Solana či Terra. Celkovo je v rámci Defi podľa portálu DeFi Lama uzamknutá hodnota okolo 250 miliárd dolárov. Smerom do budúcnosti to môže byť ešte omnoho viac.

Hoskinson napriek rapídnemu rastu záujmu o DeFi upozorňuje, že tento sektor je stále veľmi mladý a rizikový. Poukázal na fakt, že len v roku 2021 bolo kvôli rôznym bezpečnostným chybám z DeFi odcudzených viac než 10,5 miliardy dolárov. Išlo o rug-pully, teda vopred plánované podvody tvorcov daných Dapps či úspešné hackerské útoky kvôli chybám v zabezpečení.

,,Je veľmi ťažké robiť tento druh inžinierstva a robiť ho správne. Najmä s nadhľadom a prezieravosťou do budúcnosti. Bohužial mnoho projektov v tomto priestore neobstojí v skúške času. Je faktom, že v najbližších 5 až 10 rokoch uvidíme veľké vymieranie,” nazačil, že mnoho existujúcich DeFi projektov nemusí mať vôbec svetlú budúcnosť.

Rok 2022 napriek tomu vidí ako rok, ktorý bude spätne považovaný za veľmi dôležitý a to nielen pre Cardano, ale aj celý kryptomenový ekosystém. Aby sa však neniesol v znení ďalších podvodov, minimálne v prípade Cardano ekosystému vidí ako dôležité zlepšiť bezpečnostné štandardy a kvalitu produkcie decentralizovaných aplikácii (Dapps).

V tomto smere Cardano plánuje certifikáty pre overené Dapps, ktoré vzniknú na tomto blockchaine. Auditom od Runtime Verification napríklad už prešla decentralizovaná burza SundaeSwap, do ktorej sú vkladané zo strany Cardano komunity veľké očakávania a aktuálne beží na verejnom testnete.

Prvé veľké funkčné Dapps na Cardano mainnete prídu podľa Hoskinsona v prvých mesiacoch roka 2022 – tentokrát zmienil horizont “do 90 dní” a uviedol, že na Cardano je aktuálne vo vývoji 127 rôznych projektov. Nutné je však priznať, že v tomto čase sa už funkčné aplikácie na Cardano očakávali.

Ako je už naznačené aj v texte, v prípade Cardano stále platí, že hoci umožňuje písanie smart kontraktov, chýbajú prvé aplikácie, ktoré by sa na tomto blockchaine vo veľkom používali. Nasledujúce týždne budú pre Cardano obzvlášť dôležité – nastal totiž čas, aby sa tento blockchian zbavil prezývky “ghost chain” a aj on si ulovil určitú porciu z koláča blockchainov, na ktorých fungujú populárne DApps. Blockchainová analytická spoločnosť Arcane Research v koncoročnom prieskume tomu predpokladu neverí a odhaduje, že v roku 2022 ADA vypadne zo zoznamu TOP10 kryptomien podľa trhovej kapitalizácie.

Ďalšie zaujímavé články

Na burzách je najmenej bitcoinov od novembra 2018 – investori preferujú držanie BTC vo vlastnej moci

Metaverse je podľa Elona Muska len Buzzword, budúcnosť vidí v Neuralinku 

Kryptomeny zažijú v roku 2022 ďalšiu vlnu ošiaľu, tvrdí spoluzakladateľka BlockFi

Hashrate je na novom ATH. Bitcoin je zároveň zelenší a decentralizovanejší 

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.