Ako sme už tento týždeň zmieňovali v našich článkoch o El Salvador a Afganistane, remitencie, teda peniaze, ktoré posielajú príbuzní svojím rodinám cez hranice, sú pálčivým problémom mnohých chudobných krajín. Na poplatkoch za tieto prevody totiž ich obyvatelia prídu v prospech tretích strán o obrovské peniaze, ktoré by mohli v prípade existencie alternatívneho riešenia ušetriť. A práve takým riešením má byť v El Salvador použitie Bitcoinu. Ostatné krajiny preto situáciu veľmi pozorne sledujú.
Agentúra Reuters informovala, že stredoamerické krajiny veľmi netrpezlivo čakajú, ako sa uchytí používanie Bitcoinu v El Salvador po 7. septembri, kedy sa stane v tejto krajine ako v prvej na svete zákonným platidlom. V onen deň sa v El Salvador zároveň sprístupní občanom oficiálna peňaženka Chivo Wallet, 200 bitcoinových automatov a 50 zmenárni pre obojsmernú zámenu Bitcoinu a amerického dolára. Tieto služby si nebudú účtovať žiadne poplatky za zmenu.
Salvádorčania podľa odhadov prijímajú ročne remitencie v hodnote okolo 400 miliónov dolárov. Teraz vďaka Bitcoinu budú mať príležitosť poplatky z týchto peňazí ušetriť. Ich blízki v zahraničí im totiž môžu poslať Bitcoin a ten si následne budú môcť skrz zmieňované služby bez poplatku zameniť do amerického dolára (alebo si nechať Bitcoin, to je už na nich). A to naozaj veľmi rýchlo a za omnoho nižšie náklady, než pri prevode peňazí za asistencie tretích strán typu Western Union.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Odporúčame k téme prečítať aj tento článok: Dôkaz, že potrebujeme Bitcoin? Western Union opúšťa Afganistan v najhoršom momente
,,Všetci sledujú, ako sa bude v tomto Salvadoru dariť a či náklady na remitencie výrazne klesnú. Ostatné krajiny si pravdepodobne všimnú tuto výhodu a adoptujú si ju,” skonštatoval pre agentúru Reuters Dante Mossi, výkonný prezident Stredoamerickej banky pre ekonomickú integráciu (CABEI).
Mossi uviedol, že rozhodnutie El Salvador uzákoniť Bitcoin ako platidlo je experimentom, ktorý tento svet ešte nezažil. CABEI sa mu však rozhodla pomôcť. Urobila tak na rozdiel od Svetovej banky, ktorá žiadosť El Salvador o pomoc s integráciou Bitcoinu odmietla s odôvodnením, že v súvislosti s Bitcoinom má pochybnosti ohľadom jeho transparentnosti a jeho vplyvu na životné prostredie.
Ďalšími krajinami, pre ktoré by mohlo byť využitie Bitcoinu pri remitenciach veľmi výhodné sú Guatemala či Honduras. Prezident CABEI prezradil, že na nedávnom zasadnutí Stredoamerickej menovej rady, ktorá je súčasťou Stredoamerického integračného systému (SICA), sa viaceré členské štáty pýtali na viac podrobnosti ohľadom Bitcoinu a prejavili silný záujem o túto tému.
CABEI pomáha El Salvador najmä v súvislosti s prípravou vhodného právneho rámca. Dohliada obzvlášť na to, aby používanie Bitcoinu v krajine bolo v súlade s medzinárodnými protokolmi týkajúcimi sa boja proti praniu špinavých peňazí. El Salvador však pomáhajú aj s inými právnymi otázkami týkajúcimi sa tejto témy. ,,Pomáhame im navigovať sa vo vodách, ktoré ešte nie sú preskúmané,” doplnil riaditeľ pre investície CABEI Carlos Sanchez.
Odporúčame: Bitcoin sa stáva mainstream. Správcovské firmy a inštitúcie držia už 6% BTC
Zaujímavé čísla o remitenciach
- Salvádorčania ročne prijímajú remitencie v hodnote okolo 400 miliónov dolárov
- Afganci prijímajú remitencie až v hodnote 800 miliónov dolárov (4% HDP). Teraz však z krajiny po prevzatí moci Talibanom odišla spoločnosť Western Union, čo znamená, že občania Afganistanu sú odrezaní od dôležitých peňazí. To len podčiarkuje výhody Bitcoinu oproti sprostredkovateľom remitencii. Viac sme o tom písali tu.
- Bitcoin má aktuálne podiel na zhruba 1% remitencii (Autonomous Research). Očakáva sa, že kryptomeny si postupne ukroja z tohto koláča výraznejší kus
- Podľa dát svetovej banky sa v roku 2020 na súkromných remitenciach previedlo vyše 646 miliárd dolárov
Zdroj: reuters.com