Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Ethereum: Hard fork Berlin, problémy ale aj nové ATH nad $2500

Článok

Ethereum
Pixabay.com

15. apríl 2021 sa stal jedným z najdôležitejších v doterajšej histórii kryptomeny Ethereum (ETH). V onen deň jednak cena ETH prvýkrát prekonala úroveň 2500 dolárov a zároveň sa počas neho realizoval dlho plánovaný hardfork s názvom Berlín.

Hardfork Berlin a jeho aktualizácie

Zmieňovaný hardfork Berlin je sieťová aktualizácia, ktorá obsahovala štyri návrhy pre vylepšenie Ethereum protokolu (EIP). Vo všeobecnosti však išlo hlavne o aktualizáciu, ktorá bola povinným krokom a mostíkom k ďalšiemu omnoho sledovanejšiemu hardforku London, ktorý je naplánovaný na leto (pravdepodobne júl 2021) a bude obsahovať aktualizáciu EIP 1559, ktorá upraví spôsob odmeňovania ťažiarov ETH a štandardizuje hodnotu transakčných poplatkov.

Hardfork Berlín, ktorý si získal toto pomenovanie po meste konania prvého Ethereum DevCon a mal byť pôvodne zavedený už v júli 2020, obsahoval tieto vylepšenia:

  • EIP 2595 – ktorá znižovala náklady na gas pre niektoré špecifické typy transakcii
  • EIP 2718 – aktualizácia umožňujúca, aby boli všetky typy transakcií spätne kompatibilné pomocou logiky tzv. “envelope transactions”
  • EIP 2929 – zvyšuje náklady na gas pri “op code” transakciách, čo bol v minulosti problémový bod súvisiaci s rôznymi útokmi na Ethereum
  • EIP 2930 – nový typ transakcie, ktorý umožňuje používateľom vytvárať šablóny pre budúce zložité transakcie s cieľom znížiť náklady na gas

Problémy s OpenEthereum a pozastavené výbery

Klient OpenEthereum predtým známy ako Parity klient, mal vo štvrtok popoludní poruchu, čo viedlo k technickým problémom populárneho Explorera tejto siete Etherscan alebo custody služby BitGo. Coinbase zas preventívne pozastavila výbery ETH a ER20 tokenov priamo na svojej zmenárni a taktiež na burze Coinbase Pro.

Podľa viacerých správ, ktoré sa objavili na GitHube, bol klient OpenEthereum uviaznutý na bloku 12 244 294, respektíve 294 blokov po realizácii vyššie zmieňovaného hardforku Berlin, čo naznačuje možnú súvislosť.  Podľa informácii portálu Cointelegraph mal tieto problémy len OpenEthereum a čo je dôležité, neovplyvnila uzly, na ktorých je spustený najpoužívanejší klient Geth (Go Ethereum).

Dôležité je poznamenať, že tento problém, ktorý sa podarilo tímu Open Ethereum o niekoľko hodín opraviť, neovplyvnil funkčnosť Ehtereum blockchainu.

Cenu pohnala správa o investícii veľkej inštitúcie

K rastu Ethereum nad historickú hodnotu 2500 dolárov prispela v rovnaký deň aj medializovaná správa o veľkej investícii chicagskej spoločnosti Rothschild Investment Corporation, ktorá nakúpila podiely na Ethereum Truste do Grayscale Investments. Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali v tomto článku.

Gigant Rothschild oznámil veľkú investíciu do Ethereum

Zdroje: coindesk.com, coindesk.com, coindesk.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne