Hoci Bitcoin je vzdialený svojim historickým maximám spred niekoľkých týždňov, dvojka na trhu Ethereum (ETH) opäť vytvorila nové ATH, keď sa pred niekoľkými hodinami obchodovala za vyše 2700 dolárov. Najznámejší smartchain pritom poháňajú v raste ceny viaceré silné fundamenty.
Bullish správy z Európy
Pod rast hodnoty Ethereum (ETH) sa mohla podpísať okrem iného aj včerajšia správa agentúry Reuters, ktorá informovala, že Európska investičná banka spúšťa predaj digitálnych dlhopisov priamo na blockchaine Ethereum. Ide o dvojročné digitálne dlhopisy v hodnote 100 miliónov eur (120 miliónov dolárov), pričom podľa Bloombergu ich bude spravovať trojica Goldman Sachs, Banco Santander a Societe Generale a Mood’s a Fitch im udelili najvyššie hodnotenie AAA (triple-A).
European Investment Bank is issuing 2 year digital bonds on Ethereum through Goldman, Santander, and Societe.
Wow. @GoldmanSachs #Ethereum @RaoulGMI pic.twitter.com/kaQIrZ9C9V
— Michael Tant 🐻⛓ (@MichaelTant3) April 27, 2021
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Šéf krypto brokera SFOX Danny Kim si myslí, že použitie Ethereum pri dlhopise Európskej investičnej banke je významným býčím signálom, ktorý podčiarkuje inštitucionálne využitie tejto kryptomeny.
Počet Etherov na burzách stále klesá
Ďalším dôležitým fundamentom Ethereum je neustále klesajúci počet ETH na burzách. Trend ich výberov z búrz odštartoval v auguste 2020, kedy bolo na burzách okolo 18,5 milióna ETH. K dnešnému dňu sa ich nachádza na burzách už menej než 14 miliónov. Tempo odlivu ETH z búrz je dokonca rýchlejšie, než častokrát zmieňované odlivy bitcoinov.
V prípade Ethereum na rozdiel od Bitcoinu však platí, že vybrané ETH môžu byť využité aj inak než len na klasický HODL na súkromných peňaženkách. Uzamknúť sa môžu aj v beacon chaine v rámci plánovaného prechodu na Ethereum 2.0 (čiže môžu byť dlhodobo stakované), alebo využité v rámci rôznych DeFi produktov. Vo všetkých prípadoch však platí, že menej ETH na burzách je býčí signál, pretože je menej ETH k dispozícii na obchodovanie. ,,Vďaka menšej ponuke ETH na burzách je menšia pravdepodobnosť veľkého výpredaja,” poznamenal k tejto skutočnosti zmieňovaný Danny Kim.
GRAF: Počet uzamknutých ETH na beacon chaine v rámci dlhodobého stakingu pri plánovanom prechode na Ethereum 2.0 už prekonal hranicu štyroch miliónov
📈 #Ethereum $ETH Total Value in the ETH 2.0 Deposit Contract just went above 4,000,000 ETH.
Current value: 4,006,626 ETH
View metric:https://t.co/SzbMPqvhlb pic.twitter.com/L24PI9oZGG
— glassnode alerts (@glassnodealerts) April 27, 2021
EIP 1559 sa blíži
Ethereum nahrávajú aj správy o blížiacom sa hardforku London, ktorý sa udeje podľa najnovších správ už 14. júla 2021. Tento hardfork so sebou prinesie dôležitú implementáciu EIP 1559, ktorá štandardizuje transakčné poplatky a pridá deflačný prvok, pri ktorom sa budú transakčné poplatky ponovom páliť namiesto toho, aby išli ťažiarom.
EIP-1559 is tentatively scheduled to be deployed onto the Ethereum mainnet on July 14th 2021 🔥
— sassal.eth 🦇🔊 (@sassal0x) April 23, 2021
Hoci ťažiarom Ethereum sa to nepáči, ostatní fanúšikovia tejto kryptomeny veria, že sa tým vytvorí ďalší tlak na rast jej ceny. EIP 1559 vnímajú ako pozitívny prvok aj mnohí investori pričom gigant Grayscale, ktorá sprostredkováva ETH inštitúciám v rámci svojho produktu Ethereum Trust, označil EIP 1559 za jeden z najdôležitejších míľnikov Ethereum najbližšej doby.
ETF v Kanade
Zabúdať netreba ani na Ethereum ETF, ktoré sa rozbehli v Kanade a to dokonca tri naraz od spoločností Purpose Investments, Evolve a CI Global Asset Management. V severnej Amerike tak vznikol nový vysoko regulovaný produkt, v rámci ktorého môžu do dvojky na trhu investovať aj inštitucionálni hráči a to bez potreby držať podkladové aktívum. Štart týchto ETF síce neprekonal objemy obchodovania Bitcoin ETF v Kanade, no podľa viacerých médii predčil pôvodné očakávania.
Nižšie poplatky
Nedávna korekcia trhu, ktorá spomalila aj predošlý rast ceny Ethereum, ale aj nedávny hardfork Berlín, ktorého súčasťou bolo niekoľko aktualizácii, ktoré mohli ovplyvniť výšku gasu, sa mohli podpísať aj pod pokles transakčných poplatkov tejto siete, ktoré sú kameňom úrazu ETH aj hlavným dôvodom, prečo niektorí investori a používatelia ETH prechádzajú ku konkurencii, či už ide o Binance Smart Chain alebo napríklad Solana. Transakčné poplatky sa však stabilizovali a dostali do prijateľnejšej úrovne menej než 10 dolárov za transakciu ERC20 tokenov a menej než 5 dolárov v prípade ETH. Je omnoho menej než rekordné hodnoty presahujúce 30 a viac dolárov za bežnú transakciu na tejto sieti, čo môže nahrávať býkom. Nižšie transakčné poplatky zároveň prispeli nárastu obchodného volume (objemov obchodovania) na platformách bežiacich na ETH vrátane DEX ako sú Uniswap či Sushiswap.
Ethereum fees ETH | ERC20
Fast: 58 gwei $3.21 $9.92
Average: 39 gwei $2.16 $6.67
Safe Low: 37 gwei $2.05 $6.33
Pending Transactions: 156,848— Ethereum Fees (@EtherFees) April 28, 2021
Zdroje: cointelegraph.com, decrypt.co