Hoci väčšiu mediálnu pozornosť si v posledných dňoch vypýtal trh s čoraz populárnejšími NFT tokenmi, darilo sa aj sektoru DeFi, teda decentralizovaného financovania. Podľa najnovších dát presiahla tento týždeň hodnota uzamknutých mincí v DeFi sumu 157 miliárd dolárov, čo je nové historické maximum.
DeFi sa týka aplikácii postavených na smartchainoch, ktoré umožňujú celý rad finančných transakcií od požičiavania peňazí až po obchodovanie s derivátmi alebo swapy digitálnych aktív. V súčasnosti už však už DeFi zďaleka nie je len doménou kryptomeny Ethereum, pretože čoraz väčší kus koláča si ukrajujú aj DeFi budované na Binance Smart Chain či na kryptomene Solana tešiacej sa čoraz väčšej popularite.
Okrem toho sa očakáva, že tento rok prvé DeFi projekty vzniknú aj na ostrosledovaných blockchainoch Cardano a Polkadot, teda dvoch projektoch, ktoré by mali v dohľadnej dobe spustiť smart kontrakty.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Prečítajte si tiež: Bitcoin Futures ETF schvália už v októbri, nádejajú sa analytici Bloomberg
Štatistiky v kocke
Podľa dát DeFi LLama zatiaľ z pohľadu uzamknutej hodnoty v DeFi stále jednoznačne vedie Ethereum, na ktorom sú DeFi projekty, v rámci ktorých je aktuálne zablokovaných 114 miliárd dolárov (rekordný bol deň 22. august s hodnotou 117 miliárd USD). Najväčšia časť tejto sumy je spojená s projektmi Aave, Curve, Compound, InstaDApp či MakerDao.
Na druhom mieste je Binance Smart Chain, kde sú uzamknuté mince v hodnote 19,3 miliardy dolárov. Až tretina z nich sa týka decentralizovanej burzy PancakeSwap, kde nájdete množstvo malých mincí a tokenov. Úspech PancakeSwap je úzko spojený s aj s úspechom kryptomeny Binance Coin, ktorá na ňom zohráva úlohu akejsi natívnej meny.
Tretie miesto patrí projektu Terra, platobnému protokolu pre stablecoiny, kde je uzamknutá hodnota takmer 6 miliárd dolárov. Prispel k tomu najmä rast hodnoty kryptomeny Terra (LUNA), ktorý posilnil za nedávnu dobu o viac než 250%.
Na štvrtej priečke je Polygon (MATIC), riešenie škálovania Ethereum, ktoré sa trápi s pomalými a drahými transakciami. Hoci Polygon má v DeFi stále silné zastúpenie na maximá v uzamknutej hodnote z júla tohto roka stráca okolo 50%. To môže naznačovať, že investori namiesto Polygon hľadajú riešenie pre rýchle a lacné transakcie niekde inde.
Piate miesto patrí projektu Solana (SOL) s uzamknutou hodnotou vyše 2,5 miliardy dolárov. 35% týchto mincí je spojených s decentralizovanou burzou Raydium. Solana si získava čoraz väčšiu trakciu najmä vďaka neuveriteľne rýchlym a lacným transakciám – v tomto smere je oproti Ethereum aj Binance Smart Chain bezkonkurenčná.
Odporúčame: Stredoamerické štáty netrpezlivo čakajú, či Bitcoin pomôže El Salvador s remitenciami
Zdroj: defillama.com, decrypt.co