Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

El Salvador je pripravený na Bitcoin. Prináša nulové poplatky za transakcie a riešenie remitencií

Článok

Nayib Bukele
Twitter Nayib Bukele

Už 7. septembra sa Bitcoin (BTC) stane v El Salvador ako v prvej krajine na svete oficiálnou zákonnou menou. V onen deň totiž vojde do platnosti zákon, ktorý bol cez leto expresne schválený vďaka silnej podpore jeho navrhovateľa,  prezidenta tejto 6-miliónovej krajiny Nayiba Bukeleho.

Prezident El Salvador Nayib Bukele včera na Twitteri informoval, jeho krajina je pripravená na “príchod Bitcoinu” aj z pohľadu infraštruktúry. Popri tom viackrát zdôraznil, že používanie Bitcoinu bude pre obyvateľov tejto zeme absolútne dobrovoľné. Jednoducho bude tu pre tých, ktorí ňom uvidia pridanú hodnotu.

,,Toto sa stane 7. septembra: Ľudia si budú môcť stiahnuť aplikáciu pre prijímanie platieb alebo darčekov v BTC alebo amerických dolároch. Ak to budú chcieť, tak si aplikáciu stiahnu, ak nie, tak nie,” napísal na Twitteri.

Aplikácia s nulovými transakčnými poplatkami

Názov oficiálnej aplikácie je Chivo. Ak si ju Salvádorčania stiahnu a absolvujú skrz ňu proces overenia totožnosti (KYC), dostanú na ňu od vlády darček v podobe 30 dolárov v BTC. Tie následne budú môcť použiť na akúkoľvek platbu, alebo si tieto bitcoiny (satoshis) nechať (hodlovať ako dlhodobú investíciu).

Z dostupných informácii taktiež vyplýva, že aplikáciu Chivo budú môcť použiť aj pre svoje podnikanie. A zaujímavé na nej je obzvlášť to, že jej používanie bude bez poplatkov za transakcie BTC.

Riešenie pre vysoké poplatky za remitencie?

,,Ak ju nechcete (aplikáciu), môžete ísť do fronty Western Union a zaplatiť províziu. To nie je problém,” uviedol Bukele. Narážal tým na fakt, že Salvádorčania a najmä členovia ich rodín pracujúci v zahraničí platia obrovské sumy platením za transakčné poplatky pre remitenciach, teda peniazoch, ktoré prúdia do krajiny spoza hraníc ako finančná výpomoc rodine.

,,Ak chce niekto pokračovať v zbieraní hotovosti, nedostávať vstupný bonus, neprofitovať zo zákazníkov, ktorí majú Bitcoin, nezlepšovať svoj biznis a platiť vysoké poplatky za remitencie, stále v tom môže pokračovať,” doplnil sarkasticky.

Zjednodušene povedané Bukele nabáda Salvádorčanov, aby používali Bitcoin v spojení s aplikáciou Chivo na vyhnutie sa týmto vysokým poplatkom za posielanie peňazí cez hranice domov. Ak použijú Bitcoin a Chivo, hoc Bitcoin si následne zamenia opäť do dolárov (bez poplatku), týmto vysokým remitenciam sa môžu vyhnúť, čím výrazne ušetria.

Zhrnutie v kocke

Čo teda čaká Salvádorčanov 7. septembra? Z dostupných informácii, by sa mali udiať tieto veci:

1) Bude sa dať stiahnuť aplikácia Chivo Wallet – transakcie BTC v nej nebudú spoplatnené, užívatelia po overení totožnosti dostanú darček v podobe 30 dolárov v BTC

2) V krajine sa otvorí 200 bitcoinových automatov Chivo50 zmenárni s obsluhou pre ľahkú konverziu USD do BTC a naopak – taktiež by nemali účtovať žiadne poplatky za zmenu

3) Aplikáciu Chivo, bitcoinove automaty a zmenárne môžu Salvádorčania využiť, ak budú chcieť Bitcoin použiť namiesto tradičného posielania USD zo zahraničia domov cez sprostredkovateľské služby typu Western Union. Prijaté bitcoiny si následne môžu zameniť bez poplatkov do USD (ak budú chcieť).

Poznámka: Stále nie je jednoznačné, či znenie zákona, konkrétne jeho bod č. 7, bude vyžadovať od všetkych podnikateľských subjektov v El Salvador, aby prijímali platby Bitcoinom. Minister financií to minulý týždeň poprel, no zákon v tomto ohľade znie jednoznačne. Podnikateľské subjekty teda pravdepodobne budú môcť použiť na prijímanie platieb BTC aplikáciu Chivo (neoverené).

Zdroj: twitter.com, twitter.com/nayibbukele, decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.